1980’lerin asi kızı Madonna bu kuşağın temsilcisi oldu. Dünya müzik listelerinin kraliçesiydi. Konserleri ve birbirinden hit parçaları ile milyarlar kazandı. Özel yaşamı ile ilgili skandalların ardı arkası kesilmedi. “Amaç için her yol mübah” diyerek hem bedenini hem aklını kullandı ve zirveden hiç inmedi.

16 Ağustos 1958’de Michigan’da dünyaya gelen Madonna’nın asıl adı Louise Veronica Ciccone. Sekiz çocuklu bir ailenin en küçüğüydü. “Tony” lakaplı babası Silvio, Amerika’ya göç etmiş İtalyanlardandı. Silvio Cicione Chrysler’de endüstri tasarımcısı olarak çalışıyordu. Annesi ise Fransız-Kanada meleziydi ve evde çocuklarıyla ilgileniyordu.

Madonna altı yaşında annesini kaybetti, babası da evin hizmetçisi ile evlendi. Bunu bir türlü kabullenemedi. Okulda başarılı bir öğrenciydi ama aklı fikri danstaydı. Eşcinsel hocası Christopher Flynn’la Detroit’in publarında sabahlıyor, müzik ve dansla yaşıyordu. Sonuçta Michigan Üniversitesi’nde dans üzerine araştırma yapmak için bir burs kazandı.

Şeytanın bacağını kırdı

Fakat okul beklentilerini karşılamaktan uzaktı. Üniversite ikinci sınıftan ayrılarak 20 yaşında New York’a gitti. Şarkıcılığa başlayana kadar az para kazandıran işlerle uğraştı. Bu arada oldukça bohem yaşıyordu. Sık sık sevgili değiştiriyor, rock müzikle uğraşıyor, şarkı söylemeyi, beste yapmayı, bateri ve gitar çalmayı öğreniyordu.

1982 yılında bir kulüpte çalışmaya başladı. Ve 1982’de Warner’ın yetkilileri ile tanıştı. Bu yaşamının dönüm noktasıydı. Ertesi yıl ilk albümü çıktı ama pek iş yapmadı. 1985 ’te çıkan albümü ise 12 milyon satınca ünlüler arasına girmeye hak kazandı. 1989 yılında Like A Prayer adlı parçasına klip çeken Madonna, Vatikan tarafından ağır eleştirilere uğradı.

Ağır eleştirilerin yıldızı

Madonna’nın müziği, giyim tarzı kadar özel yaşamı da hiç gündemden düşmedi. Pepsi Cola’yla yaptığı milyarlık anlaşmayı iptal etti. Lezbiyen olduğunu söyledi. “Sex” adlı kitapta bir dizi porno fotoğrafı yayımlandı. “Erotica” adlı bir albüm yayımladı. Tutucu çevreler Madonna’dan nefret etti.

1985 yılında Sean Penn ile evlendi ancak evliliği dört yıl sürdü. Carlos Leon adlı sevgilisinden, 1996 yılında bir kız çocuğu oldu. Madonna kızının adını Lourdes Maria koydu. Çocuğunun doğmasıyla birlikte artık soyunmayacağını açıkladı, imajını yeniledi. Eski asi kızın yerini daha olgun bir kadın almıştı. Sinema kariyeri başlangıçta iyi gitmediyse de “Evita” ile şeytanın bacağını kırdı. 1998 yılında çıkarttığı yeni albümü Ray of Light oldukça iyi bir satış grafiği gösterdi.

Madonna başarısını şu şekilde açıklıyor; “Sahneye çıkıp her şeyi; ünü, parayı, seksi ve kendi firmasını elde edebilen ilk kız ben oldum. Benden önce pop piyasasındaki kızlar ne yazık ki güçlü erkekler tarafından, oraya buraya savrulan çaresiz yaratıklar olarak ortadan kayboldular.”

41 yaşında eğlence dünyasının en başarılı kadınlarından sayılan Madonna’nın servetinin 200 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Time-Warner ile yaptığı 60 milyon dolarlık plak anlaşması, Michael Jackson’ın Pepsi’yle yaptığı sözleşmeden sonra sektörün ikinci rekoru. “Maverick” firmasının patroniçesi olan Madonna, yeni yetenekleri destekliyor ve zirveden inmeye de hiç niyetli görünmüyor.

 

Kasaba.works Digital Agency