Batı spor 1

Çocuklarla tatile çıkmak gerekli önlemleri almadığınızda zorlu bir yolculuğa dönüşebilir. Tatilde beslenmelerini düzenlemek, ciltlerini güneşten korumak hatta doğru tatil alternatiflerini seçmek bile önemli!

Bebeğimle Elele dergisinde yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.

Erken rezervasyon sisteminin popülerleşmesiyle tatil planları git gide daha erken tarihlere çekiliyor. Eğer yeni bebek sahibi olduysanız bu tatil sizin için çok farklı olacak. Peki nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

M-Onep Nişantaşı Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Seçil Engin Uysal, özellikle yeni doğanların özel bir bakıma ihtiyacı olduğunu söylüyor; “Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassastır ve ciltlerinin kurumaması, alerjik reaksiyonlara açık hale gelmemesi için bebeklerin cildini günde birkaç defa silerek temizlemeniz ardından bebeklere özel nemlendirici kremleri kullanmanız gerekir. Güneşle uzun süre temas, yetişkinler için olduğu kadar bebek cildi için de tehlikeli. Yeni doğanların kimyasal bazlı güneş koruyucularla temas etmemesi, hatta 15-20 dakikadan fazla direkt güneş ışığına maruz kalmaması, şapka ve güneşlikle korunması gerekir” diyor.

Uysal, çocukların ise mümkünse saat 12.00-17.00 arası direkt güneşe çıkmamalarını, mineral bazlı ve paraben içermeyen güneş koruyucuları ile korunmalarını öneriyor, “Ek önlem olarak dışarı çıkarken geniş kenarlı şapka, açık renk uzun kollu ince tişört ve pantolonları-etekleri tercih edin. Çocuklar için UV filtreleri olan mayolar seçin.”

Uysal, anne-babaların da çocuklar kadar dikkat etmesi gerektiği görüşünde; “Yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarının yüzde 80-90’ı çevresel etkilerden meydana gelir. Genetik faktörler ve içsel yaşlanma özelliklerimiz, yaşlanma etkenlerimiz içinde sadece 15-20’lik bir etkene sahip. Güneş, cilt üzerinde olumsuzluk yaratan çevresel faktörlerin başında geliyor.”
Uysal’a göre tatilde güneşten kaçmak zor, ancak olumsuz etkileri en aza indirgemek şöyle mümkün:

* Cildinizi düzenli nemlendirin.

* Akne ve yara izlerinde güneş görünce leke kalma olasılığı artar, bu bölgeleri güneşten uzak tutun.

* Günde 4-5 defa güneş koruyucu sürün. Bunu disiplin haline getirin.

* Sentetik olmayan, açık renkli doğal kumaşlar tercih edin, şapka ve güneş gözlüğü kullanın.

m onep dermatoloji uzmanı dr. seçil uysal gorsel1

Yolculuk ve tatilde nelere dikkat etmeli?

Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım, yolculuk ve tatili eğlenceli hale dönüştürmekten yana. Bunun için de sık mola verilmesi, molalarda oyun oynayarak çocuğun rahatlatılması gerektiğini vurguluyor ve çocuklarla sabah erken saatte; bebeklerle ise gece yola çıkmanın daha konforlu olabileceğini belirtiyor.
Araçta güvenliğin ihmal edilmemesi, bu yolculuklarda bebeklerin mutlaka özel araç koltuklarında seyahat etmesi de şart. Bebekler araç koltuğunda uzun yola alışık değilse yola çıkmadan birkaç gün önce deneme yolculuğu yapılması da Küçükkırım’ın tavsiyeleri arasında.

Uçakla yolculuk yapacakların ciddi bir enfeksiyon durumu olmaması gerektiğini belirten Küçükkırım; “Kulak enfeksiyonu kabin içi basınç değişikliklerinde şiddetli kulak ağrısına yol açabilir, sinüziti olan çocuklar ise şiddetli baş ağrısı yaşayabilir, ishali olan çocuklarda uzun süreli uçuşlarda aşırı sıvı kaybı risk doğurabilir” diyor. Kronik kalp veya akciğer hastalığı olan çocukların uçuş öncesi doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini de ekliyor.

Küçükkırım’a göre yolculuk esnasında farklı yerlerden alınan besinler özellikle yaz aylarında hastalık riskini arttırıyor, bu yüzden önerisi ek gıdalara başlamış ya da biberon maması alan bebekler için yolculuk öncesi özel hazırlık yapılması yönünde…

Çocuklar sık sık terler, bu durumda sürekli ısı değişikliklerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Küçükkırım, “Yolculuklarda rahat ve terletmeyen pamuklu giysiler seçilmeli, terledikçe kıyafet değişimi yapılmalı. Eşyalarınızın yanında acil durumlarda kullanabileceğiniz, doktor önerisiyle ateş düşürücü, antiseptik solüsyon ve steril gazlı bez, yara bandı gibi küçük kazalara geçici çözümler bulmanızı sağlayacak bir ilaç çantası bulundurmanız da yararlı olur!”

Dr. Banu Küçükkırım

Tatilde çocuklar nasıl beslenmeli?

Tatilin çocukların hem dinlenmeye hem de eğlenmeye ihtiyaç duydukları bir dönem olduğunu belirten Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hande Öngün Yılmaz, bu dönemde nasıl beslenilmesi gerektiğinin ipuçlarını veriyor; “Bu dönem genellikle rutin alışkanlıklardan uzaklaşılan serbest dönemdir. Bu durum beslenme alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilir. Çocukların sağlıklarını koruyabilmek adına tatil döneminde de sağlıklı beslenme kurallarına uyulması bu nedenle büyük önem taşıyor. Kahvaltı her yaş grubu için günün en önemli öğünü. Çocuklar tatilde de güne iyi bir kahvaltı ile başlamalı. Gün içindeki enerji düzeyleri açısından en önemli öğün olan kahvaltıda süt, yumurta, peynir, taze sebze ve meyveler ile tam tahıllı ekmekten oluşan geleneksel bir kahvaltıyı veya süt, tahıl gevreği ve meyveden oluşan alternatif kahvaltıyı tüketebilirler. Seçimleri yaparken çocukların isteklerini de göz önünde bulundurmalı. Çocuğunuzun öğle ve akşam yemeklerini okul döneminde olduğu gibi düzenli saatlerde tüketmesine de özen göstermeli. Ana öğünlerde besleyici değeri yüksek olan sağlıklı yiyecekler seçilmeli. Her öğünde dört ana besin grubundan tüketmesi yeterli ve dengeli beslenmesinde ilk basamağı. Bu besin grupları; süt ve süt ürünleri; et, yumurta ve kurubaklagiller; sebze ve meyveler ile tahıllar.”

Yılmaz yazları sıvı kaybını önlemenin büyük önem taşıdığını ve bunun hangi içeceklerle giderildiğinin de önemli olduğunu vurguluyor; “Yaz aylarında havaların sıcak olması ve çocukların dışarıda oyun oynama veya yüzme gibi faaliyetlerinin artmasıyla artan sıvı ihtiyacının karşılanması gerek. Kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler çocuklar için uygun olmadığı gibi hidrasyonu da sağlamıyor, vücuttan su kaybını arttırıyor. Şekerli içeceklerin ise obezite riskini artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı.  Çocukların sıvı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ilk seçenek bol bol temiz ve güvenli su içmelerini sağlamak. Suyun yanı sıra ayran ve taze sıkılmış meyve suları, karpuz, kavun gibi su oranı yüksek mevsim meyveleri de sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için tercih edilebilir.”

Çocukların beslenme sıklıkları da yetişkinlerden farklı, onlar daha az yiyip daha çabuk acıkıyor. Sağlıklı ara öğünlerle çocuğunuzun beslenmesini desteklemeniz gerektiğini belirten Dr. Yılmaz; “Çocuklar tatilde her şeyin serbest olduğu düşüncesiyle sağlıksız atıştırmalıklara yönelebiliyor. Çocuklarınıza ara öğünlerde şekerli ve gazlı içecekler, çikolata, cips, bisküvi gibi ürünler yerine taze veya kuru meyveler, küçük porsiyonlarda fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumları verebilirsiniz. Bu seçeneklerin yanı sıra çocukların yaz aylarında tüketmekten çok hoşlandıkları dondurma da sade veya meyveli olan çeşitleri tercih edilerek haftada 1-2 defa ara öğün seçeneği olarak düşünülebilir” diyor.

Ev dışında besin seçimleri

Yılmaz seyahat sırasında ve tatil döneminde ev dışında beslenildiği için seçimlerin önemli olduğunu, açıkta satılan her türlü yiyecek ve içeceğin hastalık etkeni taşıyabileceğini ve çocukların tüketmesine izin verilmemesi gerektiğini söylüyor. Öncelikle besinlerin doğru koşullarda hazırlandığından emin olunması gerektiğini savunan Yılmaz; “Hijyen kurallarına uygun hazırlanmış ve servis aşamasına kadar güvenli şekilde saklanmış besinler, besin zehirlenmelerinden çocuğunuzu korur. Açık büfe yiyeceklerin servis edildiği bir otelde tatilinizi geçiriyorsanız çocuğunuzun yiyeceği besinlerin tekrar tekrar servis edilmemiş, taze hazırlandığından emin olduğunuz yiyecekler olmasına özen gösterin. İçeriğini bilmediğiniz, çocuğunuzun daha önce tüketmediği, tadı, görünüşü, kokusu değişik yiyecekleri tercih etmeyin” diye ekliyor.

kidsnook50


Çocuklarla otel seçerken!

Tatile gitmeden önce gideceğiniz otellerin çocuk kabul edip etmediğini, çocuklara hangi imkanları sunduğunu da araştırmanızda fayda var. Sakin bir tatil düşlüyorsanız Datça Villa Aşina Otellerini, tarihle bütünleşmek için Mavi Karga Bozcaada’yı, İzmir’den vazgeçmeyenlerdenseniz Hacı Memiş Palas’ı, doğayla iç içe olmak isterseniz Olympos Lodge Çıralı’yı tercih edebilirsiniz. Ashaka Pansiyon, Tahura Park, Hotel Des Etrangers, Aral Tatil Çiftliği, Üzüm Otel, Alterna Köy Oteli, Aeneas Afrodit, Club Hotel Kanara, Altın Kamp, Olive Odore ve Terra Zoe de çocuklarla keyifli vakit geçirebileceğiniz butik oteller arasında…

Yaz okulu için üç farklı alternatif

İstanbul’da çocukları için farklı yaz okulu arayışı olanlar için üç önerimiz var. Kidsnook Yaz Masal Okulu 4-6 ve 7-9 yaş ile çocuklarınızı büyülü bir yolculuğa çıkarıyor! Masallarla çevrelenmiş farklı disiplinleri de barındıran atölyelerde çocuklar geleceğin etkili iletişim sanatı ‘Hikaye Anlatıcılığı’ ile ilgili eğlenceli ve keyifli bir sürece adım atıyor. Yabancı ve Türk eğitmenler eşliğinde doğa gezileri ve atölye çalışmaları da var.

Batı Spor Kulübü yoğun ve dopdolu programıyla çocuklarınıza hem eğlenceli hem de öğretici bir yaz tatili sunuyor. Kış sezonunda basketbol, voleybol, jimnastik, karate gibi branş okulları eğitimleri devam ederken yaz tatillerinde yaz okulları İstanbul’un çeşitli bölgelerinde hizmet veriyor. Ağırlıklı olarak Anadolu yakasında devam eden Batı Okulları Çengelköy, Çamlıca ve Çekmeköy bölgelerinde yoğunluk kazanıyor. İngilizce dersleri, yüzme, jimnastik, florball, etüt çalışmaları, drama dersleri, görsel sanatlar ve ekoloji dersleri bu yaz okulunda bulabilecekleriniz arasında…

Yaşıtlarından çok daha hızlı düşünen, anlatılanları çabuk kavrayan; zihinsel işlevlerde ve yaratıcılıkta üstün özellikler gösteren, üstün zekâlı olarak adlandırılan çocukların, geleceğin dâhilerine dönüşebilmeleri için de kendileri kadar özel bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği) tarafından oluşturulan Dahi Park Atölyeleri, yetenek ve nitelikleriyle öne çıkan çocuklara, farklı ve özgün bir eğitim ortamı sağlamak üzere kapılarını açtı. Dikkat-Konsantrasyon Atölyesi’nden, Robotik Uygulamalara, Düşünme ve Sıra Dışı Düşünme Atölyesi’nden İngilizce Konuşma sınıflarına kadar her yaş grubuna özel eğitim sistemi ile Türkiye’de bir ilk olan Dahi Park’ta yaz okulu 11 Temmuz’da başlıyor.

Çocuklarınıza göre bir program seçmek için www.kidsnook.com.tr , www.batispor.com ve www.tuzder.org adresinden faydalanabilirsiniz.

 

dahipark

 

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency