sedefadasi

Günü birlik gidilip dünya değiştireceğiniz bir yer Sedef adası! Denize girin, yiyin, için ve akşam club’a dönen Club Ada Sedef ve Elio Sedef’de doyasıya eğlenin.

İstanbul Life Dergisi Ağustos sayısında yayınlanmıştır. Telif hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.’ye aittir.

Nasıl gidilir?
Kabataş’tan Büyükada’ya kalkan vapurla önce Büyükada’ya geçip motorla Sedef Adası’na gidebilir veya Bostancı’dan kalkan vapura binebilirsiniz. Vapur Heybeliada ve Büyükada’ya uğradıktan sonra Sedef Adası’na ulaşıyor ve bu yolculuk bir saat sürüyor. İDO ile de ulaşma imkanınız mevcut.

Ne yapılır?
Sedef, Prens Adaları’nın en küçüğü ve en sessizi. Evet, hayli küçük, sadece 80-100 ev var içinde… Büyükada’daki Aya Yorgi tepesinden gördüğünüz Sedef Adası Büyükada’ya beş dakika, Bostancı’ya ise sadece 25 dakikalık mesafede. Vapurla yada buradaki restoranların özel tekneleri ile gelip gidebileceğiniz ve hoş zaman geçirebileceğiniz bir yer. Adanın dezavantajı büyük oranda özel mülk olduğu için gezilemiyor olması, bir yürüyüş parkuru yok ancak geceleri club’a dönen restoranlarda zaman geçirebiliyorsunuz. Sedef, İstanbul yakınında yerleşime açık olanların en küçüğü ve 1300 x 1100 metre. Bir dönem artan martı ve tavşan popülasyonu adada yaşayanları ve turistleri epey bezdirmiş, hatta bu yüzden bir dönem Tavşan adası olarak anılmış. Burası da diğer adalar gibi Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmış. Ada, 1850’de Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa’nın mülkiyetine geçmiş, paşa adada zeytin ağaçları ve sebze yetiştirmiş. Paşa’nın ölümünden sonra bakımsız kalmış ve tüm ağaçlar kesilmiş. Fethi Ahmet Paşa’nın torunları, adayı yerleşime açınca bugünkü özgün mimariye sahip villalar yapılmış ve ağaçlandırılmış.

Ne yenir?
Elio Sedef
2015 yılında yönetimi değişen Elio Sedef dört ayrı mutfaktan örneklerle her damak zevkine hitap ediyor. DJ-Canlı müzik performansları hafta içi 10.00- 00.00 hafta sonu ise 10.00’dan 02.00’ye kadar devam ediyor. İtalyan mutfağı ağırlıklı restoranında her mevsim taze balıkları bulabiliyorsunuz. Yemeğinizi yedikten sonra beach’e inebilir ve gün boyu güneşlenebilirsiniz. Eğer gözlerden uzak olmak istiyorsanız locaları ayırtabilirsiniz. Mekan düğünlere de ev sahipliği yapıyor.
Sedef Adası, İstanbul
Tel: 0216 382 48 84

Club Ada Sedef
Club Ada Sedef, plaj, yeme-içme ve eğlenceyi bir arada sunan bir tesis. Plajda gün boyu yeme-içme servisi var. Güneşlenirken yemek yiyebiliyor veya içkinizi yudumlayabiliyorsunuz. Restoran-barı ise adanın dokusuna uygun taş bir binada ve 200 kişiyi ağırlayabilecek kapasitede. Restoranın mönüsünde Akdeniz mutfağının lezzetleri ve deniz mahsulleri var, plaj menüsü de ayrı… Geceleri restoran kulübe dönüşüyor, hafta sonları DJ partileri yapılıyor. Özel demirleme alanı, VIP misafirlere özel tekne, deniz taksi mekanın artıları. Menüde genelde balık tercih ediliyor, balık fiyatları da günlük değişiyor. Haftanın 6 günü 10.00-02.00 arası açık. Kendi tekneleri Kartal’dan sabah 11.00’de misafirleri alıyor, akşam 18.00’da bırakıyor.
Sedef Adası 1. Nolu Sok. No:2 Sedef Adası
Tel: 0216 382 48 27 – 0532 565 69 79

Kasaba.works Digital Agency