Amy Johnson, İngilizlerin Sabiha Gökçen’iydi. Londra’dan Avustralya’daki Darjin’e kadar gerçekleştirdiği solo uçuşlarıyla ünlendi. İngiliz basını ona “Göklerin Kraliçesi” adını taktı. II. Dünya Savaşı başladığında ülkesi için savaşmaktan çekinmedi. Cesur ve kararlıydı. Havacılık Bakanlığı için yaptığı bir görev uçuşu sırasında Thames Halicinde uçağı düştü.

Amy Johnson, İngiltere’den Avusturalya’ya tek başına uçan ilk kadındı. İngiltere’de günümüzde Humberside olarak anılan Hull’da 1903 yılında doğdu. Sheffield Üniversitesi’nde ekonomi öğrenimi gördü. 1925’te mezun olduktan sonra Londra’ya yerleşerek sekreterlik yapmaya başladı.

Ancak bu tekdüze iş onu tatmin etmiyordu. Bu dönemde havacılığa ve uçmaya ilgi duydu. 1928’de uçuş dersleri aldı ardından da pilot brövesini. Yer hizmetleri brövesi alan ilk İngiliz kadın unvanına sahipti artık. Bunun anlamı pilot ve yer mühendisi olmasıydı. Basın yaptıklarını takdirle izliyor ve ona “Göklerin Kraliçesi” diyordu.

İngiltere’den Avusturalya’ya uçakla tek başına…

Kendisine ün kazandıran uçuşunu 1930’da yaptı. 5 Mayıs’ta Surrey’de Croydon’dan havalanan Amy Johnson, yolculuğu sırasında onarım için birkaç iniş yaptıktan sonra 24 Mayıs’ta Avusturalya’da Port Darwin’e vardı. Bu uçuşuyla ulusal kahraman oldu. Daily Mail gazetesi ona 10 bin sterlin ödül verdi. Aynı zamanda kumandanlık rütbesini de alan Johnson, 1931’de uçakla İngiltere’den Japonya’ya ve bir yıl sonra Güney Afrika’da Cape Down’a gidip geldi. Bu uçuşlarıyla her iki yönde de rekor kırdı.

1932’de başka bir ünlü havacı olan J. A. Mollison’la evlendi. Kocasıyla birlikte 1933’te Atlas Okyanusu’na doğru ucundan batı ucuna 39 saatte geçti. 1936’da Londra’dan Cape Town’a gidip gelerek gene rekor kıran uçuşlar yaptı.

II. Dünya Savaşı başlayınca, yeni ya da onarılmış uçakları fabrikadan havaalanına taşımakla görevli bir sivil pilot ekibine katıldı. Uçağının Thames Halici’ne düşmesi üzerine öldü. 1941 yılında öldüğünde ise sadece 38 yaşındaydı.

Kasaba.works Digital Agency