oop

Karaköy’de Fransız Geçidi’ndeki Ops Passage, Ops Cafe’nin işletmecisi ve sahibi Yasin Kalender ve Esin Sözer Kalender çiftinin eseri! Geniş camları, yüksek tavanı, kontrast malzeme ve renklerle oluşturulmuş dekorasyonuyla modern, dinamik ve ferah bir mekan…

İstanbul Life Dergisi’nin Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.

Kapıdan girdiğinizde ilk önce ‘yeni temizlik yapılmış’ kokusu karşılıyor insanı… Mekanın tasarımı, işletme sahibi Esin Sözer Kalender’e ait. Restoranda en dikkat çeken detay modern ahşap tavan uygulaması. Mekana hakim açık mutfak ve bar da hem mutfağa olan güveni gösteriyor hem de dekorasyona kimlik kazandırıyor.
Ops Passage Cuma ve Cumartesi 11.00 – 02.00 diğer günler ise 11.00 -00.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Biz hafta arası bir gün öğle yemeğinde gitmeyi tercih ettik, biraz aylaklık edelim, uzun oturalım diye önce içinde Kars gravyeri, avokado salsa, marine enginar confit, salami pepperoni gibi lezzetlerin olduğu antipasti tabağını ve şarabımızı söyledik. Şarap listesinde sadece 4-5 marka var, Türkiye’nin son dönemde yükselişe geçen butik şarap üreticilerine yer verilmiş. Listedeki 18 şaraptan yedisinin kadehte verilmesi ayrı bir hoşluk, şişe açtırmadan şarapların yarısını tadabiliyorsunuz. Ben tercihimi kalecik karası-şiraz kupajından yana yaptım ve iyi ki şarabı hemen söylemişim çünkü şarabın açılması zaman aldı, açıldıktan sonra da ızgarada bonfileye layıkıyla eşlik etti. Bonfile güzel pişirilmişti, yanındaki patates püresi ve mantarlar da bonfileye lezzet katmayı başarmış. Aslında ana yemek seçimini yaparken çok zorlandık, ördek burger de, ızgara dana sosis de, fırınlanmış organik piliç de neredeyse bonfile kadar cazipti. Tatlılarda da aynı kararsızlığı yaşayınca hem orman meyveli panna cotta hem de çikolata mousse söyledik. Çikolata mousse’un üzerine pudra şekeri ve beze atılmıştı, kıvamı güzeldi ancak pudra şekerini ve bezenin tadını mousse’a yakıştıramadım. Aslında çıkış noktası doğru, mousse tek başına tek düze ama belki bir kat beyaz çikolata veya muzlu bir katla daha damağa hitap eder bir tat yakalanabilirdi. Yanında servis edilen krokanlı badem ve fıstıkta ise talihsizlik yaşadık, içinden ceviz kabuğu çıktı, neyse ki hasarsız atlattık! Orman meyveli panna cotta da ‘tatlı olmakla olmamak’ arasında gidip gelmiş.

In ve out olanlar
Mekanda en sevdiğim lezzet yemek öncesi ikram edilen Himalaya tuzu ve taze karabiberle servis edilen wasabili, otlu tereyağı ve burada pişirilmiş pancarlı, kepekli, çavdarlı, anasonlu, haşhaşlı, kurutulmuş domatesli ekmekler oldu. En rahatsız olduğum şey ise antipasti tabağındaki şarküteri ürünlerinin taze olmasına rağmen kötü muhafaza edilmesinden kaynaklı kenarlarında oluşan kuruluk oldu. Şarapların şişe fiyatı 90-170 arası, kadehte ise 21-24 liraya kaliteli bir şarap içebiliyorsunuz. Anti pasti tabağı 48, bonfile şiş 56 lira, tatlılar ise 15-22 lira arasında değişiyor.

Ops Passage
Kemankeş K.Mustafa Paşa Mah. Fransız Geçidi Sok. No:2 A Blok No:1-2 Karaköy
TEL: 0 212 243 3907

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency