Hitler Alman atletlerin fiziksel üstünlüğünü dünyaya göstermek umuduyla, 1936 Berlin Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptı. Ancak bir siyahi atlet onu çıldırttı. Bu Jesse Cleveland Owens’tı. Owens 30 yıldan uzun bir süre kırılamayacak koşu ve uzun atlama rekorlarını kırarak dört altın madalya aldı. Adı spor tarihine tüm zamanların en büyük atletlerinden biri olarak geçti. 

Jesse Owens, 1913’te ABD’nin Alabama eyaletindeki Danville’de doğdu. Cleveland Lisesi’ne daha yeni başlamıştı ki hemen atletizmdeki yeteneği ortaya çıktı. 1933’te Chicago’da yapılan Okullararası Ulusal Şampiyona’da üç birincilik elde etti.

25 Mayıs 1935’te Ohio Eyalet Üniversitesi adına katıldığı üniversitelerarası atletizm karşılaşmalarında bir günde 220 yarda koşusu, 220 yarda engelli koşusu ve uzun atlama yarışmalarında üç dünya rekoru kırdı. 110 yarda koşusunda ise önceki dünya rekorunu tekrarladı.

Owens Hitler’i Çıldırtı

Owens, esas büyük zaferini ise 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nda kazandı. Almanya’nın faşist ve ırkçı diktatörü Adolf Hitler’in Alman atletlerin fiziksel üstünlüğünü dünyaya göstermek umuduyla ev sahipliği yaptığı bu olimpiyatlarda, ABD adına katılan Owens Hitler’in hayallerini yıktı.

Owens 200 metre koşusu ve uzun atlama yarışmalarında dünya rekoru kırdı.100 metre koşusunda ise önceki olimpiyat rekorunu tekrarladı. Dünya rekoru kıran 4×100 metre bayrak takımında da yer alan Owens böylece dört altın madalya kazandı. Ama Hitler Owens’a madalya takmayı reddetti. Bu tam bir skandaldı.

Rekorları 30 yıl kırılamadı

Rekorları 30 yıldan daha uzun bir süre kırılamayan Owens, atletizmi bıraktıktan sonra gençlerle ilgili etkinliklerde yer aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı adına Hindistan’a ve Uzakdoğu’ya iyi niyet gezilerine çıktı ve Ilinois Eyaleti Atletizm Komisyonu’nun sekreterliğini üstlendi. Bir süre halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışan Jesse Owens, 1980 yılında öldü.

Kasaba.works Digital Agency