person-woman-relaxation-girl

Çoğu yazar kitap yayınlatmanın tek yolunun yayınevi olduğunu sanır. Oysa okura ulaşmanın başka pek çok yolu var.


1-
E-kitap
Kitabınızın basılı olması şart mı? Eğer amacınız bir şekilde okura ulaşmaksa e-kitap sizin için alternatif olabilir. Kindle’da kitabınızı yayınlayabilmek için Kindle Direct Publishing’e üye oluyor ve belli bir telif ücreti ödemesi yapıyorsunuz. E-kitaplar Google Play ve idefix.com’da da yayınlanıyor.

e-kitap-yayin


2- Wattpad  
Wattpad dünya genelindeki en büyük hikaye paylaşma ve keşfetme platformu. Ücretsiz olan wattpad ile okuyucular ve yazarlar ortak bir ağda buluşuyor. Paylaşılan hikayeleri yorum yapılması, oy verilmesi de yazarın okurun ne düşündüğünü anlaması açısından bulunmaz nimet.

wattpad-hikaye

3- Sesli kitap
Pek çoğu basılmış kitapların seslendirilmesi olmakla birlikte kitabınızı seslendirmek ve bu platformlarda yayınlatmak da mümkün. Seslenen kitap, Loyalbox, Librivox, Audible.com, konusankitaplik.mkutup.gov.tr-Milli Kütüphane bu platformlardan bir kaçı…

e-reading-seslikitap

4- Amazon.com

Amazon.com’da e-kitap satabilmek için çeşitli yöntemler var. Bu yöntemlerden en basiti, yurt dışında bir bankada hesabınızın bulunması ve bu bankanın Türkiye dahil yurt dışı işlemlerine internet üzerinden izin vermesi. Amazon üyeliği sonrası kitabınızı, konusunu, özet bilgilerini girerek kitabınızı yayımlatabilirsiniz. Kitap sipariş verildiğinde basılıp gönderiliyor, dolayısıyla bir baskı maliyeti de söz konusu değil. En sağlıklı bilgi için anlık Amazon müşteri hizmetlerine ulaşmalısınız çünkü sistemler sürekli değişebiliyor.

amazon-tr

5- Kendi yayıncınız olun
Eğer hiçbir yayınevi kitabınızı basmayı kabul etmediyse yada yayınevlerinin yazarlara verdiği yüzde 5- yüzde 15 arasındaki telif rakamları size cazip gelmediyse yayınevi kurmadan bireysel yayıncı da olabilirsiniz. Bunun için ISBN ve bandrol işlemlerini yapmanız yeterli.
Bandrol almak için: www.telifhaklari.gov.tr

ISBN için: http://www.ekygm.gov.tr/isbn.html  person-woman-relaxation-girl

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency