Galler prensesi ve İngiliz veliahtı Prens Charles’ın eski eşi Prenses Diana, 31 Ağustos’ta Paris’te geçirdiği trafik kazasında Mısırlı sevgilisi Dodi El Fayet ile birlikte öldü. İnsanlar son “masal prenses” lerini acıyla son yolculuğuna uğurladı.

Yaptığı hayır işleri kadar saraya karşı takındığı tavır, çalkantılı yaşamı ve aşk hayatıyla ilgi odağı olan Prenses Diana’nın ölümü de sansasyonel oldu. Paparazzilerden kaçarken aşırı hızdan dolayı kaza yaptıkları için, prenses ve sevgilisinin ölümünden onları takip eden gazeteciler sorumlu tutuldu.

Prensesin ölümünden sonra, yaşadığı Kensington Sarayı ve Kraliyet Ailesi’nin Sarayı’nın önü halkın bıraktığı çiçeklerle kaplandı.

Diana’nın cenaze töreni 6 Eylül’de, Londra’da Westminster Katedrali’nde yapıldı. Kraliyet bayrağına sarılı tabut, katedrale atlı atın çektiği top arabasında getirildi ve prensesin oğulları Prens William, Prens Hanry, eski eşi Prens Charles ve erkek kardeşi Earl Spencer tabutun arkasında yürüdü.

Katedraldeki cenaze törendinde prensesin yakın arkadaşı Elton John, Marilyn Monroe için yazdığı “Candle in the Wind” adlı şarkısını Diana’nın anısına yeniden söyledi.

Cenaze töreni pek çok ülke televizyonunda naklen yayınlandı ve töreni dünyada milyarlarca insan canlı olarak izledi. Herkes yüzyılın son “masal prensesi”ni sevgiyle son yolculuğuna uğurladı.

Kasaba.works Digital Agency