gamzenur

Linkedln nedir? Linkedln’de nasıl iş bulunur? Linkedln nasıl daha etkili kullanılabilir? Hatta Linkedln ile kendi kişisel markamızı yaratabilir miyiz? Dijital iletişim alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Gamze Nurluoğlu sorularımızı yanıtladı.

İş odaklı sosyal medya platformu Linkedln’in popüleritesi artıyor. Bağlantı kurma, iş bulma ve kişisel markalaşma için önemli avantajlar sunan bu platformu daha etkin kullanabiliriz.

Nitelikli ve sürdürülebilir içerik ürettiğinizde firmalara gitmenize bile gerek kalmayabilir. Firmalar bu içerikler sayesinde size tekliflerle gelebilirler. Gamze Nurluoğlu bu platformdan nasıl daha iyi faydalanabileceğimizi anlattı.

Linkedln’i diğer sosyal medya platformlarından ayıran özellikler neler?

İş dünyası ile sosyal dünyayı bir araya getirebilmesi aslında. Eskiden sadece bir iş platformuydu. Son iki yıldır ise “sosyal bir iş platformu” oldu. İnsanların sadece zaman geçirdikleri değil, bir kariyer ve konumlanma inşa ettikleri bir mecraya dönüştü.

“Linkedln üzerinde marka olun” demişsiniz. Buna neden ihtiyacımız var?

Son yıllarda en çok konuştuğumuz şey kişi markaları. Marka olmaktan kastımız yaptığınız işte kendinizi otorite olarak konumlandırmanız, akla ilk gelen isimlerden olmanız ve yeni iş birlikleri, fırsatlar yaratabilmeniz. 2020 ve içinde bulunduğumuz yeni normalle beraber artık sadece çalışmak yetmiyor; fark yaratmak ve kendini anlatabilmek gerekiyor.
Bu noktada Linkedln insanlara birçok fırsat sunuyor.

Linkedln’de marka olmak için neler yapmak gerekli?

Her şey süreklilikle başlıyor. Linkedln emeği ve sürekliliği sever. Bu nedenle ilk adım platformda zaman geçirmek. Günde 30 dakika bile yeterli olabiliyor. Yeter ki her gün platforma girip algoritmaya “ben aktifim” mesajı verin.

Sonrasında bunun beş adımı var; profilinizi düzenleyin, anlamlı bağlantılar kurun, içerik üretmeye başlayın, Linkedln akışınızı FAYDA sağlayacak şekilde özelleştirin ve bir LinkedIn SlideShare hesabı oluşturun. Bu beş adımı takip ettiğinizde ve günde en az 30 dakikanızı ayırdığınızda süreç içerisinde konumlanmanın gerçekleştiğini göreceksiniz.

Sosyal medya herkesi içerik üretimine zorluyor. İçerik üretimiyle ilgili “olmazsa olmaz” birkaç madde alabilir miyiz sizden… Nelere dikkat etmeliyiz?

İçerik üretiminde en önemli şey algoritma dostu olması. Algoritma dostu olarak hazırlarsanız daha fazla kişiye ulaşır ve etki yaratmaya başlarsınız. Bunun temeli de şöyle; görsel ve videolara ağırlık verin, en fazla beş adet etiket kullanın, paylaşım saatlerine ve günlerine dikkat edin. İşte o zaman algoritmayı destekleyici şekilde davranmış olacaksınız.

Düzenli içerik sıklığı da önemli. Önerdiğimiz haftada 2-3 içerik ve bunun hep aynı gün ve saatlerde paylaşılması.

Linkedln’den nasıl daha efektif yararlanabiliriz?

Linkedln’de popüler olmakla konumlanmanın farklı şeyler olduğunu unutmamalıyız. Popülerlik en fazla üç gün sürer ve unutulur; oysa bizim amacımız konumlanmak. O yüzden gelişigüzel içerikler, anlamsız bağlantılardan, etkisiz kitlelerden uzak durmalı ve bir stratejik plan eşliğinde hareket etmeliyiz.

Gamze Nurluoğlu kimdir?

Gamze Nurluoğlu dijital iletişim alanında global ve yerel birçok markaya hizmet verdi. Sağlık, gıda, teknoloji, hizmet ve turizm olmak üzere birçok sektörde çalıştı.

Dijital Sağlık İletişimi alanında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen ilaç firmaları ve sağlık kuruluşlarının dijital projelerini yönetti.

Sosyal iş platformu Linkedln ile ilgili algoritma bazlı araştırmalar yaptı, hem kişiler hem de kurumlar için etkili kullanım ve kişisel konumlandırmanın doğru yapılabilmesi için çalışmalar yürüttü. Sadece markalara değil; kişilere de kişisel markalama hizmeti ve eğitimleri veriyor.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency