montenegro4

Montenegro (Karadağ) henüz Avrupa Birliği’ne girmemiş olsa bile B planı arayanlar için fırsatlar sunuyor. Progress Montenegro bu ülkede yaşamak, ticaret yapmak, oturum izni ve vatandaşlık almakla ilgili danışmanlık hizmeti veriyor.

Karadağ’ın Tivat şehrinde yerleşik olan Progress Montenegro şirketi 1994 yılından beri Progress Travel’ın alt kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Progress Travel, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne bağlı ve A Grubu bir seyahat acentası. Kongre-seminer, bayii toplantı organizasyonları, yurt içi ve yurt dışı bilet satışı, şoförlü lüks araç kiralama hizmetlerinin yanı sıra yurt dışı turlar düzenliyorlar. Progress Montenegro ise bu ülkede yaşamak ve iş kurmak isteyen kişilere danışmanlık veriyorlar. Şirketin kurucularından Okan Ertaş sorularımı yanıtladı.

B planı olarak Montenegro’yu yani Karadağ’ı öneriyorsunuz. Neden?
Montenegro yurt dışında tatil tercih edenler ve Balkanlarda kültür turlarına katılanlar için sevilen bir ülke… Avrupa’nın ortasında, İtalya’nın karşı kıyısında, Adriyatik sahillerinin en güzel coğrafyasında 320 km kıyı şeridi, 65 tane kum plajı ve tarihi zenginlikleriyle yeşil-turkuaz bir ülke. İstanbul’dan 1 saat 20 dakikalık bir uçuşla ulaşılabiliyor. Ülkemizle kıyaslandığında kimi zaman aynı standartlarda çok daha ekonomik tatil imkanı sunuyor.

Montenegro’ya seyahat eden konuklarımızdan, bu ülkeye yerleşmek üzere çok talep aldık. B Planı arayışında olanlar için cazip bir alternatif olacağı düşüncesi o zaman ortaya çıktı. B Planı arayışındakiler en çok ABD, Kanada, İspanya ve Portekiz gibi ülkeleri seçiyor. Montenegro bu ülkelerle kıyaslandığında çok daha cazip. Ülkemize yakın, düşük ücretlerle oturma ve çalışma izni alabiliyorsunuz. Türkiye’den geleceklere sıcak bakıyorlar. Ülkelerine yatırım yapabilecek, belli eğitim ve kültür düzeyindekilere kapıları açık. Biz de bu gözlemlerimizden sonra iki talebi birleştirdik.

Montenegro iki yıl içinde Avrupa Birliği’ne giriyor demişsiniz. Bu kesin bilgi mi?
Montenegro ile AB arasında 15 Ekim 2007 tarihinde İstikrar ve Ortaklık Antlaşması imzalandı. Aralık 2010 tarihinde AB aday ülkesi oldu, 29 Haziran 2012 tarihinde ise AB üyeliğine yönelik müzakerelerin başlamasına dair karar çıktı. Şu an AB uyum sürecindeki 33 fasıldan 30 tanesini tamamladılar. İki yıl içinde üye olacağı Avrupa Birliği Büyükelçisi’nin söylemi. Büyükelçi tarafından Karadağ Hükümeti yetkililerine iletilmiş.

Şirket kurarak oturma ve çalışma müsaadesi alıyorsunuz. Bu şirketlerin kurulma koşulları neler? Mali yükü nedir?
OECD’e göre, Montenegro şirket kurma prosedürü konusunda bölge şampiyonu. Montenegro’da iş yapmak isteyen işletmelerle ilgili düzenlemeler İşletmeler Hakkında Kanun ile yapılmış. Burada iş yapmak isteyen yabancı firmalar Montenegro Ticaret Mahkemesi’nin Merkezi Kayıt Ofisi’ne kaydını yapmak zorunda. Bu kanuna göre Girişimci, Ortaklık Şirketi, Limited Ortaklık, Anonim Şirket, Limited Şirketi ve Yabancı şirketin şubesi olarak şirket kurabiliyorsunuz.

Tüm yabancı firmalar Montenegro’da kendi şubelerini anonim şirketi, limited şirketi veya yabancı şirketin şubesi olarak kayıt edebilir. Montenegro’da İşletmeler Hakkında Kanuna göre yeni şirketi kuran yabancı şirket, tüm şartları karşılıyor ise (minimum sermaye, organizasyon şekli) kayıtlar ve prosedürler yapıldıktan sonra Montenegro’da yerli bir firma ile aynı haklara sahip. Yabancı şirketin şubesi olarak adlandırılan organizasyon şekli, yabancı şirketlere Montenegro’da yeni şirket kurmadan kendi şirketinin bir şubesi olarak kaydını yapıp Montenegro’daki işleri yürütebilme olanağı sağlıyor. Bu tür şubeler Montenegro’da yürürlükte olan kanun ve yönetmeliklere uygun olarak çalışmalı.

Oturum ve çalışma izni için nasıl bir maliyet çıkıyor?
Şirket kurulumu ve oturma-çalışma izni alınması için Progress Montenegro’nun fiyatlandırması şöyle: Tek ortak için 3200 Euro, eş için oturma izni 500 Euro, 18 yaşını doldurmamış çocuklar için oturma izni 500 Euro. Bu fiyatlara aşağıdakiler dahil;
* Şirket kurulumu ve buna bağlı alınacak bir yıllık oturma – çalışma müsaadesi.
* Sermayesi 1 Euro olan Limited Şirket kuruluşu. Şirket 12-15 iş günü içerisinde tescil ediliyor.
* Noter ve tercümeler.
* Kuruluş beyannamesinin noter önünde okunması için çağırılan yargı tercümanı.
* CEO’nun ve ortakların Vergi ve Gelirler İdaresi’ne kaydının yapılması.
* CEO, diğer ortak ve eğer varsa diğer çalışanların, çalışma sözleşmelerinin düzenlenmesi.
* Banka hesaplarının açılması. İnternet bankacılığı, banka kartı, kredi kartı taleplerinde bulunulması.
* Şirket için beyan edilecek iş adresi düzenlenmesi, 12 aylık kiralarının ve vergilerinin ödenmesi. Noter tasdiklerinin, tercümelerinin yapılması. Bu bir sanal adres hizmeti, fiziki oturum yapılamıyor.
* Oturma izni için beyan edilecek olan ev adresi, kira kontratının düzenlenmesi, 12 aylık kiralarının, vergilerinin ödenmesi. Noter tasdiklerinin ve tercümelerinin yapılması. Bu da bir sanal adres hizmeti.
* Medikal check-up hizmetleri.
* İçişleri Bakanlığı’na kişinin başvurusu ve kaydının takibi.
* Kişinin bitirmiş olduğu okul diplomasının Karadağ makamlarına tasdik ettirilmesi ve tercüme edilmesi.
İşlemleri gerçekleştirmek üzere gidildiğinde stüdyo tipi bir dairede iki gecelik konaklama, hava alanı otel çift yönlü transfer, lojistik ve diğer hizmetleri.

Bir ailenin Montenegro’da geçinebilmesi için ne kadar kira ödemesi, ne kadar aylık harcama yapması gerekiyor? Ev ve araba fiyatları ne düzeyde?
Avrupa ülkelerinden çok daha ucuz. Fiyatlar kışın dramatik şekilde düşer, turist sezonu yazın yükselir. Yine de markette çok güzel bir şişe şarabın fiyatı 2-4 Euro arasında, etin kilosu 4 Euro. Kiralık ev fiyatları aylık 350 Euro’dan başlıyor. Üç kişilik bir ailenin yaşaması için aylık yemek 250 Euro, ulaşım 150 Euro, elektrik, telefon gibi giderler 150 Euro civarında. Ortalama bir araba 15.000 Euro.

Diyelim ki burada şirket kurup yerleştik. AB ülkeleri ile ticaret yapmada buranın nasıl artıları ve eksileri var?
Avrupa Birliği’ne Girmeden Önceki haklarınız;
• Oturma ve çalışma müsaadesi, emlak satın alma, kiralama, satma hakkı.
• Tüm ticari faaliyet ve banka hizmetlerinden yararlanabilme hakkı.
• Avrupa Birliği’ne girdikten sonra meydana gelecek kanun değişikliklerinden etkilenmeden, öncesinde yasal olarak elde ettiğiniz hakların gelecekte saklı kalması.
Avrupa Birliği’ne Girdikten Sonra:
•Tüm Avrupa Birliği ülkelerine Montenegro üzerinden yapılacak girişlerde vizesiz seyahat, serbest giriş hakkı.
•Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde istediğiniz gibi ikamet edebilme hakkı.
•Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest ticari faaliyet hakkı.
•Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ücretsiz devlet hizmetleri hakkı.

Montenegro’da Kurumlar Vergisi oranı % 9. Bürokrasi hızlı. Şirket kurduğunuzda bütün dünyaya fatura kesebiliyorsunuz. Onshore bir ülke. Avrupa Birliği üyesi olduğu takdirde edindiğiniz tüm haklar geçerliliğini sürdürüyor. Montenegro’daki tüm masraflarınızı vergiden düşersiniz. Gelir vergisi şirket sahipleri için %9. K.D.V oranı % 21 olmakla beraber bazı sektörlerde, örneğin turizm ve IT ekipmanlarında % 7 ve bazı temel ihtiyaç ürünlerinde ise % 0. K.D.V beyan süresi 30 gün.

Gayrimenkul transfer vergisi % 3. Gayrimenkul vergisi oranı taşınmaz malın piyasa değeri üzerinden % 0.08’den % 0.80 oranına kadar değişiklik gösterebiliyor. Yerel yönetim birimleri taşınmaz mal kategorilerine göre gayrimenkul vergisi oranlarını belirleyebilir. Ekili olmayan arazinin satışında vergi oranı, ekili olana göre % 50 daha fazla.

Mart 2018 tarihinden itibaren Pay Pal hesabı alabiliyorsunuz.

İş fırsatlarından da bahseder misiniz?
Ülke tarım, hayvancılık, turizm ve buna bağlı inşaat ve yan hizmet sektörleriyle geçiniyor. Ekonomisi ağırlıklı olarak turizm ve servis sektörüne dayalı ve her geçen yıl daha çok turist alıyor. Montenegro’da restoran ve gayrimenkul alımları önemli birer yatırım aracı.

Yerel halkı kimlerden oluşuyor?
Montenegro Ortodoks Hıristiyan, Müslüman, Musevi, Katolik, Protestan gibi çok dinli bir devlet. Nüfusunun yüzde 19’u Müslüman ve burada Osmanlı’nın izlerini bulmak mümkün. Bir turizm ülkesi ve çok kozmopolit olduğu için sadece Türk vatandaşlarına değil tüm dünya halklarına sıcak ve yakın davranıyorlar.

Burada oturmak ve yaşamak isteyenler neleri bilmeli ve nelere dikkat etmeli?
Büyük çoğunluğu İngilizce bilmesine rağmen belli bir yaş grubunun üstündeki insanlarla iletişim kurmakta zorluklar çıkabiliyor. Özel okullar dışında İngilizce eğitim verilmiyor.

Kasaba.works Digital Agency