Concorde Uçakları: Sesin ötesinde bir hız

Ses hızından iki kat daha süratli. Okyanusötesi uçuşlar sırasında hız ve sürtünme yüzünden gövdesi uzuyor. Burun kısmı çeşitli açılarda oynuyor. Tam anlamıyla bir teknoloji harikası. Kralların, kraliçelerin ve ünlü iş adamlarının tercihi olan Concorde Londra-New York arasını dört saatten az bir sürede uçabiliyor.

Bilgisayar Devrimi

Buharlı makinelerin ve fabrikalarda kullanılan öbür makinlerin icadı insanlara, iş yapmada yardımcı olacak büyük bir fiziksel güç kazandırdı. 20. yüzyılın sonlarında gelişen bilgisayarlar ise bize büyük bir zihinsel güç kattı. Daha şimdiden yaşama ve çalışma biçimimizi değiştirdiler. Bu değişim “Bilgisayar Devrimi” olarak adlandırılıyor.

İngilizlerin Sabiha Gökçen’i Amy Johnson İngiltere’den Avusturalya’ya uçtu

Amy Johnson, İngilizlerin Sabiha Gökçen’iydi. Londra’dan Avustralya’daki Darjin’e kadar gerçekleştirdiği solo uçuşlarıyla ünlendi. İngiliz basını ona “Göklerin Kraliçesi” adını taktı. II. Dünya Savaşı başladığında ülkesi için savaşmaktan çekinmedi. Cesur ve kararlıydı. Havacılık Bakanlığı için yaptığı bir görev uçuşu sırasında Thames Halicinde uçağı düştü.

1 2 12
Kasaba.works Digital Agency