Avrupa nüfusunun üçte ikisinin ölmesine neden olan hummanın bir çeşidi de Afrika’nın tropikal bölgelerinde ve Güney Amerika’da görülen Sarı Humma’ydı. Binlerce insanın salgın hastalıktan ölmesine neden olan humma virüsünü 1903 yılında Amerikalı W. Read buldu.

Afrika’nın tropikal bölgelerinde ve Güney Amerika’nın kuzey kesiminde görülen tehlikeli virüs enfeksiyonu sarı humma, salgın halinde yayılıyor ve tropikal bölgelerde yaşayan binlerce insanın ölümüne sebep oluyordu. Amerikalı W. Read tarafından 1903 yapılan çalışmalar sonucunda, bu hastalık öldürücü olmaktan çıktı.

Sivrisinekler aracılığıyla bulaşan sarı humma, karaciğerleri bozarak sarılığa neden oluyor ve böbreklere de zarar verdiğinden tedavi edilmezse ölümle sonuçlanıyordu. Aşılama yapılması durumunda en az 10 yıl süren bir bağışıklık sağlayan sarı hummanın ilaçla tedavisi hala mümkün değil. Bu yüzden koruyucu hekimlere büyük görevler düşüyor. Hastalığın yeniden salgınlara dönüşmemesi için sarı humma tehlikesi taşıyan tropikal ülkelere gidecek bütün yolcuların aşılanması gerekiyor.

Kasaba.works Digital Agency