yaprakozer

Yaprak Özer, yazar ve geliştirici editör Mürsel Çavuş’u Youtube kanalında ağırladı. Yazmak istiyorum ama nasıl? Yazmaya nasıl, nereden başlayabilirim? Editörlük nedir, nasıl yapılır?

Yazmak isteyenler nasıl çalışmalı gibi soruları merak ediyorsanız tıklayın.

Sizin de kitap yazma hayaliniz var mı? Düzenli yazabiliyor musunuz? Yayıncılık dünyasının nasıl işlediğinden haberdar mısınız? Yaprak Özer, Yaratıcı Yazarlık Defteri ile yaratıcı yazmaya farklı bir bakış açısı getiren Mürsel Çavuş’u programında ağırladı, yazmak, yazma alışkanlığı kazanmak ve yazar olmakla ilgili her şeyi sordu.

Yazmayı hedef belirleyerek bu yönde insanların duygu, düşünce ve davranışlarını değiştirme eylemi olarak tanımlayan Çavuş, programda bu hedefe ulaşmak için izlenmesi gereken yolları anlattı. Çavuş, “Her gün yazmak, yazar olmayı hedefleyenler için çok önemli ve düşünebilmenin kapılarını da aralıyor. Yaratıcı Yazarlık Defteri’ndeki bir soruda kendinizi başka bir canlının yerine koymayı, birinde politikacı olarak ne yapmak isteyebileceğinizi başka bir soruda uzun yaşarsanız yaşamın nasıl değişebileceğini sorguluyorsunuz. Bunu yazmayı deneyimliyorsunuz. 90 gün boyunca her gün yazmak hem yazma alışkanlığı kazandırıyor hem de farklı bakış açıları sunuyor” diyor.

Çavuş, programda kurgu ve kurgu dışı metinlerin matematiği hakkında da bilgi verdi. Çavuş, bilgi kirliliğinin fazla olduğu bu dönemde rafine bilgiye, seçkiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuzu, bu yüzden editörlüğün git gide aranan mesleklerden biri olacağını söylüyor.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Çavuş, 22 yıldır kitap editörlüğü, yayın danışmanlığı ve içerik hizmeti veriyor. Kendisine ait Youtube kanalında yazar ve yayıncılık sektörü duayenleri ile yazmayı anlatıyor. Creative Writing Notbook kitabı ABD ve dünyanın 11 ülkesinde İngilizce, Yaratıcı Yazarlık Defteri ise Yitikülke Yayınları tarafından Türkçe yayımlandı.

Kasaba.works Digital Agency