heybeliada

Heybeliada yazın bir başka güzel. Bu bol oksijenli küçücük adada ağaçların serin gölgelerinde piknik yapmak, ada restoranlarında uzun sohbetlere dalmak, denize girmek ve fazla uzağa gitmeden güzel bir tatil geçirmek mümkün.

İstanbul Life Dergisi Ağustos sayısında yayınlanmıştır. Telif hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.’ye aittir.

Nasıl gidilir?
İstanbul’dan Heybeliada’ya Eminönü, Bostancı, Kadıköy ve Kabataş’tan kalkan motorlar ve şehir hattı vapurlarıyla ulaşabilirsiniz. Bostancı’dan yarım saatte Kabataş’tan da bir saat 10 dakikada adaya gelmeniz mümkün. IDO seferleri de var.

Ne yapılır?
Heybeliada İstanbul’a çok yakın bir oksijen deposu ve İstanbul Prens adalarının en yeşili. Yeşille mavinin iç içe geçtiği, doğal dokusu çok az hasar görmüş, özellikle ağaçlık alanlarda keyifle vakit geçirilebilecek yerlerden biri… Trekking, yürüyüş, bisiklete binmek, fotoğraf çekmek ve yüzmek yapılacak en güzel aktiviteler. İskeleden ücretsiz motorla gidilebilen Ada Beach Club’ın bulunduğu Çam Limanı Koyu, doğal çam ormanlarıyla çevrili. Adanın M.Ö. 2 yüzyıla tarihlenen bakır madenleri bu koyda yer almaktaymış. Hem burada hem de Alman Koyu’nda denize girebilirsiniz. Alman Koyu sarp olmasına rağmen güzel manzarası ve temiz denizi ile çok rağbet görüyor. Burgazada’ya bakan yamaçlarındaki plajlar da oldukça popüler bir dinlenme alanları ve tüm plajlar ücretli. Adayı faytonla turlayabilirsiniz. Yaklaşık 40 faytonun hizmet verdiği adanın tüm faytoncuları babadan bu mesleği yapıyorlar. Ekmek teknesi, can yoldaşı atlarına özenle bakıyorlar. Heybeliada Değirmenburnu Piknik Alanı hem plajı hem de piknik bölgesi olduğu için revaçta.

Eski dönemlerde bu bölge deniz hamamıymış, geri kalan bölgeler ise zeytin ağaçları, üzüm bağları, meyve bahçeleri ve bostanlık! Şimdi ise mesire yeri olarak kullanılıyor. Adada yapacağınız en iyi aktivite Değirmen Burnu’nda yürüyüş yapmak. Refah Şehitleri Caddesi sizi eskiden Elen Ticaret Okulu olarak efsaneleşen üniversiteye yani bugünkü Denizcilik Lisesi kampüsüne götürecek. Buradan sonra orman içinden nefis bir yürüyüş parkuru sizi bekliyor. Heybeliada’nın simgelerinden biri olan ve bugün kapılarını kapatmış olan Heybeliada Sanatoryum binasını görebilir limanın diğer tepesinde yer alan Terk- i Dünya manastarını gezebilirsiniz. Aya Nikola (Ayios Nikolaos) Rum Kilisesi’ni görülmesi gerekenler listesinde ilk üçe girer. Kilise ziyaretçiye kapalı. Kapısında burası ibadethane, ziyaret yeri değil anlamına ufak bir not da asılı. Yakın tarihe meraklıysanız İsmet İnönü’nün müze evi ve evde sergilenen fotoğraflar çok ilginizi çekebilir. Refah Şehitleri Caddesi’nde bulunan ada konaklarının neredeyse hepsi fotoğraflık. Sokak aralarında yürüyüp adanın çoğu 150-200 yaşındaki köşkleri görmeden adadan dönmeyin.

Adanın güney kısmında yer alan Çam Limanı’ndaki koyu izleyerek haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz. Ruhban okulu ziyaret edilebiliyor. 1971 yılından beri kapalı olan ve açılmayı bekleyen okulun bahçesindeki manzara şahane. Eski adı Yunanca bakır anlamına gelen Halki olan Heybeliada adalardaki tek Bizans Kilisesi, Kamariotissa’yı barındırıyor ancak Elen okulu bahçesinde ziyarete kapalı. Bu kıyıda Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Manastırı, Çam Limanı’nın batı ucunda Tarik-i Dünya Manastırı var. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’ın mezar taşı da burada. 1940’larda yapılmış Beth Yaakov sinagogu ve Hidiv ailesinden Sait Halim’in kardeşi Abbas Halim Paşa’nın konağı halen ayakta ancak konak vidalı olduğu için ölümünden sonra sökülüp götürülmüş. Bahçe girişindeki yılan motifli taş kapısı duruyor binanın yerinde ise yeller esiyor. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın hayatının 35 yılını geçirdiği müze evi yeni restore edilmesine rağmen bu yıl kapalı tutuluyor. Ada meydanında sadece bir pastane var, mağaza yok denecek kadar az. Minik sanat sokağında adaya özgü hediyelik eşyalar, takılar, seramikler, kıyafetler satılıyor. Adalara gelenler çiçek taç alıyor. Lozan Zaferi Caddesi’ndeki eski bir köşkün altındaki Heybeli Sahaf’ta eski kartpostalları, plakları ve kitapları bulabilirsiniz. Adada bir yanda Rum müziği bir yanda caz ezgileri duyabilirsiniz fakat genel konsept balık restoranlarında yenen uzun akşam yemekleri!

Nerede kalınır?
Perili Köşk
Burası otelden ziyade ev gibi. Balkonlara açılan odaları deniz veya çam ormanı manzaralı. Bazı akşamlar otelin önündeki verandada caz performansları yapılıyor. Otel Değirmenburnu’na yakın olduğu için yürüyüş yapmayı sevenler için de avantajlı.
Ayyıldız Cad. No.103 Heybeliada
Tel: 0216 351 87 10

L’isola Guesthouse
Limana yürüyerek beş dakika uzaklıktaki bu konaklama mekanı sadece dört odasıyla hizmet veriyor. Balkonlu ya da özel teraslı klimalı odaları ücretsiz Wi-Fi erişimine sahip. Parlak ve sıcak renklerle dekore edilmiş odalarda zemin ahşap ve özel banyosu var. Burada konaklarken çam ormanlarında yürüyüş yapabilir ya da Marmara Denizi kıyısındaki plajda dinlenebilirsiniz. Kahvaltınızı da ağaçların gölgelediği açık terasta ya da odanızda yapabilirsiniz.
Refah Şehitleri Cad. Nevicat Sok. No:6 Heybeliada
Tel: 0216 351 98 04

Ne yenir?
Mavi Restaurant
Balık sevenlerin Heybeliada’daki ilk durağı burası. Restoranın sahibi Nigar Çelik, doğma büyüme buralı. Restoranda mezeler, zeytinyağlılar, ara sıcak olarak sunulan börekler ve balık çeşitlerinin hepsi de tadılmaya değer. Adadan toplanan radika, turpotu salataları, deniz börülcesini, patates salatası, körili midye salma, közlenmiş patlıcan buranın spesiyalleri.
Heybeliada Mah., Yalı Cad. No:29 Heybeliada
Tel: 0216 351 01 28

Ada Restaurant
Ayyıldız Caddesi üzerindeki Ada Restaurant rakı balık konsepti isteyenler için ideal. Limana yakın olması ve karşı kıyıyı gören manzarası da restoranı avantajlı kılıyor. Nezih, rahat ve temiz bir mekan. Mezeleri de gayet güzel.
Ayyıldız Cad. No:46 Heybeliada
Tel: 0216 351 94 38

Heyamola
Dekorasyonu ve atmosferiyle adadaki çoğu mekandan ayrılan Heyamola deniz ürünleri konusunda uzman. Fırında ahtapot ve maydanozlu köfte enfes! Balıklar mangalda pişiyor. Zeytin ve zeytinyağı ise Cunda’dan geliyor.
Yalı Cad. (Mavi Marmara Motor İskelesi karşısı) Heybeliada
Tel: 0216 351 11 11

Kasaba.works Digital Agency