Avusturya Macaristan veliahtı Arşidük Francois Ferdinand ve karısının üzerinde 28 Haziran 1914’de kara bulutlar değil “Siyah (bir) El” dolaşıyordu. Onların ölümü ile başlayan olaylar sekiz milyon insanın da ölümünü beraberinde getirdi.

1889 yılında Mayerling’de Avusturya Macaristan İmparatoru’nun oğlu Arşidük Rodolpe ile dostu Barones Vetsera’nm çifte aşk intiharı, Rodolphe’un kuzeni Arşidük Francois Ferdinand’ı tahtın varisi yaptı.

Avusturya Macaristan veliahtı Arşidük Francois Ferdinand ve karısı 28 Haziran 1914’de kendilerini öldürmeyi planlayan “Siyah El” adında bir Sırbistan Milliyetçi Teşkilatı’ndan habersiz arabalarına bindiler. Birden silahlar patladı. Arşidük ve karısı kanlar içinde yere yığıldılar. Arşidük’ü ve karısını öldüren Bosnalı genç Gavrilo Princip’in yakalanması ise olayları yatıştırmaya yetmedi.

Avusturya bu olaydan Sırbistan’ı sorumlu tuttu ve bu ülkeye 27 Temmuz 1914’te saldırdı. Rusya Sırbistan’ı destekleyince Almanya Avusturya’nın yandaşı olarak Rusya’ya savaş açtı. Fransa da 1892’de imzaladığı İkili İttifak çerçevesinde Rusya’ya arka çıktı. Bunun üzerine Almanya, Fransa’ya da savaş açtığını duyurdu.

Alman Birlikleri, Fransa’ya saldırmak için Belçika’ya girdiler. Daha 1839’da herhangi bir saldırı karşısında Belçika’ya yardım etmeye söz vermiş olan İngiltere, 4 Ağustos 1914’te Almanya’ya savaş açtı. Böylelikle Avrupa, bir anda karışmış ve her yer kan gölüne dönmeye başlamıştı.

O yıllarda orduların savunma gücü saldırı gücünden fazlaydı. Başlangıçta güçlü filolara sahip olan İtilaf Devletleri, denizde üstünlüğü ele geçirdiler ama daha sonra Alman denizaltıları da ticaret gemilerini batırmaya başladı. Bu savaş aynı zamanda, etkin bir rol oynamamış olsa da uçakların kullanıldığı ilk savaş oldu.

Kasaba.works Digital Agency