okul-secimi-2

Anne babaların çocukları için verdikleri en önemli kararlardan biri çocuklarının okul seçimi. Aileler için, özellikle de eğitimle ilk defa tanışacak çocuk için geleceğe, hayata nasıl bir okulda hazırlanacağı sorusunu cevaplamak çok da zor değil.

Bir ailenin en önemli gündemi çoğu zaman çocuklarının nasıl bir eğitim alacağıdır. Aldığı eğitim çocuğu hem hayata hazırlamalı hem de ailenin kendi değerler sistemini gözetmeli. Eğitim ve Öğrenci Koçu Elgiz Henden anne babaların kendileri ve çocukları için ‘ideal olan’ okulun önce tanımını yapmalarını öneriyor. Henden, sonrasında velilere bazı ipuçları sunuyor;
İdeal okulun net açıklaması yok, çünkü kişilerin beklentilerine göre bu değişir. Beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayan okul ideal okuldur.
Özellikle anaokulu seçiminde anne babalar okuldan yada okulun uyguladığı akademik programdan önce öğretmen seçimi yapmalı. Çünkü okul öncesi eğitimde önemli olan çocukla öğretmenin kuracağı iletişim. Mesela aile ortamında sevgiyle büyüyen çocuğun etrafında otoriter bir öğretmen yerine, yine onunla sevgiyle iletişim kuran bir öğretmen olmalı.

İlkokul, ortaokul ve lise seçiminde ise şunlara dikkat etmekte fayda var;
Öğretmen kadar, okulun eğitim programının çocuğunuza uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz.
Çocuklarınızın özel bir ihtiyacı var mı ve okul çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını karşılayabilir mi?
Okulda ödev sistemi nasıl?
Okulun okulda yaşanan davranışsal sorunlara yaklaşımı nasıl?
Okul öğretmenlerini yeni eğitimler ve becerilerle ne kadar destekliyor?
Okulun veliyle iletişimi nasıl?
Okulun eve uzaklığı, özellikle büyükşehirlerde yolda geçen zamanı hesaplayınca önemli bir kritere dönüşüyor.
Okulun fiziki şartları okuldan beklentileri karşılıyor mu?
Okulun bütçesi size uygun mu?
Okul çocuğunuz için güvenli bir ortam oluşturuyor mu?
Okulun çocuklara sunduğu ekstra olanaklar neler?

Lise seçimi yaparken…
Elgiz Henden, “Lise seçiminde atlanmaması gereken bir diğer nokta yurtdışı eğitim olanakları ve okulun sunduğu IB, Abitur, Matura gibi özel diploma programlarının olup olmadığı” diyor. Çünkü bu programlar üniversite seçimlerinde çocukları destekliyor.

Ailelerin bu maddelerle birlikte okul ziyareti yapmadan önce soru listesi hazırlaması ve okul ziyaretleri yaptıklarında hazırlıklı olmaları seçimlerini kolaylaştırıyor.

Yeni değişiklikler kafa karıştırıyor
Öte yandan okul sisteminde sürekli yapılan değişiklikler velilerin kafasını karıştırmaya devam ediyor. Henden, “Eğitim sisteminin yeniden değiştirileceği üzerinde tartışmalar devam ederken ortaokul düzeyinde özellikle TEOG sınavı için sınav müfredatında değişiklikler söz konusu. Matematik dersi için eklenen yeni kazanımlar var. Öğrencilerin yükü daha da arttı. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi Talim Terbiye Kurulu web sitesinden elde edebilirsiniz” diyor.

 

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency