Shakespeare o kadar sıradan bir yaşama sahipti ki tiyatro eserlerinin çokluğu, saray diline vakıf olması ve muhteşem hayal gücüyle herkesi hayrete düşürdü. Kimliği tartışma yarattı. Francois Bacon’dan Oxford Kontu Edward de Vere’ye birçok kişinin Shakespeare olduğu iddia edildi. Çağdaşlarının eserlerine onların yerine imza attığı bile ileri sürüldü. 

Shakespeare tarihin en büyük oyun yazarı olarak biliniyor. Oyunları yüzyıllardan beri en çok sahnelenen kişi. Oysa yaşamı hakkında çok az bilgi var, üstelik bu bilgiler de çelişkilerle dolu.

Shakespeare, Warwickshire’da Stratford-upon-Avon’da 1564 yılında doğdu. Bazı kaynaklara göre babası basit bir eldiven imalatçısıydı, bazı kaynaklar ise babasının varlıklı bir tacir olduğu ve 1568’de de kentin belediye başkanı seçildiğini yazıyor. Bu kaynaklara göre Shakespeare’in babası 1577’de iflas ediyor.

Shakespeare’in en karanlık yönlerinden biri eğitimi hakkındaki bilgi eksikliğidir. Muhtemelen, Stratford’da ortaokulda öğrenim gördü. 18 yaşına geldiğinde ise kendisinden yaklaşık sekiz yaş büyük olan Anne Hathaway ile evlendi ve bu evlilikten üç çocuğu oldu.

Bu arada Stratford’u terk eden Shakespeare’in, bundan sonra 1592’ye kadarki yaşamına ilişkin bilgi yoktur. Bu tarihte bir oyun yazarının yazdığı bir kitapçıkta Shakespeare’e değinilmesi hatta onun başkalarının oyunlarını çalmakla suçlanması, Shakespeare’in bu sırada bir tiyatro topluluğunda yazar ve oyuncu olarak çalıştığını belgeliyor.

Shakespeare döneminde popüler bir oyun yazarı

Yılda ortalama iki oyun yazan Shakespeare kendi oyunlarında küçük roller alıyordu. 1594’te Chamberlain Topluluğu’nun önde gelen oyuncularındandı.

Yazdığı oyunların başarısı üzerine kazancı artan Shakespeare’in, Kraliçe I. Elizabeth döneminin sonlarında varlıklı bir yaşam sürdüğü; kendi oyuncu topluluğu için 1599’da Londra’da yaptırılan Globe Tiyatrosu’nun hisselerinin bir bölümünü satın aldığı biliniyor. 1596’da babasına asalet unvanı verdirtti. Shakespeare bu dönemde oğlu Hamnet’i kaybetti.

Londra’da birkaç yıl daha kalan Shakespeare, daha sonra Stratford’a dönerek burada yaşamaya başladı ve büyük bir olasılıkla son oyunlarını da burada yazdı. 23 Nisan 1616’da Startfort’ta, Ben Jonson ile birlikte katıldığı bir şölenin ardından son nefesini verdi.

Shakespeare’in en önemli özelliklerinden biri denediği her türde başarılı olmasıydı. Yazdığı soneleri son derece duyarlı ve zengin bir dille kaleme alınmıştı. Komedilerinde çizdiği tiplemeler iki lafı bir araya getiremez, trajedileri ise izleyicilerin tüylerini diken diken eden bir gerilim yaratabilir. Shakespeare’in en önemli özelliklerinden bir diğeri de karakterlerinin oldukça gerçekçi görünmesidir. Shakespeare hala gelmiş geçmiş en büyük oyun yazarı olarak eserleri en çok sahnelenen kişi olma unvanına sahip.

Eserleri

Altıncı Henry, Titus Andronicus, Yanlışlıklar Komedyası, Hırçın Kız, Aşkın Boya Giden Emeği, Veronalı İki Centilmen, Romeo ve Juliet, İkinci Richard, Bir Yaz Gecesi Rüyası, King John, Venedik Taciri, Dördüncü Henry, Kuru Gürültü, Beşinci Henry, Windsor’un Şen Kadınları, Onikinci Gece, Julius Caesar, Hamlet, Troilus ile Kressida

 

Kasaba.works Digital Agency