Edwin Eugene Aldrin takma adı “Buzz” ile tarihe geçti. Zira kendisi uzay aracı dışında boşlukta kalma rekorunu kırdı ve Neil Armstrong’dan sonra aya ayak basan ikinci insan oldu. Birinciliği sadece 18 dakika ile kaçırdı, çünkü Neil Armstrong çıkış kapısına daha yakındı. 

Aldrin, 1930 doğumluydu ve 1951’de New York eyaletinde West Point’te bulunan ABD Harp Akademisi’ni bitirdi. Hava kuvvetlerinde pilot olarak göreve başladığında her halde bir gün aya giden ilk insanlardan biri olacağını aklından bile geçirmiyordu.

Kore Savaşı’nda 66 saldırı uçuşuna katıldı. Savaştan sonra bir süre Almanya’da görev yaptı. Yörünge mekaniği konusundaki teziyle 1963’teki Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. Aynı yıl astronot seçildi.

“Gemini 12” 11 Kasım 1966’da başlayan dört günlük uçuşunda James A. Lovell Jr. ile birlikte görev alan Aldrin, bu uçuş sırasında gerçekleştirdiği 5,5 saatlik uzay yürüyüşüyle insanın uzay boşluğunda da etkin olabileceğini kanıtladı.

Çıkış kapısına yakın olan kazandı

Buzz Aldrin, Neil Armstorng ve Michael Collins’i taşıyan “Apollo 11” 16 Temmuz 1969’da aya fırlatıldı. Dört gün sonra Armstrong ile Aldrin, Sessizlik Denizi’nin (Mare Tranquillitatis) kıyısında Ay’a ayak bastılar. Astronotlar, kaya örnekleri toplamak, fotoğraf çekmek ve deneyler için kullanılacak bilimsel aygıtları hazırlamaktan oluşan görevlerini iki saatte tamamladılar.

Dünya yüzünde 500 milyon insan bu heyecanlı olayı ekranlarının başında naklen izliyordu. Yeryüzünde son ana kadar “Aya ayak basan ilk insan ben olacağım” diyen Aldrin, Neil Armstrong’la birlikte ikisinin sadece çömelerek sığabildiği uzay aracı Kartal’da bu tarihi şansı çıkış kapısına daha yakın olan Armstrong’a kaptırdı.

Daha sonra yönetimlerindeki Ay Modülü ile Ay’ın yüzeyinden ayrıldılar ve Collins’in içinde bulunduğu, ay yörüngesindeki Komuta Modülü ile buluşmayı başardılar. Görev, 24 Temmuz’da üç astronotun Büyük Okyanusa inmesiyle sona erdi.

Aldrin, 1971’de California’da bulunan Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Uzay Araştırma Pilotları Okulu’nun komutanlığına atanınca Ulusal Havacılık Dairesi’nden (NASA) ayrıldı. Mart 1972’de hava kuvvetlerinden emekli olarak özel iş yaşamına atıldı.

Bu arada yaşamına ilişkin Yeryüzüne Dönüş (Return to Earth-1973) kitabını yazdı. Diğerlerine göre daha aktif olan Aldrin, aya giden ekibin en popüler elemanı oldu. İki kez evlenip ayrıldı ve magazin basınında sıkça yer aldı. Bir ara psikolojik bunalıma düştü ve alkol tedavisi gördü. Alkol sorunundan kurtulduktan sonra uzayla ilgili özel bir kuruluşun yöneticiliğini yapmaya başladı.

Kasaba.works Digital Agency