klima


Klimalarınızla evinizi soğuturken, enerji tasarrufu yöntemleriyle yüksek elektrik faturalarını unutun!
Profilo’nun Enerji Tasarrufu Kitabı’nda yer alan bilgilerdir. Telif hakları BSH’ya aittir.

■ Klimaların enerji sınıfı A’dan G’ye kadar olan harflerle gösterilir. Aynı soğutma veya ısıtma kapasitesine sahip olsalar da “A” sınıfı klima “G” sınıfına göre daha az enerji harcar.

■ On yıldan eski olan klimalarımızı yenileyin. Çünkü eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla % 40 daha fazla enerji harcar.

■ Yaşadığımız mekanı soğuturken panjurları ve perdeleri kapalı tutarsak enerji tasarrufu sağlamış oluruz.

■ Evinizin ısı yalıtımı konforunuzu artırır ve enerji sarfiyatını düşürür. Bu nedenle ortamın ısı kayıp-kazanç noktalarının izolasyonu önemlidir.

■ Klimanızı çalıştırırken uygun bir oda sıcaklığı seçin. Çok düşük sıcaklık seçimi yaparsanız oda çok soğuyacağı gibi gereksiz enerji sarfiyatına neden olacaktır. Odanızı soğutmak istiyorsanız, klimayı 22-24 dereceye ayarlamanız yeterlidir. Klimalarda düşürdüğümüz her bir derece % 3-4 oranında daha fazla enerji harcar.

■ Çok sıcak olmayan ama nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.

■ Dışarısı serinlemiş ise klimanızı kapatıp pencere veya kapınızı açmayı tercih edin.

■ Filtrelerin zaman içinde tıkanması hava akışını, soğutmayı ve nem giderme performansını azalttığından, enerji sarfiyatınızı arttırır. Bu yüzden hava filtresinin temizliğini düzenli olarak yapın ve filtrenizi belli aralıklarla değiştirin. Her yaz ve kış sezonu öncesi klima cihazınızın bakımını, temizliğini ve kontrollerini yaptırın.

Profilo-P3ZMI12608-Isitmali-Sogu_18831_1

■ Klimanın hava giriş-çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önlerinde hava akışını engelleyecek eşyalar bulundurmayın.

■ Programlama özelliği olan klimaları tercih edin. Cihazınızın kullanılmadığı zamanlarda kapanmasını ve kullanacağınız zaman açılmasını sağlayan otomatik programlama fonksiyonunu kullanın. Böylece gereksiz enerji tüketimini engellemiş olursunuz.

■ Klimanın dış ünitesinin doğrudan güneş altında olduğu yerlerde, bir gölgelik ile güneşten korunması enerji tasarrufu sağlar.

■ Klimanızı soğutma konumunda çalıştırırken odanın doğrudan güneş ışığı almamasını sağlayın.

■ Soğutma konumunda ortamda ısı yayan cihazların kullanılmamasına özen gösterin. Bilgisayar, TV, müzik seti gibi elektronik cihazlar ile ampul, avize ve abajurlar ortama ısı yayar ve klimanın enerji sarfiyatını artırırlar.

■ Tüm bunların yanı sıra klimadan çıkan saf suyu ütü için kullanarak, ütümüzün uzun ömürlü olmasını sağlayıp, sudan da tasarruf edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency