goz-yakin

Gülay Ertekin, Türkiye’nin ilk Bates Metodu sertifikalı eğitmeni. Koza Dönüşüm ve Özgürleşme Merkezi’nde başladığı ‘Doğal Görmeyi Geliştirme Seminerleri’ ile yedi haftada doğal görmeyi öğretiyor, böylece göz kusurları giderilerek gözlüksüz görebilme şansını yakalıyorsunuz!

FOTOĞRAFLAR: GÖKÇE PEHLİVANOĞLU

Pozitif dergisinin 2015/1 sayısında yayınlanmıştır.

Görme sorunu yaşadığımızda hemen gözlük yada kontak lens takmaya başlıyoruz. Bu araçlar görme kusurunu iyileştirmiyor, sadece geçici çözüm üretiyorlar.
Türkiye’nin ilk Bates Metodu sertifikalı eğitmeni Gülay Ertekin ise doğal görmeyi öğretiyor ve “Evet, gözlüksüz de görebilirsiniz” diyor.
Ertekin, İngilizce İktisat’ı bitirdikten sonra üç yıl bankacılık yapmış. 2000 yılından sonra eşi Süha Ertekin ile T’ai Chi Ch’uan çalışmalarına başlamış, bu konuda eğitimler vermiş.
T’ai chi ch’uan ve doğal görme sürecinin ortak prensiplere dayandığını fark ettikten sonra da doğal görme üstüne ilk eğitimlerini 2004-2006 yıllarında, Danimarkalı eğitmen Leo Angart’dan almış.
“Ben gözlük takan bir insandım.  Aldığım görme eğitiminden sonra 4 dereceye yakın miyobum 2,5-3 civarına düştü. Bir yere kadar getirip orada tıkandım. Çünkü her gün egzersiz yapmak gerekiyordu ve buna sürekli zaman ayırmak pek mümkün değildi. Konuyu biraz daha araştırdım ve Thomas R. Quackenbush’u keşfettim.” Ertekin böylece Bates eğitmeni Thomas R. Quackenbush’un Hollanda’da düzenlediği eğitimine katılarak Bates Metodu Eğitmenlik Sertifikasını almış.
“Quackenbush’un ‘Yeniden Görmeyi Öğrenmek’ kitabı önümde yeni ufuklar açtı. Bates’in çalışmalarını geliştiren ve temeline inen bir kitaptı. Angart’ın eğitimi bana iyi gelmişti ama nedenini bilmiyordum. Bu kitabı okuduğumda ise ‘işte bu’ dedim. Bu bir egzersiz değil. Egzersiz deyince çaba giriyor işin içine. Oysa görme çabasız olmalı. Nasıl kalbimizi çalıştırmak için çabalamıyorsak, göz için de çabalamamalıyız. Aslında ihtiyacımız olan egzersiz değil göz kaslarının gevşemesi ve çocukluğumuzdaki gibi doğru görmeyi yeniden hatırlamak. Küçük çocuklar doğduğunda ‘gözüm var açayım ve göreyim’ demiyorlar. Açıyor ve bakıyorlar!” diyor.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency