Cassius Clay fakir bir ailenin çocuğu olarak 17 Ocak 1942’de dünyaya geldi. 14 yaşında çalışmaya başladı ve işe gidip gelmek için para biriktirip kendisine bir bisiklet aldı. Bisikleti çalındı, çalanı biliyordu; ama hiçbir şey yapamıyordu çünkü güçsüzdü. Bu yüzden bir arkadaşının tavsiyesiyle boksa başladı. Son maçını Parkinson hastalığıyla yaptı.

12 yıllık efsanenin sonu

1960 Roma Olimpiyatları’nda, Yarı Ağır Siklette Olimpiyat Şampiyonu olunca profesyonelliği seçti. Henüz vücudu oturmamıştı; ama buna rağmen 1964’e kadar bütün rakiplerini yere serdi ve sıra 12 yıldır Dünya Boks Şampiyonu olan Sonny Liston’la karşılaşmaya geldi.

Tüm dünya bu maçı konuşuyordu. Sonny Liston, Cassius Clay’i daha ilk rauntta yere sermesinin işten bile olmadığını açıklıyordu. Cassius Clay kaçak dövüştü ve 7 raundun sonunda indirdiği sağ kroşesiyle, 12 yıllık dünya şampiyonunun efsanesine son verdi. Cassius Clay artık dünya şampiyonuydu.

Cassius Clay Muhammed Ali oluyor

Dünya şampiyonluğunun hemen ardından dünyayı ayağa kaldıracak bir karar verdi. Müslümanlığı seçti ve yeni adını açıkladı; Muhammed Ali. Zenci lider Malcolm X’in konuşmalarından etkilenmişti. 1967’ye kadar, 9 unvan maçı yaptı ve hepsini kazandı.

Bu arada Vietnam savaşı devam ediyordu. Ülkesi ondan asker olarak Vietnam’a gitmesini istedi. Muhammed Ali’nin cevabı açıktı; “Ben müslümanım. Dinimde, bana saldırmayan insanları öldürmek yoktur.” Amerika ve Hristiyan dünyası ayağa kalktı. Şampiyonluk unvanı elinden alındı, 1970’e kadar dört yıl boyunca boks yapmasına izin verilmedi. Üstelik hapiste yattı.

Yeniden ringlerde

Muhammed Ali dört yılın sonunda, karşısında Şampiyon Fraizer’i buldu ve ilk yenilgisini aldı. Gene de yılmadı. Gözünü 1970 Olimpiyatları Şampiyonu George Foreman’a dikti. Unvan maçı Filipinler’in başkenti Manila’da yapılacaktı.

Maçta Muhammed Ali, hem yumruklarını hem de çenesini çalıştırıyor ve her zamanki taktiklerini uyguluyordu. Kaçak dövüşüyor ve rakibini yoruyordu. Bu kez 8. Rauntta; kendi deyimiyle kelebek gibi uçtu, arı gibi soktu ve ikinci kez Dünya Şampiyonu oldu.

Bunun ardından çıktığı bütün unvan maçlarını kazanan Muhammed Ali ilk yenilgisini 1978’de Lean Spinks’in karşısında aldı, ikinci yenilgisiyle unvanını da kaptırdı. Ama aynı yıl içinde Spinks’i yenerek unvanını 3. kez geri alarak bir başka rekora daha imza attı. Üç kez dünya şampiyonu olan ilk boksördü. Ondan sonra bu başarıyı gösteren tek boksör Evander Holyfield oldu.

Boksu bıraktığını Türkiye’de açıkladı

Muhammed Ali 1981’de, Türkiye’ye gelerek Ürgüp’te boksu bıraktığını açıkladı. Boksu bıraktıktan sonra kendini az gelişmiş ülkelerin insanlarına ve dinine adayan Ali, geliri fakir ülke çocuklarına verilmek üzere birçok gösteri maçına çıktı. 1998’de Birleşmiş Milletler Barış Elçisi oldu.

Parkinson’un pençesinde

Boksu bıraktıktan sonra Parkinson hastalığına yakalanan Muhammed Ali, aktif boks hayatında yediği darbeler sonucu beyin hücrelerinin tahrip olması yüzünden bu amansız hastalığın pençesine düştü. 3 Haziran 2016’da solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, yaşamını yitirdi.

Kasaba.works Digital Agency