Proje Editörlüğü

Proje editörlüğü nedir?  

Proje editörlüğü, çerçevesi yayıncı ya da bir kurum tarafından çizilmiş bir kitap projesinin bir editör tarafından hayata geçirilmesini kapsar. Kurumların yıl dönümlerinde çıkarttıkları prestij kitaplarını, bir konuda farkındalık yaratmak için hazırladıkları e-kitapları veya bir meslek profesyonelinin sahiplenmek istediği kavram için hazırlamayı düşündüğü kitapları proje kitaplar kategorisinde değerlendiriyoruz.

Proje kitap fikri iki yönlü çalışır. Bir editör özgün ve ilgi çekeceğini düşündüğü bir kitap projesi hazırlayıp bir yayınevine veya bir kuruma sunabilir veya bir kurum/yayıncı bir editöre başvurup bir proje kitapta çalışmasını isteyebilir. Peki hangi türdeki kitaplar proje editörlüğü kapsamına girer?

Biyografi kitapları: Beşeri sermayenin başka nesillere aktarılması ancak birikimlerin, şahsi deneyimlerin yazılı hâle getirilmesi, kitap gibi kalıcı bir ürüne dönüştürülmesiyle mümkün olur. Bu anlamda duayenlerin, kurucuların deneyimlerini yeni nesillere aktarmayı önemsiyorum. Nehir söyleşi formatında hazırlanan biyografiler hem kolay okunur hem de biyografisi yazılan kişinin farklı konuları dile getirebilmesini sağlar.

Prestij kitapları: Kurumların yıl dönümlerinde hazırlanan ve kurumların yaşadığı süreçleri en iyi şekilde aktarıp firmanın itibarını kâğıt kalitesiyle, fotoğraflarıyla ve içeriğinin niteliğiyle yansıtan kitapları da proje kitaplar kategorisinde değerlendiriyoruz.

Kurum yöneticileri, çalışanları,  partnerleriyle, tedarikçileriyle yapılan röportajlar, kurum arşivlerinin taranmasıyla ortaya çıkan değerli bilgiler veya süreçleri yansıtan fotoğrafların çekilmesi, seçilmesi, hikâyelendirilmesi gibi uzun bir prosese sahip bu kitapları da proje editörleri hazırlıyor.

Tematik kitaplar: Güncel bir içerik ihtiyacını yayıncıların tespit edip proje editörlerine sipariş etmesiyle oluşturulan tematik kitaplar genelde uzmanlardan alınan makalelerle veya temaya göre bir seçki ile oluşturulur. Bunun içinde konunun uzmanı yetkin bir editörün süreci takip etmesi, doğru brief hazırlaması, makale istenecek kişileri tespit etmesi, süreci takip etmesi ve sonunda da metinlerin birbiriyle ilişkisini doğru kurgulaması, metinleri de belli bir formata getirip kitaplaştırması gerekir.

Proje editörlüğünde fiyatlandırma yine zaman maliyetine ve projede çalışan kişi sayısına göre hesaplanır.

Eğer sizin de bir kitap projeniz varsa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kasaba.works Digital Agency