Münih Oyunları olimpiyat oyunlarının en kanlı yılına sahne oldu. 1972 yılındaki olayda Olimpiyatlar 100 yıllık tarihinde ilk kez terörle tanıştı. Terör’ün adı Kara Eylül’dü. Bu Arap terör grubunun saldırısı ve başarısız bir kurtarma operasyonu herkesi yasa boğdu. 

Oysa 1972 yılında Münih Olimpiyat oyunları son derece güzel başlamıştı ve kapanmasına sadece beş gün kalmıştı. İşte ne olduysa o gün oldu. Ürdün’ün Filistin Kurtuluş Örgütü’ne saldırıp topraklarından çıkardığı Eylül ayından sonra Kara Eylül adında bir örgüt, gece muhafızlarının kontrol etmediği bir tel örgüyü aşarak Olimpiyat Köyü’ne girdiler. Yüzleri maskeli olan teröristler doğru İsrailli güreşçilerin kaldığı binaya gitti. Kapıyı çaldılar. Açan takımın koçu Moshe Wienberg idi. Teröristleri görünce kapıyı kapatmaya çalıştı, ama açılan ateş sonucu eşiğe yığılıp kaldı.

Silah sesleri sporcuları uyandırmıştı. 19 kişilik kafileden 7’si camlardan atlayarak kaçmayı başardı. Teröristler kalan 11 sporcuyu rehin aldılar. Bu 11 sporcudan biri teröristlere direnmeye kalkınca öldürüldü.

Olay tüm dünyada tam bir şok etkisi yarattı. Alman hükümeti ne yapacağını şaşırmış durumdaydı. Pazarlık 20 saat sürdü. Terör grubunun balkona çıkan, yüzü siyah maskeli bir elemanı isteklerini anlatırken rehinelerin hayatına karşılık İsrail hapishanelerinde bulunan 200 teröristin serbest bırakılmasını istedi.

Kara Eylül örgütünün bu isteği İsrail’e iletildi. İsrail’in o dönemindeki başbakanı Golde Meir teröristlerle pazarlık etmeyecekleri cevabını verdi. Bunun üzerine hükümetin adına pazarlığı yürüten Alman siyasetinin ünlü ismi Hans Dietrich Genscher teröristlere yeni bir öneride bulundu: “İsrailli sporcuları bırakın Alman rehinelerle değiştirin” Teröristler bunu reddetiler. Bunun üzerine Genscher teröristlere ülkeden rahatça çıkmalarını sağlayacağını ve çok büyük miktarda fidye ödeyeceğini duyurdu

Ancak müzakerelerden sonuç alınamıyordu. Sonunda teröristler rehinelerle birlikte havalanına gitmeyi ve orada kendilerini bekleyen bir uçağın hazır olmasını istediler. Havaalanında rehineleri bırakacaklarını söylediler. Otobüsler hazırdı. Gece yarısını biraz geçince camları perdelerle kapalı iki otobüs Olimpiyat köyüne geldi. Ardından iki helikopter de olimpiyat köyünün kapısının önünde belirdi. Teröristlerle rehineler bu otobüslere ve helikopterlere binerek havalanının yolunu tuttular.

Alman polisi havaalanında tedbir almıştı. Helikopterler piste indi ve otobüsler de uçağın yanına geldi. 4 terörist otobüsten çıkıp ülkeyi terketmeleri için hazırlanmış olan uçağı incelemek için indikleri anda Alman keskin nişancılar ateş açtı. Çatışma bir saate yakın sürdü. Teröristlerden biri elindeki el bombasını helikopterin içine atmayı başardı. Helikopterin içinde elleri bağlı oturan İsrailli sporcular paramparça oldular. Bir diğeri de otobüse girerek yine elleri bağlı olan diğer İsrailli sporcuları kurşuna dizdi.

Silahlar sustuğunda 10 sporcu, 5 terörist ve bir Alman polisi ölmüştü. 3 terörist de yaralı olarak ele geçirildi. İsrail bu olaydan sonra Kara Eylül isimli örgütün beyinlerini teker teker buldu ve örgütü yok etti. İsrail, bu kanlı terör olayından sonra olimpiyatlardan çekildi ve olimpiyatlara 1996’ya kadar katılmadı. Katıldığı Atlanta Olimpiyatı’nda da ne yazık ki yine terör vardı.

Kasaba.works Digital Agency