Dört bir yanımız beton! Daha çok beton, daha yüksek gökdelenler, daha kalabalık AVM’ler… Şanslı olanlar hafta sonları uzak diyarlara kaçıyor. O kadar yol gidecek vakti olmayanlar için de şömine başında kitap okumak, taze köy yumurtası yemek, ata binmek yada yelken yapmak hayal değil! Çifttlik, Komşuköy, Palivor Çiftliği veya Tuzla Yat Kulübü şehir içinde doğaya kaçışın ve yeni bir yaşam tarzının müjdecisi…

İstanbul Life dergisinin Şubat 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Doğayı ve doğal beslenmeyi özlüyoruz. Yakınımızda olsun istiyoruz. Üstelik şehir konforundan vazgeçmeden… Son dönemlerde bu ihtiyacımıza cevap veren yeni adresler var. Bunlardan biri Çifttlik. Serdar-Elçin Akinan çiftinin saf bal ve mutlu yumurtalar ürettikleri ve “Dünyaları kazansak burada yakaladığımız huzuru başka bir şeyle değişmeyiz” dedikleri, bu güzelliği misafirleriyle de paylaştıkları yer mesela… yada hem fütürist hem organik Komşuköy. Çılgın bir proje desek yeri. Sanalda tarlanıza ne kadar iyi bakarsanız, aynısını gerçek tarlanıza da uyguluyorlar. Yetiştirdiğiniz ürünleri hafta sonu görmeye gidebiliyor, eş-dosta gönderebiliyorsunuz. GDO’suz, tamamen organik bir yaşam sunuyorlar bize.

kacispilani2 720_yeni2_750
Polivor Çiftliği de hem sağlıklı ürünler sunuyor hem de yeni bir yaşam tarzı. İsterseniz Bebek mağazalarında çiftlikte yetişen ürünleri, tadıyor, satın alıyor, adresinize sipariş edebiliyorsunuz, isterseniz hafta sonu çiftliğe gidip orman havasını içinize çekip orada yetişenleri bizzat yerinde üstelik aşçınızdan damak tadınıza uygun pişirmesini isteyerek yiyebiliyorsunuz.
Tuzla Yat Kulübü ise başka bir diyara ve adeta başka bir huzura ışınlıyor bizi. Dinghler ile denize açılıp dolaşmak sonrasında gelip şömine başında sıcak şarap içmek, antikaların arasında saatlerinizi geçirmek burada yapabileceklerinizin sadece bir kaçı… Eski ile yeninin  harmanlandığı bu yeni konseptlerle tanışma zamanı!

Çifttlik’te kahvaltı ve sohbet kaçmaz!

Mis gibi temiz havada sizi bekleyen bir köy kahvaltısı; Köy mandırasından alınmış peynirler, mutlu tavuklardan üretilmiş yumurtalar, ekşi maya köy ekmeği… Her şey doğal her şey organik!

Serdar Akinan’ı gazete yazılarından, kitaplarından veya televizyon programlarından tanırsınız. Birçok televizyon kanalının kuruluşuna ön ayak olan Akinan, bu kez eşi Elçin Akinan ile birlikte farklı bir projeye, Çifttlik’e imza attı. Bu bir projeden çok radikal bir yaşam tarzı değişikliği aslında…
Hepi topu bir saatlik mesafede, Çatalca’nın Örencik köyünde 100 dönüm arsa içinde tek katlı bir ev inşa etmişler. Misafirlerin kalabileceği üç odaları var ve yalnızca hafta sonları konuk kabul ediyorlar. Odaların her biri verandaya bakıyor, duşu, tuvaleti içinde…

Evin elektriği güneş ve rüzgardan, suyu ise dereden geliyor. Geniş bir verandası var, kahvaltınızı alabildiğine uzanan geniş topraklara bakarken yapıyorsunuz. Akinan çifti 500 tane tavuk almış çiftliğe, tavuklar ortalıkta dolaşıyor ve doğal ortamında besleniyor. Kahvaltıda yumurtaların tazeliği garanti! Ballar da burada üretiliyor. Kışın şömine başında koyulaşan sohbetler, yazın verandada sürüyor. Hava tertemiz! Kahvaltılık malzemeler civar köylerden taze taze geliyor.
Akşam yemeğinde taş fırında pizza pişiyor. Zeytinyağlılar, salatalar ve mangalda kızaran etlere yerel şaraplar eşlik ediyor. Gürültü yok, beton yok, telaş yok. Toprağın verdiği güven duygusu ve sanki dünyanın tüm kaosunu geride bırakmışsınız hissi yaratan bir huzur var. Yemekleri de servisi de Akinan çifti yapıyor, sonrasında misafirlerle misafir gibi sohbet ediyorlar.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency