la misura_1210

Giyim konusunda iddialı her erkeğin arkasında bir ‘terzi’ vardır miti geçmişte mi kaldı? Yoksa terziler hala önemini koruyor mu? Terzilerin vizyonu bugünün ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Stil danışmanı Güneş Güner Işık’a ‘erkek terzilerini’ sordum.

Gunes Guner Isık2

Terziler hala önemini koruyor mu? Her erkeğin bir terzisi olmalı mı?

Evet, bir erkeğin terzisi olmak zorunda çünkü erkeğin vücut tipi çok farklı. Özellikle içinde bulunduğumuz coğrafyada dikdörtgen, ince, uzun figürlere çok rastlamıyoruz. Kimisinin gövdesi kimisinin bacakları kalın. Bazılarının bacakları daha uzun ya da daha kısa. Bu durumda her form aslında üste göre adapte edildiğinde erkekte daha da iyi bir görünüm kazanıyor. Paçanın daralması, ceket boyunun kısalması, ceket kolundaki küçücük bir oynama, ceketin arka kulplarıyla ilgili en ufak düzeltme birden bire hem bedensel hem görsel olarak her şeyi değiştirebiliyor.

İyi giyinmeyi seven erkeklerin hepsinin terzisi var ancak Türkiye’deki terzilerle ilgili gözlemim, erkek terzilerinin ileri yaşlarda olduğu ve vizyoner olmadıkları yönünde… Stil danışmanı olarak senin gözlemin ne?

Son bir kaç yıla kadar Türkiye’deki bütün referanslı ve kıymetli terzilerin yaşları oldukça ileri ve fikirlerini değiştiremeyeceğin derecede konservatif figürlerdi. Ancak son iki senedir özel dikim popüler olduğu için, yeni davranış eğilimleri de bu yöne olduğu için 28-30 yaşlarında bu işe soyunanlar var. Keza bunların zanaatı da terzilik değil.

Neden?

Terzilik oldukça pratik gerektiren, deneyimlerle pişen bir meslek. Türkiye’deki terzilerin çoğu usta hallerini kuşaktan kuşağa geçirememiş. Gençlerde donanım ve bilgi yok, donanımlı ileri yaştaki terzilerin ise modern hayata adapte olabilecek vizyonu yok. Çok nadide yerlerde bu iki değer kesişiyor. Özellikle bir kaç özel dikim evinde bu kombinasyonu yakalayabiliyoruz.

Önerebileceğin iyi terziler var mı?

Taji diye Nişantaşı’nda dünyada birçok insanı giydiren bir terzi var. Hem kalıp olarak bilgisi çok iyi, hem kumaş kullanımı çok iyi. Ergin Turanlı’nın özel dikim yaptığı La Misura var bir de… O da kuşaktan kuşağa kumaşı bilerek büyümüş ve çalıştırdığı çok iyi terzileri var. Onun modern gözü ve terzilerinin ustalığıyla iyi hizmet veriyorlar.

 

IMG_0087

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency