Hastalarının arasında elindeki lambası ile dolaştığı için “lambalı kadın” olarak anıldı. Işığı hastalarına şefkat dağıtıyordu. Mesleğini yaparken hummaya bile yakalandı; ama ölene kadar insanlara yardım etmekten vazgeçmedi. 1907’de o zamana değin hiçbir kadına verilmeyen Liyakat Nişanı’nı aldı.

Varlıklı bir ailenin kızıydı. 12 Mayıs 1820’de Floransa’da dünyaya geldi. Derbyshire, Hampshire ve Londra’da yetişti. Babasından Yunanca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, tarih, felsefe ve matematik dersleri aldı. 7 Şubat 1837’de Tanrı’nın sesini duyduğuna inandı ve kendini insanların mutluluğuna adamanın yollarını aramaya başladı. Bir hastanede çalışmak istedi; ancak ailesi bu isteğine karşı çıktı. Florence da işe parlamento raporlarını inceleyerek başladı. Kısa sürede halk sağlığı ve hastaneler konusunda epey bilgi sahibi oldu.

1850’de bir arkadaşının desteğiyle Almanya’ya giderek Kaiserswerth kentinde, bir Protestan kuruluşunca düzenlenen hemşirelik kurslarına katıldı. 1853’te Londra’daki Hasta Kadınların Bakım Kurumu’nun yöneticiliğine getirildi. Amacına adım adım ulaşıyordu.

Florence Nightingale Türkiye’de…

İngiltere Savaş Bakanı Sydney Hembert, Florence Nightingale’i Kırım Savaşı sırasında Türkiye’deki askeri hastanelerdeki hemşirelik hizmetlerini düzenlemekle görevlendirdi. Ekibiyle birlikte İngiltere’den yola çıkan Florance Nightingale, 5 Kasım 1854’te Selimiye Kışlası’na vardı.

Kalabalık koğuşların, pisliğin ve tıbbi malzeme eksikliğinin yol açtığı sorunları çözmek kolay değildi. 1854’ün sonlarına doğru bu sorunları önemli ölçüde çözmeyi başarmıştı.

Mayıs 1885’te İngiliz askerlerinin bakımıyla ilgilenmek üzere bir grup hemşireyle birlikte Kırım’a gitti. Balaklava’da Kırım hummasına yakalandı.

Gene de mesleğini bırakmadı. 16 Mart 1856’da Ordu Askeri Hastaneleri Kadın Hemşirelerinin yöneticisi oldu. Yaralı İngiliz askerlerinin, İstanbul’dan ayrılmasının ardından da Türkiye’den ayrıldı. Ülkesine döndüğünde Kraliçe Victoria ve Savaş Bakanı Lord Panmure ile görüşmeler yaparak askerlerin sağlık koşullarının düzeltilmesi konusunda etkinlik gösterecek bir kraliyet komisyonunun kurulması için çalıştı.

Florence Nightingale’in kurumsal çalışmaları

Nightingale hastalarla bizzat ilgileniyordu; ama sağlığın kurumsal yanını da ihmal etmedi. Önerdiği Kraliyet Ordu Sağlığı Komisyonu 1857’de görevine başladı. Nightingale’in komisyona sunduğu kapsamlı rapor, ertesi yıl yayımlandı. 1860’ta halkın verdiği bağışlarla oluşturulan 45 bin sterlinlik Nightingale Fonu’nu kullanarak; St. Thomas Hastanesi’nde türünün ilk örneği olan Nightingale Hemşirelik Okulu’nu kurdu.

1907’de o zamana değin hiçbir kadına verilmeyen Liyakat Nişanı’nı aldı. Ölümünden uzun bir süre önce kör oldu. 13 Ağustos 1910’da Londra’da hayata gözlerini yumdu.

Verdiği hizmetler nedeniyle Nightingale’in adı; Selimiye Kışlası’nda çalışırken oturduğu kulede açılan müzeye ve 1961’de İstanbul’da öğretime başlayan ilk yüksek hemşirelik okuluna verildi. Florence Nightingale hemşirelik mesleği ile adeta özdeşleşmişti. Doğum günü olan 12 Mayıs’ta başlayan hafta, tüm dünyada ve Türkiye’de Hemşirelik Haftası olarak kabul edildi.

Kasaba.works Digital Agency