masukiye

Güzel manzarasına aşık olmamak mümkün değil, zaten adı da ‘aşık’ anlamındaki ‘maşuk’tan geliyor. Maşukiye tam bir doğa cenneti, bu sonbahar günlerinde dere kenarında dolaşıp oksijen depolamak, alabalık yemek yada piknik yapmak için ideal bir yer.

İstanbul Life Dergisi’nde yayınlanmıştır. Telif hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.’ye aittir.

Burayı her gezeni kendine aşık edecek bir doğal güzelliği var Maşukiye’nin… Doğusunda Sakarya ile komşu, hem Sapanca gölünü görebiliyorsunuz hem de Kartepe zirvesinin eteklerini. 1606 metrelik tepeye çıktığınızda aşağıda alabildiğine vadi uzanıyor. Maşukiye deresinin çevresi alabalık restoranları ve balık çiftlikleri ile dolu. Burada dere kenarında gezinmek, kiremitte alabalık yemek ve temiz havayı solumak stresinizi atmak için birebir. Tepede Kartepe hala karlarla kaplıyken Maşukiye’de sonbaharı yaşayabiliyorsunuz. Maşukiye’ye gelip de Kirazlı yaylaya çıkmamak olmaz. Meydanda ise yöresel peynirlerin, tahtadan yapılmış süs eşyalarının satıldığı hediyelik dükkanlar var.

Kirazlı Yayla’ya çıkın! Burası büyük bir piknik alanı olsa da durup manzarayı izlemek bile insanı doyurabilir. Aşağı baktığınızda Maşukiye ve Sapanca gölü ayaklarınızın altında…

Piknik yapın! Alabalık Vadisi üzerindeki piknik alanlarında günlük kiralanan tahta masalardan birinde doğa ile başbaşa kalıp toprağa basma ihtiyacınızı giderin.

Yürüyüşe doyun! Şelale, dere ve pınarları, kuş sesleri ile adeta cennet bahçesi görünümündeki Maşukiye’de doğa yürüyüşleri yaparken tüm şehir yükünü üzerinizden atın.

Yöresel ürünleri alın! Eve dönerken Çerkez peyniri, taş fırın ekmeği, yollarda satılan mevsim meyveleri gibi taze gıdalardan almayı ihmal etmeyin.

Nerede kalınır?
Sessiz Ev Çiftlik Otel
Beş odalı bu şirin otelde sessizlik ve dinginliğe doyamayacaksınız. Her sabah taze yumurta, peynir ve ev yapımı reçel gibi yöresel ürünlerden oluşan zengin bir kahvaltı menüsü sunuluyor. Civarda tarihi, kültürel ve doğa gezileri yapmak için pek çok olanak var. Ya da sadece yeşillikler içinde, havuz kenarında dinlenebilirsiniz. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 520 lira.
Tel: 0262 353 33 13

Motali Life Hotel
Kartepe’nin eteklerindeki üç yıldızlı tesisin her odasında klima, düz ekran uydu TV, özel banyolar duş veya SPA küveti var. Bazı odalar ise göl veya dağ manzaralı. Otelin bahçesinde barbekü yapabilirsiniz. Otel bünyesinde binicilik, yürüyüş ve bisiklet dahil çok sayıda faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Türk ve dünya mutfaklarından yemekler sunan otel restoranında açık büfe restoran ve alakart restoran bulunuyor. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 600 lira.
Tel: 0262 354 22 70

Wes Hotel
Modern tasarımıyla göz dolduran Wes Hotel Marmara Denizi’ne çok yakın bir noktada konumlanmış. Konuklar otelin karşısındaki denizin ve gün batımının manzarası eşliğinde yemeklerini alabiliyor. Manşukiye’nin şifalı sularına 19,5 kilometre uzaklıktaki otelde odalardaki konforu arttırmak için tüm detaylar düşünülmüş. Otelde hafta sonu iki gece konaklama bedeli 380 lira.
Tel: 0262 321 47 47

Yazıcılar Oteli
Kartepe’deki kayak merkezine varmadan vadi içinde yer alan otel adeta doğa ile bütünleşmiş. Otel çam ahşabından yapılmış. Oldukça keyifli bir bahçesi var. Yazıcılar Oteli 26 odaya sahip. Odalarda klima, merkezi ısıtma sistemi, 24 saat sıcak su, internet bağlantısı, televizyon mevcut. Otelin restoranında kiremitte alabalık, kiremitte sucuklu yumurta ya da köy peyniri sipariş edin. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 422 lira.
Tel: 0262 354 29 00

Cevizdibi Hotel
18 odası ile hizmet veren otelin 300 metrekare kapalı, 3000 metrekare açık alana sahip bir restoranı var. Yeşilliklere açılan balkonlu odaların tavanları panoramik cam! Haftanın üç günü canlı müzik keyfi sunan restoran alakart hizmet veriyor. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 540 lira.
Tel: 0262 354 36 68

My GreenBoutique Hotel
Dağ, bahçe, Sapanca Gölü ve havuz manzaralı odaları dışında bir de taş ev olanağı sunan otelin geniş bir bahçesi var. Zengin serpme kahvaltı dışında öğle ve akşam yemeklerini alakart olarak sunuyor. Standart çift kişilik odada hafta sonu iki kişi iki gece konaklama bedeli 450 lira.
Tel: 0262 354 30 53

Ne yenir?
Vadi Restaurant
Maşukiye Aygır deresi vadisinde yer alan restoran geniş otoparkı, çocuk oyun alanı, balık havuzları ve şelaleleri ile keyifli vakit geçirmeniz için bire bir. Kiremitte pişen köfte, alabalık, ızgaralar ve mezeler restoranın favorileri… Bir kişi ortalama 60 lira hesap ödüyor.
Tel: 0262 354 31 95

Pınar Alabalık
Mekan her gün kahvaltıdan gece 23.00’e kadar hizmet veriyor. Kartepe sularında yetişen alabalığın yanı sıra menüsünde sebze yemekleri de var. Balıklar 20, köy kahvaltısı 35 lira.
Tel: 0262 354 35 67

Şelale Restaurant
En popüler yemeği kiremitte tereyağlı alabalık. Köy kahvaltısı, Erzurum cağ kebabı popüler. Manzarasının etkileyici olduğunu da belirtelim. Köy kahvaltısı 35 lira.
Tel: 0262 354 33 25

Kasaba.works Digital Agency