Elizabeth Alexandera Marry 26 Nisan 1926’da Londra’da doğdu. Birleşik Krallık hükümdarı ve İngiliz Uluslar Topluluğu başkanı oldu. 6 Şubat 1952’de babası Kral VI. George’un yerine tahta geçti ve 2 Haziran 1953’te taç giydi.

II? Elizabet. Kral V. George’un küçük oğlunun ilk çocuğuydu. Amcası VIII. Edvvard’ın (sonradan Winsor dükü) 11 Aralık 1936’da tahtı babası VI. Georga’a bırakarak çekilmesi üzerine tahtın varisi oldu. Özel öğretmenlerden eğitim gördü. Çalışmalarını özellikle tarih, dil ve müzik üzerine yoğunlaştırdı. Ailesinin ve hükümet üyelerinin itirazlarına karşı II. Dünya Savaşı sonlarında Anavatan Ordusu Yardımcı Hizmetleri’nde motorlu araç kullanımı ve bakımı konusunda eğitim gördü.

9 Temmuz 1944’de uzaktan kuzeni olan eski Yunanistan ve Danimarka prensi, Kraliyet Deniz Kuvvetleri teğmenlerinden Philip Mountbatten ile nişanlandığını ilan etti.Prens Elizabet ile Prens Philip, 20 Kasım 1947’de Westminster Abbey’de evlendiler. Kral VI. George, düğünden önce Prens Philip’i Edinburgh dükü, Merioneth kontu ve Greenwich baronu yaptı. Çiftin dört çocukları oldu. Elizabeth’in bütün çocukları hanedanın adı olan Winsor soyadını taşıyor.

Prens Elizabeth, 1951’de sağlığı bozulmakta olan Kral VI. George’u temsil etmeye başladı. Kocasıyla birlikte çıktığı bir yolculukta, Kenya’nın Sağana kentinde bulundukları sırada, 6 Şubat 1952’de babasının öldüğünü ve yerine kendisini geçtiğini haber aldı.

İlk Parlamento’yu açış konuşmasını, 4 Kasım 1952’de yaptı. Birleşik Krallık hükümdarları tarihinde ilk kez Elizabeth Avustralya ve Yeni Zelanda ile Güney Amerika ve Basra Körfezi ülkelerini ziyaret etti. Kraliçe 1961’de Hindistan Yarımadası’na yaptığı geziyle de 50 yıldır bölgeye giden ilk İngiliz hükümdarı oldu. Saray yaşamında yalınlıktan yana olan Elizabeth geleneksel ve törensel görevlerini yerine getirmenin ötesinde devlet işleriyle ciddi bir biçimde yakından ilgilendi. Biniciliği ve at yetiştiriciliğiyle de tanınan Kraliçe II. Elizabeth, kişisel yatırımlarından elde ettiği servetle dünyanın en zengin kadınları arasına girdi.

Kasaba.works Digital Agency