agva

Ağva, Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ ve ‘su’ anlamına geliyor. Üç tarafı suyla çevrili olan bu bölgenin popülaritesine şaşmamak gerek çünkü gerçek bir yeryüzü cenneti. Göksu ve Yeşilçay nehirleri, altın sarısı kumsalları ve doğal harikalarıyla dolu bu yeri sonbahar rotalarınıza ekleyin.

İstanbul Life Dergisi’nde yayınlanmıştır. Telif hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.’ye aittir.

Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasındaki bu sahil kasabası İstanbul’a bir saat 45 dakika uzaklıkta. Anadolu yakasından Ümraniye-Şile otobanını takip edip, Kabakoz, İmrenli ve Kurfallı güzergahını izleyerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yer.

Tarih meraklıları M.Ö. 7. yüzyıla uzanan tarihi kalıntılara Ağva’ya bağlı civar köylerde rastlayabilir. Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu şirin kasaba bir zamanlar geçiş noktası olarak kullanılıyormuş. Kalem Köy’de Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları, Hacıllı Köyü’nde, 4. yüzyıl başlarında bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe’de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni yörenin önemli buluntuları arasında.
Ağva’ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boyları yerleşmiş. Bugünkü Ağvalılar da aynı Türkmen boylarının çocukları…

Bir yanda Göksu deresi bir yanda Karadeniz’e bakan kumsalları, koyları ve ormanları ile tam bir cenneti andıran Ağva’da doğa yürüyüşü ve orman gezintisi yapmak hem ruhunuza hem bedeninize iyi gelecek. Bisiklet kiralanabilen bölgede nehir kenarında ve ormanda bisiklet turu da yapabilirsiniz.

Tarihi yerleri gezin! Aşıklar yolu, Göksu ve Yeşilçay, Kerpe, Kilimli koyu, Kadırga koyu, Saklıgöl, Kalemköy, Hacıllı köyü, Akçakese köyü… Burada gezecek çok yer var.

Göksu’nun keyfini sürün! Göksu Gölü üzerinde tekneyle dolaşabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Göksu deresinde içerilere doğru 5 km gidilebiliyor. Denizden içerilere gidildikçe nehrin yerleşim olmayan bölgelerinde her zaman kuş gözlemi yapmak mümkün.

Balık tutun! Nehirde balık tutmayı denediniz mi hiç? İlginç bir tecrübe olabilir.

Aktivitelere katılın! Buradaki pek çok otel değişik aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Hava şartlarından ötürü farklı aktiviteler de yapabilirsiniz. Mağaraları gezmek, bıldırcın ve domuz avına çıkmak, masa tenisi oynamak, bisiklete binmek, fotoğraf çekmek alternatifleriniz arasında.

Keşfedin! Gürlek Mağarası, Hisar Tepe, Gelin Kayası ve Saklı Göl keşif listenizde olmalı!

Alışveriş yapın! Pamuklu dokumalardan organik sebze ve meyveye kadar pek çok şeyi doğal köy ortamında bulabilirsiniz.

Nerede kalınır?
TreeTops Park Hotel
Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği sessiz ve huzurlu dağ evlerinde, kuş sesleri eşliğinde uyanıp iskelede yöresel taze köy kahvaltısının tadını çıkarabilirsiniz. Özgün dekorasyonu ve duvarlarındaki ünlü Türk ressamlara ait tablolarıyla dikkat çeken otel odalarının bazıları jakuzili bazıları ise şömineli. Veranda restoranda Karadeniz’in zengin çeşitli taze balıklarını sunuyorlar. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 850 lira.
Tel: 0216 721 88 22

Park Mandalin Hotel
Burada her zevke uygun bir konaklama şekli var dersek abartmış olmayız. Kütük evde doğayı hissederek konaklayabilirsiniz. Hacıllı Şelaleler Turu’na, Gökmaslı köy gezisine katılabilir, dolunay partisi ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 700 lira.
Tel: 0216 721 82 05

Ağva Greenline Guesthouse
Plaja 15 dakikalık yürüme mesafesinde… Eski Rum evlerinde kullanılan taşlarla inşa edilmiş olan konukevinin büyük bir bahçesi ve nehri keşfetmeniz için geniş bir iskelesi var. Tüm odalarda bahçe veya nehir manzaralı balkonlar bulunuyor. Her odada 140 cm TV, minibar, bazı odalarda ise cibinlik mevcut. Kahvaltı konukevinin restoranında veriliyor. Hava güzelse kahvaltınızı nehir kıyısında alabilirsiniz. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 840 lira.
Tel: 0216 721 84 91

Ağva Robin’s Nest
Göksu Nehri kıyısında yer alan Ağva Robin’s Nest, yemyeşil güzel bir bahçe ile çevrili ve 30 odasıyla hizmet veriyor. Klimalı bungalovları, açık yüzme havuzu, nehir kenarında terasıyla doğa ile kendinizi bütünleşmiş hissedebilirsiniz. Odaların hepsi bahçe manzaralı, balkon veya terasa açılıyor. Tüm alanlarda ek ücrete tabii Wi-Fi erişimi mevcut. Kahvaltı terasta nehir manzarasına karşı yapılıyor. Akşamları ise otel restoranda deniz ürünlerinin tadına bakabiliyorsunuz. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 845 lira.
Tel: 0216 721 73 48-49

Forest Lodge
Bir yanı denize bir yanı nehre bakan Kurfallı Köyü’nde bulunan otel ağaçlarla çevrili gizli bir cennet gibi. Dilerseniz Sibirya çamlarından yapılmış kütük evlerde, dilerseniz ana binadaki odalardan birinde kalabilirsiniz. Ahşap barında vakit geçirebilir, deniz manzaralı geniş havuzunda dinlenebilir veya ağaçların altındaki hamaklara serilip kitabınızı okuyabilirsiniz. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 560 lira.
Tel: 0216 721 76 51

Asmalı Köşk
Ağva’nın merkezinde bulunan Asmalı Köşk, Yeşilçay kenarında kurulu, 4 şömineli süit, 2 şömineli lüks oda, 3 standart odası ile hizmet veren bir tesis. Tümü nehir, deniz ve dağ manzaralı odaları olan otel Ağva sahile de yürüyüş mesafesinde. Bahar ve yaz aylarında deniz havasını içinize çekip serin akşamlarda şömine başında dinlenmek için ideal. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 500 lira.
Tel: 0216 721 71 61

Wineport Lodge Agva
Göksu’nun kenarındaki Wineport Lodge fenerde kalma deneyimi ile özgün bir konaklama alternatifi. Otelde üç farklı tipte oda var. Her tip odanın büyüklüklerine göre lüks ve klasik çeşitleri mevcut. Şile Feneri’nin replikasının içindeki fener odaları, villa odaları yada nehir odalarından birinde konaklayabilirsiniz. Burada kırsal köy yaşamını deneyimlerken odun kömürü yapımını görebilir, doğa yürüyüşleri, foto safari, mantar toplama, dolunay partileri ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 1020 lira.
Tel: 0216 725 75 25

Ne yenir?
Ağva Liman Restaurant
Ağva’da Yeşilçay deresinin kenarında doğayla iç içe balık yiyebileceğiniz bu restoran 1976’dan beri açık. Taze balıkları ve günlük mezelerinin yanında gitmişken kalamar tavasını ve tereyağlı karidesini tatmalısınız. Mükellef bir sofra kurduğunuzda kişi başı ortalama 110 lira ödüyorsunuz.
Tel: 0216 721 81 99

Gizli Bahçe
Göksu deresi üzerinde Ağva’nın en ünlü restoranlarından birisi. Hem deniz hem de et ürünleri servis ediyorlar. Yemeklerin çoğunda yöresel lezzetler kullanıyorlar. Karadeniz’in günlük deniz mahsulleri geliyor, ekmekler köy fırınında buraya özel yapılıyor. Kişi başı ortalama 80 lira hesap ödeniyor.
Tel: 0216 721 72 23

Tree Tops Park Hotel Restaurant
Ağva Deresi kenarında doyumsuz manzarasıyla ilgi çeken Tree Tops Park Hotel Restaurant’ta kahvaltı yapabilir, dere manzarasında yemeğinizi yiyebilirsiniz. Restoranın zengin bir köy kahvaltı menüsü var. Bahçedeki yeşilliklerden yapılan salataları meşhur. Cumartesi günü gitmek isteyenleri muazzam bir fasıl karşılıyor. Kişi başı ortalama 55 lira hesap ödeniyor.
Tel: 0532 516 98 23

Kasaba.works Digital Agency