Soğuk Savaş döneminin simgeleşen kahramanlarıdan Ethel ve Julius Rosenberg, 19 Haziran 1953 tarihinde idam edildiler. Onlar Amerika Birleşik Devletleri tarihinde casusluk nedeniyle ölüm cezasına çarptırılan ilk sivillerdi.

Elektrik mühendisi olan Julius Rosenberg, o tarihlerde (1939) yasal olan ABD Komünist Partisi’nin etkin bir üyesiydi. 1940 yılında ABD Kara Kuvvetleri İşaret Alayı’nda çalışmaya başladı. Bu görev sırasında eline geçen bilgileri eşi Ethel ile birlikte Sovyetler’e aktarmakla suçlandı. Ayrıca Los Alamos’ta yürütülen atom bombası projesinde çalışan kayınbiraderi David Greenglass’tan da bombaya ilişkin bilgiler alarak, bu bilgileri Sovyet Konsolos Yardımcısı Anatoli A. Yakovlev’e iletmekle de suçlandı.

23 Mayıs 1950’de bu aktarımda kurye olduğu ileri sürülen Harry Gold tutuklandı. Kısa bir süre sonra da Rosenberg’ler ve Greenglass gözaltına alındı. Ethel’in erkek kardeşi Greenglass ve karısı Ruth, bu davada baş kamu tanığı olarak Rosenberg’lerin aleyhine ifade verdi. New York’ta 6 Mart 1951’de mahkemeye çıkartılan Ethel ve Julius Rosenberg, 1917 tarihli casusluk yasası uyarınca idama, bombayla ilgili bilgileri sağlayan Greenglass ise 15 yıla mahkum edildi.

Ethel ve Julius Rossenberg’in davası uluslararası bir niteliğe büründü. Onların suçsuz olduğuna inanan binlerce insan, idam edilmemeleri için kampanya yürüttü. McCarthy’ciliğin masum kurbanlarından oldukları bugüne kadar savunuldu. Yaşamları ve ölümleri tiyatro ve sinemaya konu oldu. Dünyanın birçok ülkesinde totaliter yönetimlerin cadı kazanı kaynatmalarının ve masum insanları iktidarların ve ideolojilerinin devamı için kurban etmelerinin simgesi oldular.

Ancak 1997 Mart ayında Moskova’da yapılan bir açıklama, bugüne kadar bir bilinmez olarak kalan bu olayın kapılarını araladı. Emekli KGB generallerinden Alexander Feklisov; Julius Rosenberg’i tanıdığını ve 1940’lı yıllarda ondan bazı bilgiler aldığını açıkladı. Feklisov’un açıklamalarına göre Julius Rosenberg Sovyetler’e bir akıllı-bomba mekanizması, ABD yapımı atom bombasında kullanılan bir lens kalıbının elle çizilmiş tasarımını ve füzeler için radar kontrollü bir hedef kilitleme mekanizmasına ilişkin bilgileri vermişti.

 

Kasaba.works Digital Agency