evbahce1

New York’ta uzun zaman geçirmiş herkes, küçük dairelerde yaşamanın zorluklarını bilir. Manhattan adasındaki Perler Gramercy Park’ta yaşayan David Perler için ise bu bir sorun teşkil etmedi.

Fotoğraflar: Dlux Images

EvBahçe Dergisi’nin Eylül 2013 sayısında yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.

Ödüllü bir televizyon programcısı olan David Perler, 1970’lerin stilini çok seviyordu ve bu dönemi hissedebileceği ama aynı zamanda tasarım ürünleri de kullanabileceği iddialı bir ev projesini hayata geçirmeye, böylelikle küçük mekanlara meydan okumaya hazırdı.

darev2
Sadece 85 metrekarelik apartman dairesine taşındığında ise iki temel sorunu vardı; Tahmin edeceğiniz üzere yer sorunu ve tasarım sorunu. Bu yüzden Perler, Robert ve Cortney Novogratz adlı karı-koca tasarımcıları işin içine dahil etmeye karar verdi. Downtown Chic adlı tasarım kitabını yazan çifti televizyona yaptıkları bir programdan dolayı da tanıyor ve tarzlarını çok takdir ediyordu. Eve yaptıkları keşif gezisinden sonra çift, ilginç duvar sanatları ve canlı renklere sahip aydınlatma elemanları ile bazı modern elementleri evin tasarımına taşımaya ve boşluk hissi verecek bazı düzenlemeler yapmaya karar verdiler.

evbahce1

Boşluk hissi veren tasarım

David Perler bitpazarından bulduğu değerli parçaları toplamayı çok seviyordu. Bu yüzden Novogratz çifti Perler’in bu zevklerini kucaklayacak şekilde tüm mekanı yeniden yapılandırmak istediler. Bunu öyle bir düzenlemeyle yapacaklardı ki, hem Perler değer verdiği hazineleri gözünün önünde bulacak, hem de hiç bir şey üst üste görünmeyecek, aksine sanki geniş bir alanda sergileniyormuş hissi yaratacaktı. Buna bir de isim takmışlardı; boşluk illüzyonu tasarımı… Bu etkiyi yaratmak için başa çıkmaları gereken tek şey mekanı daha aydınlık ve havadar yapmaktı. Ayrıca evde bir de dolaşım alanına ihtiyaç vardı. Bu da küçük mutfağa ve banyoya veda anlamına geliyordu. İki küçük oda ise bambaşka bir forma büründü. Novogratz çifti tüm bu değişiklikleri yaparken karakteristik özellikler taşıyan bu eski Manhattan dairesinin özgün ayrıntılarını korumayı da ihmal etmedi tabii…

darevmutfak

Mutfağı yeniden tasarlamak

Daha fazla yer açmak, daha kullanışlı ve eğlenceli hale getirmek için mutfak ve oturma odası arasındaki duvar tamamen kaldırıldı. Böylece salonun iki penceresinden ışık almaya başlayan mutfak daha havadar görünümüne kavuştu. Caeserstone tezgah odaya zaten karakteristik bir hava eklemişti, Terrence Koh imzalı horoz da bu etkiyi güçlendirdi. İkea’nın mutfak dolapları, büyük bir buzdolabı ve küçük bir bulaşık makinesi ile mutfağın işlevselliği de arttırılınca mutfak gayet şık bir mekana dönüştü. Massachusetts merkezli PW vintage aydınlatmalar da sıcak ışıkları ile katkılarını esirgemediler.

darevkoltuk

Nefes alınır bir oturma odası

Oturma odasında Perler’in sevdiği 1970’leri çağrıştıran sofa ve koltuklar eskitilmiş ada ünitesi ve tabii ki evin ahşap pencereleri ile müthiş bir uyum yakaladılar. Mutfakla aradaki duvarın kalkmasıyla genişleyen mekan istenilen havadar duruşa kavuştu. Daha önceki büyük kanepenin yerini alan gri kanepe ise konforlu olduğu kadar, derli toplu duruşuyla da mekanın rahatlamasına hizmet etti. Michael DeFeo imzalı çiçek tablosunun hemen yan sehpada duran canlı çiçeklerle yarattığı tezat da gözünüzden kaçmasın. Jonathan Adler imzalı köşe sandalyesi ise Perler’in gitarının adeta dinlenme koltuğu oldu. ABC Halı tarafından dokunmuş göz alıcı halı ve görkemli avize salonun ilgi odağı olmaya aday iki öğesi olarak yerlerini aldı. Dolapları tavana kadar ulaşan kitaplık ve gizli depolama üniteleri ve televizyon ünitesi ise evin olası dağınıklığını toparlamak için en iyi çözümü sundular.

Sıkışık yatak odasına pratik çözüm

Novogratz çifti yatak odasında depolama sorunlarının büyük bölümünü çözmeleri gerektiğini biliyorlardı. Bu yüzden hem bunu çözecek hem de mahremiyeti koruyacak çözümler ürettiler. California dolapları ile hem işlevsel hem de oldukça çekici bir görünüm sundular yatak odasında… Yüksek tavan depolama imkanlarını arttırdığı için de memnun kaldılar. Kapının hemen girişine yerleştirilen bisiklet ve üzerinde “sonra aşk bizi uzak yerlere götürür” yazan tablo ile Perler’in karakterini yansıtan şaşırtıcı bir tasarım yapıldı. City Foundry tasarımı vintage masa ise yatak odasında çalışmayı seven Perler için minik bir çalışma alanı oluşturdu.

darevbanyo

Banyoda endüstriyel dokunuş

Banyodaki geniş küvet sökülerek yerine camdan duş bölümü yapıldı. Beyaz çinilerle kaplanan banyoda, endüstriyel dokunuşu hissettirmek için metal ayna ve ayaklı geleneksel Kohler ayaklı lavabosu kullanıldı. Tabii banyodaki depolama ihtiyacı düşünülerek Olde Good Things tasarımı bir ecza dolabı da yüksek tavanlı banyodaki yerini aldı.

evbahce2

Davetkar arka bahçe

Arka bahçe evin dışına taşmanın en iyi yoluydu Perler’e göre ve Novogratz’lardan buraya da el atmalarını istedi. Tasarımcı çift ise bu işi yakın arkadaşları zanaatkâr

John Houshmand’da devretmeyi uygun buldular. Aslında Houshmand’ın çok uğraşması da gerekmedi, bahçeye bir gölgelik ekledi, ahşap masa ve ferforje sandalyeler ile işi bitirdi. Böylece arka bahçe dekoratif görünüme kavuştuğu gibi gölgeliğe sarılan asmalar ve betonun sert etkisini kıran mobilyalarla iç açıcı bir görünüme kavuştu. Tabii David Perler de boş durmadı ve bahçenin sağına soluna bitpazarından bulduğu kendi zevkine hitap eden aksesuarı yerleştirdi.

Ortak vizyonda birleşme

Tasarımcıların hedefi her zaman müşterileri ile ortak bir vizyonda birleşmeyi başarmaktır. Eğer müşteri mutlu olursa ortaya gerçekten iyi iş çıkar, hatta yapılan iş damakta müthiş bir tat bırakır. Aslında David Perler’in evinin eklektik dekorasyonu için seçilen mobilyalar, bazı eski objelerle gerçekleştirilen dokunuşlar, hem tasarımcılar hem de ev sahibi için gerçekten keyifle hatırlanacak anılara dönüştü. Birçok küçük apartman dairesi hala çözülmeyi bekleyen birçok sorunla boğuşuyor. Novogratz çiftinin sihirli dokunuşları ise David’in beklentilerini karşılamış durumda… Apartman dairesi olduğundan daha büyük görünürken David, kent junge’ında mutluluk veren küçük cennetinde keyif sürüyor şimdi…

evbahce3

BAHÇE

Çitlerle çevrili bahçe, üzüm asmalarıyla sarılmış duvarları, ahşap ve ferforjenin uyumlu birlikteliği ile kahve molalarına ev sahipliği yapmaya hazır.

OTURMA ODASI VE MUTFAK

Mutfağın ve salonun birleştirilmiş olması, yaratılmak istenen ferah ve havadar etkiyi sağlamayı başarmış. Mutfak dolapları İkea’dan, tezgah Caeserstone’dan alınmış.

YATAKODASI

Basit, fonksiyonel ikiz yatak başı yine vintage. Yatak odasındaki çalışma masası ise City Foundry’den…

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency