Kral ya da kraliçe olmak herkesin düşlerini süsleyebilir; güç, zenginlik, şöhret… Fakat madalyonun bir de öteki yüzü var; iktidar hırsı, entrikalar ve hatta genç yaşta ölüm. Lady Jane Grey kraliyet ailesinin bir üyesiydi ve kraliçe oldu. Ancak sadece dokuz gün iktidarda kalabildi ve kraliçe olduğu için de 19 yaşında boynu vurularak öldürüldü.

Lady Jane Grey, Kral VII. Henry’nin torununun kızıydı. 1537’de Bradgate Leicestershire’da dünyaya geldi. Babası Dorset Markisi Henry Grey, annesi Kral VIII. Henry’nin kız kardeşlerinden Mary’nin kızı Lady Frances Brandon’dı.

Çok iyi öğretmenler tarafından yetiştirilen Jane, küçük yaşta Yunanca ve Latince öğrendi. Henüz dokuz yaşındayken VIII. Henry’nin karısı Kraliçe Catherine Parr’ın sarayına gönderildi. Eylül 1548’de kraliçenin ölümünden sonra, onun ikinci kocası Sudley lordu Thomas Seymour’un vesayeti altına girdi. Seymour, Jane’i yeğeni olan genç kral VI. Edward ile evlendirmeyi umuyordu. Ama bunu gerçekleştiremeden, 1549’da vatana ihanetle suçlanarak boynu vurduruldu. Lady Jane de Bradgate’e ailesinin yanına döndü.

Lady Jane, babasının Ekim 1551’de Suffolk Dükü unvanını almasından sonra krallık sarayında yaşamaya başladı. 21 Mayıs 1553’te henüz reşit olmayan, VI. Edward adına naip sıfatıyla ülkeyi yöneten, Northumberland Dükü John Dudley’nin oğlu Lord Guildford Dudley ile evlendi. Edward ölüm döşeğindeyken, Dudley’nin etkisiyle üvey kardeşleri Katolik Prenses Mary ile Prenses Elizabeth’in haklarını çiğneyerek Lady Jane’i tahtın varisi ilan etti.

Kral Edward 6 Haziran 1553’te öldü; 10 Temmuz’da Lady Jane tahta çıkarıldı. Ama halk tahtın yasal varisi Mary Tudor’u destekliyordu. Londra belediye başkanı, 19 Temmuz’da Mary’nin kraliçe olduğunu ilan etti.

Bunun üzerine Suffolk dükü, kızını tacı geri vermeye ikna edince Northumberland’ın yandaşları da mücadeleyi bıraktılar. Kraliçe Mary tahta çıkınca Lady Jane ve babası Londra Kulesi’ne hapsedildiler. Suffolk dükü kısa süre sonra affedildi. Lady Jane ve kocası ise 1553’te vatana ihanet suçundan yargılandılar. Lady Jane suçu kabul etti ve ölüm cezasına çarptırıldı.

Cezanın infazı askıya alındı. Fakat Lady Jane’in babası Şubat 1554 başlarında Sir Thomas Wyat’ın başlattığı ayaklanmaya katıldı. Bu Lady Jane ve kocasının ölüm fermanıydı. Cezaları infaz edildi; her ikisinin de boynu vuruldu. Lady Jane Grey henüz 19 yaşındaydı.

Kasaba.works Digital Agency