2020-en-cok-satan-10-liderlik-kitabi

Hızla değişen teknoloji ve iş dünyası dinamikleri içerisinde iyi bir lider olmanın şartlarından biri de sürece ayak uydurabilmekten geçiyor. Liderlik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız işte size yol gösterecek 2020 yılının en çok satan* liderlik kitapları…

1- Liderlik HBR’s 10 Must Reads

İş dünyası artık sürekli değişim ve gelişime adapte olabilen, çalışanlarını anlayan ve yönetebilen yeni liderlere ihtiyaç duyuyor. Optimist Yayınevi tarafından basılan kitap, liderlik alanının en etkili uzmanlarının Harvard Business Review’den derlenen 10 makalesinden oluşuyor. Yeni liderlik anlayışını uygulamak zorunda olan her yönetici için altın değerinde. Bu kitapta hem kendilerini hem de şirketlerini değişime hazırlamak isteyen yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak fikirleri bulacaksınız.

2- Liderlik, Alex Ferguson

Manchester United’ın dünyanın en büyük markalarından biri haline gelmesine katkıda bulunan Alex Ferguson, bu kitabında 38 yıllık yöneticilik hayatının ve rekorlarla dolu kariyerinin ardındaki sır perdesini samimiyetle aralıyor. Buradaki bireysel hikâyeler, kaçınılmaz olarak futbolla ve bu yolculuk boyunca yaşanan olağanüstü başarılarla ilgili ama bu yolda çıkarılan dersler herkes için. İster bir işletme yönetin ister bir sınıfta ders anlatın isterseniz küçük bir takımda çalışın, Pegasus Yayınevi tarafından basılan Liderlik, daha iyi bir lider olmanıza yardımcı olacak.

3- Ekip Çalışması ve Liderlik, Acar Baltaş

Hem ekip çalışmasının hem de liderliğin önem kazandığı bir dönemdeyiz. Geçmişte yaptıklarımızı tekrarlayarak başarılı olamıyoruz. Prof. Dr. Acar Baltaş’ın kaleme aldığı ve Remzi Kitabevi’nden çıkan Ekip Çalışması ve Liderlik kitabı tam da bu konuyu ele almış. Kitapta başarılı bir ekibin uyumlu bir üyesi olmayı öğreneceksiniz. Geleceğin dünyasında geçerli olacak yetkinlikleri geliştirmek için, değişimle harmanlanan ve gelecekle bütünleşen bir yaşamın temel rotasını bulacaksınız.

4- Duygusal Zeka ve Liderlik, Daniel Goleman

Harvard Business Review’de yayınlanan makaleleri ile iş dünyasına duygusal zekâ kavramını sokan Daniel Goleman, bu kavramın liderler için vazgeçilmez bir özellik olarak kabul edilmesini sağladı. Kendi duygusal zekânızı tanımak ve geliştirmek ya da diğerlerinin duygusal zekâsını güçlendirmek istiyorsanız, Optimist Yayınevi tarafından basılan Goleman’ın etkili bir lider olmanız için pratik ve kullanışlı yollar sunan bu kitabı tam size göre.

5- İş Yaşamında 100 Kanguru – Yönetim Liderlik ve İş Yaşamı, Ahmet Şerif

Özel sektörde yönetici olan, çalışan veya devlet kurumlarında görev yapan herkesin okuması gereken İş Yaşamında 100 Kanguru – Yönetim Liderlik ve İş Yaşamı kitabında Ahmet Şerif İzgören, okurlara başarılı liderlik ve iş yaşamına dair çok önemli bilgiler ve püf noktaları sunuyor. Elma Yayınevi tarafından basılan kitap için, Yönetim Danışmanı Mike West, “İnanılmaz, harikulade! Arkanızda şaşkın ve çok etkilenmiş bir dinleyici kitlesi bıraktınız” yorumunu yapmış.

6- Good Business-Liderlik Akış ve Anlam Yaratma, Mihaly Csikszentmihalyi

Dünyanın en önemli CEO’larının görüşlerinin yer aldığı Good Business’da en alt düzeydeki çalışanlardan yöneticilere kadar, tüm pozisyonlardaki kişiler için iş hayatının iyileştirilmesine dair alınacak dersler var. Okuyan Us tarafından basılan ve Mihaly Csikszentmihalyi’nin kaleme aldığı Good Business-Liderlik Akış ve Anlam Yaratma; iş dünyasında bireylerin sağladıkları katkıya değer veren herkes için klasik haline gelmeye aday.

7- İnsan Odaklı Liderlik, Sesil Pir, Sinan Canan

Organizasyonlar ve topluluklar açısından çalışmanın büyük öneme sahip olması, geleceğin çalışma anlayışının insan odaklı olmasını gerektiriyor. Bu fikirden yola çıkan İnsan Kaynakları ve Endüstriyel Psikoloji Uzmanı Sesil Pir ve zihin/beyin üzerine çalışmalarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Sinan Canan İnsan Odaklı Liderlik kitabını birlikte kaleme almış. Tuti Kitap tarafından basılan kitabın içeriğinde mutlu çalışanlar, verimlilik ve kaliteli iş gücü yaratmak isteyen liderlerin hem aklı hem de kalbi nasıl harekete geçirmeleri gerektiği anlatılıyor.

8- A’dan Z’ye Liderlik, Ekrem Saygın

Ekrem Saygın, Türkiye’nin her yerinde ve Avrupa’nın birçok yerinde, liderlik üzerine yapmış olduğu bilimsel tüm çalışmalardan, eğitimlerden edindiği liderlik tecrübelerini A’dan Z’ye Liderlik kitabında toplamış. “Amacımız, 28 maddede topladığımız liderliğin şifrelerini, liderliğin gücüne inanan ve liderliği öğrenmek isteyen kişilerle paylaşmak” diyor. Karma Kitap’tan çıkan kitap lider adaylarına iyi bir kaynak sunuyor.

9- Yenilikçi Liderlik / Takım Üretkenliğinin Organizasyonu ve Fikirlerin Hasadı, John Adair

Dünyanın ilk ‘Liderlik Eğitimi’ profesörü olup alanında en dikkat çekici kişilerden olan John Adair. Yenilikçi Liderlik kitabı ile yeni fikirleri nasıl yüreklendireceğinize ve bu fikirleri geliştirilmiş ürün ve hizmetlere dönüştürmek için gerekli olan takım çalışmasını nasıl organize edebileceğinize odaklanıyor. Babıali Kültür Yayıncılığı tarafından yayınlanan kitap, Google, Honda ve 3M gibi gerçek hayat öykülerinden yola çıkıp, organizasyonlarda arzu edilen değişimi sağlamanın açık ve pratik yollarını gösteriyor.

10- Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi, Drea Zigarmi, Ken Blanchard

Durumsal/Çok Boyutlu Liderlik yaklaşımının önderi Ken Blanchard’ın ve Drea Zigarmi’nin kaleme aldığı Girişimci ve Bir Dakika Yöneticisi Hümanist Kitap tarafından yayımlandı. Kitap yöneticilere ve yönetici adaylarına çalışanların gelişimini nasıl sağlayacakları, yönetirken zamanı nasıl etkin kullanacakları ve ekiplerindeki farklı bireyleri nasıl motive edecekleri konusunda ipuçları sunuyor.

* En çok satanlar listesi, D&R, Kidega, İdefix, Kitapyurdu web sitelerinin en çok satanlar sıralamasının ortalaması alınarak düzenlenmiştir.

Derleyen: Nagehan Dural Çiftçioğlu

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency