dilek

Kadınsı, elegan, sade ama şık… Dilek Hanif kendi bakış açısını yansıttığı yeni sezon tasarımlarını ve modaya yaklaşımını bizimle paylaştı.

Elele dergisinde yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.

Stil mi moda mı, neden?
Tabii ki stil! Moda stili yaratmak için kullanılan bir argüman. Stil kişiliği yansıtıyor.
Stil sahibi kadın olmak için dikkat etmesi gereken üç kural…
Moda olan parçaları, kendi kıyafetlerinize kombinlerken çok dikkatli olmalı. Kendi vücuduna, tarzına, kişiliğine uygun parçalarla modayı birleştirmeli. Saç, makyaj, aksesuarlar gibi kendine ait detaylarda, kendine yakışanı bulabilmeli… Stil sahibi kadınlar radikal değişiklikler yapmaz, renk tonlarında ufak tefek değişimler yapar. O renkler, çizgilerle siz oluyorsunuz. Stil sahibi dediğinizde akla Audrey Hepburn, Jacqueline Kennedy, Grace Kelly geliyor.

eskiz

Modada hala gizemli bulduğunuz bir şey var mı?
Gizemli olmasa moda yapmaya devam etmezdim. Hep keşif halindesiniz.

Bir kıyafeti beğenmek, satın almak için yeterli mi?
Stilinize, vücut yapınıza uymuyorsa beğenin ama kesinlikle almayın.

Yeni sezon için tavsiye ettiğiniz trendler neler?
Bu sezon çok yenilik var; blok renkler, puantiyeler, desenler… Sade ve net çizgilerden hoşlanan biriyim, bu yüzden bunların arasından beyazı seçtim. Bu sene gardırobunuzda beyaz herhangi bir şeyi bulundurmanız, trendi yakalamak için yeterli. Deri de ön plana çıkıyor. Deri ceket, bahar akşamlarında hoş olabilir. Yırtmaçlı, özellikle önden yırtmaçlı etekler moda, bacaklarınız buna müsaitse kesinlikle öneriyorum.

Bu sezon sizin ilham noktalarınız neler?
Hazır giyim koleksiyonumuz romantik oldu. Couture’de çok açık ve yumuşak renkler kullanmıştım, hazır giyimde ise ressam Mary Cassatt’ın tablolarından yola çıkarak bir koleksiyon hazırladım. Puantiyelerim trendi yakalamakla birlikte, vurgulanmıyor. Ton sür ton puantiyeleri şifon ve uçuşan kumaşlarda çalıştık. Dantel devam edecek. Danteli, tek parça elbiseler, tulumlar, gömleklerde kullandık. Lilalara, Nil yeşili tonlara, somonun tonlarına koleksiyonumuzda yer verdik.

Bir kadının en güzel aksesuarı nedir?
Kadınlarda şapka severim. Maalesef ülkemizde pek kullanmıyoruz. Bence en güzel aksesuar saçlarımız… Türkiye’de kadınlar saç renkleriyle çok oynuyor, kimliğimizden, kişiliğimizden, stilimizden ödün veriyoruz.

Defileye giderken nasıl bir kıyafet seçelim?
Özenmemiş gibi yapıp aslında çok özenmek lazım. Abartıya kaçmadan, şık olmalı, stilinizi konuşturabileceğiniz kıyafetleri seçmek gerekiyor.

dilek

Geçmişe dönüp baktığınızda modanın hangi 10 yıllık dilimini kendinize yakın hissediyorsunuz?
1950’leri, 60’ları kendime yakın buluyorum. Zarif, elegan ve o yıllarda kadınların feminen olduğu bir dönem. İnce topuklu stilettolar, dar sigaret pantolonlar, bele oturan, vücudun hatlarını belli eden kıyafetler… O dönemi iyi taşıyabilirdim.

Tahammül edemediğiniz trend, renk, elbise…
Neon renklere, desenli ojelere, yılan derisi, timsah, krokodil görüntüsü… Hele de sentetik kumaşlara, organzelere, suni malzemeli kıyafetlere…

Güçlü ve mutlu kadın profili nedir sizce?
Kendimi mutlu kadın kategorisinde görüyorum. Mutluluk enerji, yeni proje yapma gücü sağlıyor. Mutlu olmaya kendiniz karar veriyorsunuz. ‘Hayattan ne bekliyorum?’ diye sormak ve bilincine varmak gerekiyor.

Güçlü kadın için stil tüyolarınız var mı?
Güçlü kadınlar feminenliklerini ön plana çıkarmaktan hoşlanmaz. Giyim karakteri yansıtıyor. Net, şık, dekoltesi kıvamında, ön plana çıkmayan renkler güçlü kadını çağrıştırıyor.

En sevdiğiniz kitap ve film…
Alejandro Amenabar’ın ‘İçimdeki Deniz’i, Istvan Szabo’in ‘Sunshine’ı ve Charles Dance’in ‘Ladies in Lavender’i en sevdiğim filmler. Ben çok kitap okurum. Isadora Duncan’ın hayatı, Ayn Rand’ın ‘Hayatın Kaynağı’ da hep yanımda hissedip sık sık anımsadıklarım…

 

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency