urlabag

Türkiye’de bağ sahipleri konuklarını ağırlamak, onlara üzümlerin bereketini sunmak için yeni bir yol geliştirdi. Artık bağların içindeki restoranlarda yemek yiyebiliyor, kurulan otellerde konaklayabiliyor ve doğa ile iç içe lezzet dolu günler geçirebiliyorsunuz.

EvBahçe Dergisi’nde yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.

Bozokbağ – Çanakkale suvla bozokbag

Çanakkale Kabatepe’de şehitliğe giderken hemen solunuzda Bozokbağ’ı göreceksiniz. Çam ormanlarıyla çevrili bu bağ, Selim-Pınar Ellialtı çiftinin oğullarının adını taşıyor! Bozok ve bağlar birlikte büyümüş. Bağın içinde keçilerin kuzuların olduğu bölüm, görebileceğiniz en şirin bağ evlerinden biri, lokanta, şaraphane ve taş baskı değirmeniyle geleneksel yöntemlerle çalışan bir yağhane var. Bağ evinin arkasında Rosanne, Marsanne bağları uzanıyor. Şaraphanede yöresel peynirler ve doğal ürünlerle kahvaltı edebilir, bağda kuzuların, ördeklerin arasında öğle yemeği yiyebilir, arada yandaki tarlaya dalıp sebze toplayabilir ya da şarap tadımı yapabilirsiniz. Bağ evinde konaklama yok ama Kum Otel 10 dakikalık mesafede…
İsmetpaşa Mah. Çınarlıdere No:11, OPET Benzin İstasyon yanı, Eceabat Çanakkale
Tel: 0286 814 10 00

likyabaglariLikya Bağları-Antalya

Burak ve Doruk Özkan kardeşlerin bağcılığa olan tutkuları daha çocuklukta başlamış. Babaları sayılı Finike portakalı üreticilerinden biriyken Burak Özkan İngiltere’de şarap eğitimi almayı, Doruk Özkan ise ziraat mühendisi olmayı seçmiş. Antalya’nın 1100 metre rakımında farklı türlerde üzümleri ve en güzeli de Acıkara gibi kaybolan türleri üretiyorlar. Rakım yüksek olduğu için hasat Eylül’den Kasım’a kadar sürüyor. Kaş, Kalkan, Fethiye’den 1,5 saatte ulaşılan bağlara gelmeden önce bir yayla kasabası olan Elmalı’yı görebilir, sonra da bağlara giderek girişi Likya kral mezarlarına benzeyen şaraphaneyi gezebilir, tadım yapabilirsiniz. Erken gelenler kendi elleriyle topladıkları üzümlerin şaraba dönüşmesini de izleyebiliyor.
Karyağdı Mah. Ünal Özgödek Cad. No:1000 Kızılbel Mevkii Elmalı Antalya
Tel: 0242 618 65 96

Arcadia Bağları ve Bakucha-Kırklareli arkadia

Istranca dağlarının altında uzanan vadide 200 hektarlık bir arazide bağları, şato tipi üretimhanesi, meyve bahçeleri, bostanları, meşe koruları ve irili ufaklı çiftlikleri ile doğa içinde bir gastronomi merkezi olan Arcadia Bağları’na bir de Bakucha Vineyard Hotel eklenmiş. Her biri özel teraslı 18 junior suite, Şefin Masası restoranı, Kule Barı ile hizmet veren otelde SPA, Hot tub ve yüzme havuzu da unutulmamış. Bağları ve şaraphaneyi gezebilir, mevsimine göre üzüm, kiraz, armut, yaban kekiği, kuşburnu, kuzukulağı, mantar toplayabilir, tepedeki Kamelya’da özel menülerin tadını çıkarabilirsiniz.
Hamitabat Köyü, Lüleburgaz, Kırklareli
Tel: 0288 473 44 17

Urla Bağları ve 2 Rooms Hotel-İzmir

urla baglari

Urla Şarapçılık’ın sahibi Can Ortabaş binlerce yıl öncesinden kalan bağ setlerine rastladığı Urla’da bağları, şarapları, şaraphaneleri ve oteli ile yepyeni bir Urla hayal etmiş. Toprakla birlikte çalışıp birlikte ürettiklerini söylüyor. Bornova Misketi, Nero d’Avola, Gaydura, Merlot, Syrah, Petit Verdot, Boğazkere, Urla Karası, Grenache, Mourvedre gibi pek çok üzüm çeşidinin yetiştiği bağlardaki otel, şaraphanesinin içinde, sadece iki odalısı ile Türkiye’nin en küçük oteli unvanını almış. Bağın bir kısmı kardeş şirket olan Uzbaş arboretumu içerisinde. Dünyanın n büyük palmiye üreticisi olan, içinde yüzlerce çeşit tropikal ve subtropikal peyzaj bitkileri yetiştirilen bu minik cennette hem arboretum gezisi hem şaraphane turu ve hasat hem tadım yapabilirsiniz.
Kuşçular Köyü, 8028 Sok. No:12 Ukuf Mevkii Urla, İzmir
Tel: 0232 759 01 11

Chamlija Bağları-Kırklareli irem camlica

Çamlıca ailesi, Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran kasabasına 1936 yılında gelmiş ve o zamandan beri çiftçilikle uğraşıyorlar. Üçüncü kuşaktan Mustafa Çamlıca bir şarap yatırımcısı ve bu girişimin arkasındaki isim. Her üzüm çeşidi için doğru toprak ve iklim yaratmak için bağlar dokuz ayrı köye dikilmiş. Bağları gezmek isteyenler önce Arzu Çamlıca’yı arıyor, her gün 09.00-17.00 saatleri arasında bağlar gezilebiliyor ve dileyen topladıkları üzümleri yiyerek şarap tadımına da katılabiliyor. Yorulan ve yemek yemek isteyenler ise Büyükkarşıtıran bağlarının hemen yanında ızgara yapan Çamlık Restoran’da yemek yiyebiliyor. Bağlarda Riesling, Chardonnay, Merlot, Papaskarası, Narince, Alvarinho, Cabarnet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Karaoğlan, Malbec gibi türler yetişiyor.
Yeni Mah. Bayır Sok. No:30 Büyükkarıştıran Lüleburgaz Kırklareli
Tel: 0288 436 13 49

Yedibilgeler- İzmiryedibilgeler

Yöredeki yedi bilgeden dolayı bu adı alan Yedibilgeler sıradan bir otel yada şaraphane değil. Yedibilgiler doğa ile iç içe yaşam deneyimini müzikle ve sanatla da yoğurmayı başarmış.
Bu butik şaraphanede tankların bulunduğu üretim alanını, meşe fıçıların ve şişelenmiş ürünlerin bulunduğu mahzeni gezebilir, bağbozumu döneminde bağlarda ve şaraphanede yapılan işlemlere katılım gösterebilir ve kurulma amaçlarından biri olan perfomansları takip edebilirsiniz.
Bu yıl JazzEge konserlerinin üçüncü yılı. JazzEge kapsamında yurtiçi ve yurt dışından önde gelen caz grupları konserler veriyor. Otel kurulduğundan beri lavantaların görsel şöleni ile misafirlerini karşılıyor, bu görsel şölen mutfakta da sürüyor ve buraya özel tatlarından Lavanta Brulee’ye de eşlik ediyor.
Döltenaltı Mevkii, Gökçealan Köyü Selçuk, İzmir
Tel: 0232 894 82 57

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency