dishwasher_kitchen

40 ton su tasarrufu, 365 kWh enerji tasarrufu anlamına geliyor! Hem gezegenin kaynaklarına hem bütçenize bu iyiliği yapmaya ne dersiniz?
Profilo’nun Enerji Tasarrufu Kitabı’nda yer alan bilgilerdir. Telif hakları BSH’ya aittir.

■ Bulaşık makinesi alırken görüntüsünden çok özelliklerine önem verin. Enerji verimi yüksek olmalı.  

■ Bulaşıkların dezenfekte edilmesi için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 40 C derece su sıcaklığı istenilen temizliği sağlar. Az kirli bulaşıklar için kısa veya ekonomik devirli, düşük sıcaklıklı programlar seçin.

■ Sahip olduğumuz bulaşık makinesi su ısısını ayarlama imkanı sağlıyorsa, bardak, tabak gibi günlük kullandığımız bulaşıkları 50 derece ekonomik  programında, fırın tepsisi, tencere gibi daha kirli bulaşıkları da 65 derecede yıkayabilirsiniz.

■ Makinenin yıkama kapasitesine dikkat edin. Bulaşık makinemizin bölme sayısı 12 ise, 12 kişilik bir yemek takımı yıkayabileceğimiz anlamına gelir. Bu da 13 litre su ile elde yıkayamayacağımız kadar çok bulaşığı tek seferde yıkayarak tasarruf etmemizi sağlar. Elde yıkadığınız bulaşık, dakikada 12 litre su harcamamıza neden olur.

■ Bulaşık makinemizi tam doluyken çalıştırın. Yarım yük seçeneği sunan bulaşık makineleri acil durumlarda makineyi tam doldurmadan da az su ve enerji tüketerek bulaşık yıkamanızı sağlar.

■ Bulaşık makinesine kirlileri yerleştirmeden önce sudan geçirmek yerine tabakları sıyırmak veya içinde sıvı varsa boşaltmak yeterli.  Yine de sudan geçirmek istiyorsanız soğuk su kullanmaya dikkat edin.

■ Bulaşık makinesini üreticinin tavsiye ettiği şekilde yerleştirin, filtre ve tahliye kısımlarında yiyecekler birikmemeli.

■ Kısa süreli yıkama ve durulama özellikli bulaşık makineleri su ve elektrik enerjisinden tasarruf ettirir.

 

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency