O İngiliz edebiyatının en canlı karakterlerinden biri olan dedektif Sherlock Holmes’u yarattı. Piposu, tipik elbisesi ve kasketiyle kendine özgü bir dedektif tipi olan Sherlock Holmes birçok filmin kahramanı oldu ve yazarını gölgede bıraktı. Doyle’un yazmış olduğu tarihsel romanlar sönük kaldı.

Conan Doyle 22 Mayıs 1859’da Edinburg’da dünyaya geldi. Edinburg Üniversitesi’ni bitirdikten sonra 1891’e kadar hekimlik yaptı. İlk olarak A study in Scharlet’ta (Sherlock Holmes İntikam Tutkusu, 1875) ortaya çıkan Holmes tipini, çok güçlü bir akıl yürütme yeteneğine sahip Edinburglu bir öğretmenden esinlenerek yarattı.

Holmes’ü konu alan öyküleri, 1891’de Strand Magazine’de çıkmaya başladı ve daha sonra pek çok kitapta toplandı. Bir süre sonra Holmes tipinden usanan Doyle, Sherlock Holmes’ün Anıları’nda (The Memories of Sherlock Holmes’da 1893) Holmes’ün ölümünü tasarladı. Ancak okuyucular tarafından zorlanınca Holmes’ü dahiyane bir biçimde hayata döndürdü.

Daha sonraki yıllarda da ünlüsü Baskerviller’in Köpeği, (The Hound of the Baskervilles-1909) olmak üzere bir çok Holmes serüveni yazmayı sürdürdü.

Conan Doyle’a Güney Afrika’da Bloemfontein’deki sahra hastanesinde çalışmaları ve Güney Afrika (Boer) Savaşı sırasında gösterdiği yararlılıklar nedeniyle 1902’de asalet unvanı verildi. Oğlunun I. Dünya Savaşı’nda ölmesinin ardından dine yöneldi ve ömrünün sonuna kadar dindar bir insan olarak yaşadı.

Kasaba.works Digital Agency