Ernesto Che Guevara, aristokrat bir ailenin çocuğuydu. Tıp eğitimi aldı ve bisikletiyle bütün Arjantin’i ardından da Latin Amerika’yı gezdi. Maceracı ruhu onu Küba’ya Fidel Castro’nun mücadelesine sürükledi. Küba devrimi’nin ardından Barrientos’un askerleri tarafından öldürülmesi onu 1968 kuşağının idolü haline getirdi. Che artık ölümsüzdü.

Ernesto Che Guevara, İrlanda asıllı Ernesto Guevara ile İrlandalı İspanyol karışımı Celia de la Serna’nın ilk çocuklarıydı. Arjantin’de 1928 yılında doğdu. Annesi de babası da, Arjantin’in bağımsızlığını ilan etmesinden çok öncelere dayanan aristokrat ailelerden geliyordu. Her iki tarafta topraklarının büyük bir kısmını yitirmişti. Doğal olarak Che Guevara’nın ailesi her şeye sıfırdan başlamışlardı.

Guevara Ailesi’nin ilk çocuğu

Ernesto, 14 Haziran 1928 yılında Arjantin’in Rosario kentinde dünyaya geldi. Guevara ailesi, Ernesto Che Guevara’nın doğumundan sonra iki kız ve iki erkek olmak üzere dört evlat sahibi daha oldular.

Ernesto küçük yaşta astım hastalığına yakalandı. Bu hastalık her geçen gün şiddetini arttırdı; krizler nefes almasını engelleyecek düzeye kadar geldi. Buna çare olarak doktorlar iklim değiştirmesini önerdi. Bunun üzerine aile, Cordoba’daki dağlık Alta Gracia kentine yerleşti.

Ernesto’nun okul yılları

Astımı nedeniyle Ernesto gecikmeli olarak okula gidebildi. Ortaokula gideceği sıralarda mühendis olan babasının işleri bozuldu; bazı topraklarını elden çıkardı ve tekrar Rosario’ya yerleşmek zorunda kaldılar.

Lise eğitimi sırasında İngilizce öğrenen Ernesto, evde de annesinden Fransızca
öğrendi. Tabii, astım hastalığı Ernesto’nun hayatında devamlı bir sorun

oluyordu. Daha sonra bu hastalığını yenerek spora başladı. Atletizmde başarılı olan Ernesto, bu yıllarda ünlü filozof Freud’un kitaplarını okumaya başladı.

Guevara ailesinin mali durumları her geçen gün kötüye gitti. 1944 yılı sonlarında aile Buenos Aires’e göç etmek zorunda kaldı. Bu yıllarda Ernesto, hem çeşitli işlerde çalışıyor hem de öğrenimini sürdürüyordu. Babası gibi mühendis olması beklenirken o, tıp fakültesinde okuyup doktor olmaya karar verdi.

Ernesto fakülte yıllarında, Arjantin’i baştan sona gezdi ve burada cüzzam hastalıkları üzerine çalışmalarda bulundu. Bütün Arjantin’i bisikletiyle dolaştı. Daha sonra fakülteden bir arkadaşı ile Latin Amerika’yı kapsayan bir motosiklet gezisine çıktılar. Bu gezi ona tüm Latin Amerika’yı tanıma fırsatını sağladı.

Doktor Ernesto Che Guevara

Arkadaşıyla birlikte çıktığı uzun ve maceralı gezi dönüşünde askere çağrılmıştı. Fakat, astım hastalığı onu askere gitmekten kurtardı. Böylece bir yıl gezi nedeniyle ara verdiği okulunu bitirip 1953 yılında okulunu tamamladı.

Cüzzam kolonisinde çalışmak üzere Venezuela’ya gitmeye karar verdi. Bolivya’ya vardığında burada bir devrim yaşandığını gördü. 1952 yılında madencilerden, köylülerden, asker kaçaklarından ve polis birliklerinden oluşan ulusal devrim hareketi iktidarı ele geçirmişti. Bu sırada avukat Ricardo Rojo ile tanıştı. Arkadaş olduğu Rojo, onu Venezuela’ya gitmekten vazgeçirip Guatemela’daki ayaklanmaya katılmasına öncülük etti.

Che Guevara Guatemela’da bulunduğu sırada, Hilda Gadea adlı Perulu bir devrimci güzelle tanıştı. Bir yıllık beraberliklerinin sonunda bir kız çocukları oldu. 1955 yılında Meksika’da evlenen çift, bir süre sonra boşandı.

Fidel Castro ile tanışması

Che Guevara, Meksika’ya giderken trende El Patojo ile tanıştı. Bu tanışmanın ardından Guevara, El Patojo ile birlikte Meksika’da seyyar fotoğrafçılık yaparak geçimini sağlamaya başladı. Bir yandan da alerjiler konusunda çalışmalar yapıyor, üstelik bu konuda üniversitede ihtisas yapmayı da düşünüyordu. Fidel Castro ile karşılaşması da bu dönemlere rastladı.

1955 yılında tanışmalarının ardından Che Guevara, artık Kübalı 82 Barbudos’tan biriydi. Mexico City’den 30 km uzaklıkta bir köy olan, Santa Rosa’da gerilla eğitimi almaya başlamıştı. Meksika’da gerilla eğitimlerinin tamamlandığı son günlerde bu kampın polisler tarafından kuşatılmasıyla Che Guevara ve diğer Kübalı devrimciler hapse atıldılar. 57 gün hapiste kalan devrimciler, Fidel Castro’nun çabaları sonucu serbest bırakıldı.

Küba’ya ilk çıkarma

1956 yılında aralarında Che Guevara’nın da bulunduğu 83 devrimci denizden Granma’ya vardılar. Kübalı devrimciler bölgeye ulaştıklarında, üzerlerine bomba yağmaya başladı. Bu yenilgiden sonra sağ kalan devrimciler pes etmediler. Artık yapacakları bir tek şey kalmıştı: Zafere ulaşmak. 1 Ocak 1959’da Kübalılar yeni bir yıla devrimle girdiler. Devrimin zaferle sonuçlanmasında önemli isimlerden birisi şüphesiz Che Guevara idi.

1959 yılında elde ettiği başarıdan dolayı Che Guevara, La Çabana Komutanlığı’na getirildi. Ayrıca, ülkeye yaptığı hizmetlerden dolayı Küba vatandaşlığına layık görüldü. Bu arada devrimci arkadaşı Aleida March ile evlendi ve bu evlilikten dört çocuğu oldu.

Che Guevara, devrimden sonra Küba’ya birçok konuda yardım etti. Küba ekonomisinin planlanmasında da önemli görevler üstlendi.

Ölümüyle efsaneleşti

7 Ekim 1967 tarihinde Amerikan yanlısı Barrientos’un askerleri tarafından girdiği son çatışmada ayağından yaralandı ve esir düştü. Sorgulama sırasında tek kelime etmeyen Che Guevara, Barrientos’un askerleri tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Che’nin ölümü onu efsaneleştirdi. Onun için şarkılar bestelendi, şiirler yazıldı. Özellikle 1968 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan öğrenci hareketleri sırasında Paris, Londra ve Berlin sokaklarında gençler tarafından idolleştirildi. 1997 Küba Parlamentosu tarafından “Che Guevara Yılı” ilan edildi ve aynı yıl kemikleri Bolivya’dan Küba’ya getirildi.

Kasaba.works Digital Agency