Sevgililer Günü

Sevgililer Günü kaynağını Roma İmparatorluğu’ndan alan bir gelenek. Sonu iyi bitmedi ama gelenekselleşen yapısıyla hala sevgililere bir gün de olsa mutluluk kaynağı oluyor. Hristiyan rahip Aziz Valentine’nin adıyla da anılır Sevgililer Günü. Günümüzden tam 1950 yıl önce kutlanmaya başlanmıştır. Öyküsünde acı, korku ve tehditlere karşı direnebilen büyük sevgi gücünün geçmişi vardır.

Televizyon: Evimizdeki sihirli kutu

Televizyon 1960’larda gelişmiş ülkelerin başlıca iletişim aracı oldu çıktı. Öyle ki tüm ülkelerde sinemaya gitme, gazete ve dergi okuma, son zamanlarda da kitap okuma alışkanlığı giderek azaldı. Bu mavi ışıklı kutu yaşantımızın önemli bir parçası haline geldi. Bir insanın ortalama günlük televizyon izleme süresi iki buçuk saatten fazla.

Bilimde kopyalama çağı

Bilim tüm doğa yasalarına meydan okuyarak bir koyunu kopyaladı. İskoçya Edinburg’daki Roslin Ensitüsü’nde yapılan bir açıklamayla ilk defa bir memelinin canlı kopyasının üretildiği duyuruldu. Genetik bilimci lan Welmuth’un çalışmaları ile meydana gelen bu olay genetikte yeni bir çağın başlangıcı oldu. Kopya koyuna “Dolly” adı verildi. Genetik harikası Dolly, Haziran 1996 doğumlu ve ikizler burcunun tipik […]

1 2 22
Kasaba.works Digital Agency