aheste1

Kimisi İstanbul’un en eskilerinden, kimisi yeni meyhane konseptiyle öne geçiyor. Kiminin şefi meşhur, kiminin mezesi… Lezzet tutkunlarının en sevdiği meyhaneleri merak ediyorsanız okumaya devam edin!

İstanbul Life Dergisi’nde yayınlanmıştır. Telif hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.’ye aittir.

Aheste
Pera’da ahşap dokunuşlarla sıcacık bir hava yaratan Aheste, küçük ama içten bir mekan. Geleneksel Türk mutfağını yeni sunumlar ve bugünün damak zevkine göre yorumluyor. Burada bira, rakı ve şarabın yanında çeşitli kokteylleri bulabilmeniz mümkün. Akşam yemekleri kadar brunchları da göz dolduruyor. Her şeyden tatmak istiyorsanız 14 tabaktan oluşan tadım menüsünü deneyebilirsiniz.
Haftanın her günü akşam yemeklerinde 18.30-01.00, brunch için ise Cumartesi-Pazar günleri 09.00-15.00 saatleri arasında açık.
Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. No.107/F Beyoğlu
Tel: 0212 243 26 33

9 Ece Aksoy
Kapılarını 2007’de açan 9 Ece Aksoy Asmalımescit’in oteller sokağında 100 küsur yıllık bir Musevi evinde hizmet veriyor. İçmimar Berna Bora, bu eski binayı geçmişi de koruyarak şık bir mekan haline getirmiş. Bar ve lokanta işletmeciliğinde 35 yıllık deneyime sahip Ece Aksoy tarafından işetilen mekanda, Aksoy’un yemek pişirme ve yeni tadlar yaratma tutkusu aynen devam ediyor. Bu küçük mekanın odağı sadece yemek ve lezzet. İyi tereyağı, ev yapımı ekşi mayalı ekmekler, serçe parmak inceliğinde sarmalar, her zaman taze sebzelerle yapılmış mezeler mekanın vazgeçilmezleri arasında! Pazar hariç her gün 14.00-02.00 saatleri arasında açık.
Asmalımescit Oteller Sok. No. 9-B Tepebaşı, Beyoğlu
Tel: 0212 245 76 28-41

Agora Meyhanesi 1890
Balat’taki en eski mekanlardan biri Agora Meyhanesi. Balat’ın tarihi çarşısındaki Leblebiciler Sokağı’nda yer alan meyhane, bundan birkaç yıl önce restore edildi ve zamanın ruhuna uygun bir şekilde yenilendi. Denizden ulaşabileceğiniz, özel günlerde kapatabileceğiniz bu yerde genelde misafirler dört kişi ve üzeri gruplarda fiks menüyü tercih ediyor. Fiks menüde dokuz çeşit meze, iki ara sıcak, bir mevsim salata ve mevsim balığı, meyve veya tatlı var. Pazar hariç her gün 12.00-01.00 saatleri arasında açık, Pazar günü ise 10.30–00.00 arası hizmet veriyor.
Ayvansaray Mah. Leblebiciler Sok. No.4 Balat
Tel: 0212 631 21 36

Asmalı Cavit
Neredeyse bir ev sıcaklığına sahip Asmalı Cavit meyhane kültürünü en iyi şekilde yansıtan yerlerden biri. Cavit Saatçi ziyaretçileriyle bire bir ilgileniyor, onlara günün mezeleri ve balıkları ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor. İki kata yayılan oturumuyla oldukça ferah olan Asmalı Cavit’te mezeler her zaman taze ve fiyatlar makul tutuluyor. Pilaki, cibez otu, tarama, köz patlıcan, fava sevilen mezelerden bir kaçı. Topik, köfte ve deniz mahsulleri de popüler. Pazar hariç her gün 18.00-02.00 saatleri arasında açık.
Asmalı Mescit Mah. Asmalı Mescit Cad. No.16/D Beyoğlu
Tel: 0212 292 49 50

Balat Sahil Restaurant
Pencerelerinden Haliç’i izleyebildiğiniz, mavi masaları ve beyaz sandalyeleri ile Ege’yi çağrıştıran bu mekanın en önemli özelliklerinden biri mezeleri dışarıdan almayıp kendilerinin yapması. Giriş katın avantajı meze tezgahına yakın olup camekandan rahatça seçim yapabilmek. Pastırmalı hodanı, yaprakciğeri, mevsimine göre günlük değişen balıkları, mantar mezeleri, dolmaları seviliyor. Denizden çıkan her şeyi güzel yapıyorlar. Gıdaları da organik yada yöresel pazarlardan temin ediyorlar. Haftanın her günü 10.00-00.00 saatleri arasında açık.
Balat Mah. Mürselpaşa Cad. No.245 Fatih
Tel: 0212 525 61 85

Cibalikapı Balıkçısı
Gazeteci Behzat Şahin’in kurduğu, hatta buradaki mezelerle bir de kitabını yaptığı mekan. Balat sahilde, deniz gören, meyhane kültürünü hakkıyla yaşatan ve kendi müdavimlerini oluşturmuş Cibalikapı Balıkçısı. Klasik mezelerle yetinmiyor, sürekli araştırıp artık yapılmayan mezeleri de günümüze taşıyorlar. Biraz salaş ama tertemiz, ferah, iç açıcı olmasının yanında taş plaklardan yükselen müzik de insanı başka zamanlara götürüyor. Münir Nurettin’ler, Udi Hrant’lar, rembetikolar nefis mezelerle birlikte kulaklarınızdaki pası da silip götürüyor. Haftanın her günü 12.00-01.00 arasında açık.
Cibali Mah. Kadir Has Cad. No.5 Cibali Fatih
Tel: 0212 533 28 46

Demeti
Manzaralı balkonu, sade dekorasyonu ve klasik meyhane havasıyla Cihangir’in gözde mekanlarından biri Demeti. Mezeler şaraplara da rakılara da iyi eşlik edecek çeşitlilikte… Mekandaki müşterilerin yarısı kadın. Bunda işletmecinin kadın olmasının payı da büyük. Menü sınırlı olsa da mezeleri kendi elleriyle hazırlamaları, doğru sıcaklıkta servis etmeleri lezzetlerini daha da arttırıyor. Ermeni pilakisi, levrek marinesi, bol dereotlu ve soğanlı favası, Arnavut ciğeri, acı biber ve yoğurtla yapılan ‘eroin’ adlı mezesi popüler. Haftanın her günü 12.00-02.00 arasında açık.
Kılıçali Paşa Mah. Şimşirci Sok. No.6 Beyoğlu
Tel: 0212 244 06 28

Duble Meze
Palazzo Donizetti Hotel’in terasında yerini alan Duble Meze Bar gerek manzarası gerekse mutfağı ile beğeni topluyor. Emre Çapa ve Arto Ankaralıyan’ın kendi damak zevkine göre geliştirdiği mezeler modern bir yorumla sunuluyor. Duble Meze menüsünde Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar mutfağından esinlenen meze tabakları da var, İstanbul mutfağının lezzetleri de… Duble’nin ortasındaki 10 metrelik meze barında her gün 40’ın üzerinde mezeyi bulabiliyorsunuz. Hardallı levrek, keçi peynirli paçanga, isli biber borani, kokoreç bruschetta buraya has lezzetler. Pazartesi-Cuma günleri 19.00-01.00 arası, Cumartesi 18.30-02.00 arası, Pazar 18.30-00.00 arası açık.
Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. Palazzo Donizetti Hotel Kat.7 Pera Beyoğlu
Tel: 0212 244 01 88

Haydarpaşa Mythos Gar Lokantası
Sherlock Holmes Pub Bar ve Woo Club’ın sahibi Cüneyt Cem Bişkin’in mekanı Haydarpaşa Mythos Gar Lokantası, Ege ve Rum mutfağından seçkin örnekler sunan bir yer. Yunan adalarından getirilen ustalar ve Sinan Saçık liderliğindeki mutfak ekibinin hazırladığı menü önce Urla’daki Ege Meyhanesi’nde sunulmuş, ünlü isimlerin beğenisini kazanınca da ekip İstanbul’da Mythos Gar Lokantası’na transfer olmuş. Tabii mezeler Türk damak tadına uyacak şekilde hazırlanıyor. Urla’nın mutfağının vazgeçilmezi kimyasal işlemden geçmemiş saf sızma zeytinyağı ve deniz mahsullerinin tamamı yine Urla ve Çeşme’den getiriliyor. Haftanın her günü 11.00-01.00 arası açık.
Rasimpaşa Mah. Haydarpaşa Garı Kadıköy
Tel: 0216 337 09 79

İncirli Meyhanesi
Aslı-Cem Pasinli, kurucu ortaklarından olduğu Soul Group markası ile önce Banyan Restaurant’ı, sonra Çeşme Alaçatı’daki Kydonia Restaurant’ı işletti. Kuruçeşme’de eski bir şarap imalathanesini restore edip, birinci katına Kydonia’yı, ikinci katına da La Mancha’yı açtılar. Binanın en alt katında yer alan İncirli Şaraphane de Türkiye’nin önemli bir açığını kapattı. Buradaki 650 çeşit şarap Türkiye’nin en zengin ve uygun fiyatlı kavı oldu. Bu şaraplara farklı sunumları ve gurme lezzetleriyle odun fırınında Art Pizzalar, 30 farklı çeşit yerel ve yabancı peynirler, şarküteri ürünleri ve farklı gurme lezzetler eşlik ediyor. Pazar hariç her gün 12.00-02.00 saatleri arasında açık.
Muallim Naci Cad. No.107 Kuruçeşme
Tel: 0212 257 11 29

Kiss the Frog
Türkiye’nin ilk Seafood Brasserie’si olan Kiss the Frog, deniz mahsulleri ile adeta harikalar yaratıyor. Mekanın konsepti masallardan esinlenilerek oluşturuluş. 150 kişiyi ağırlayabilen mekana girdiğinizde sizi devasa bir kurbağa karşılıyor. Pazartesi hariç her gün sushi var. Sıcak pidede kefal havyarı Bottarga, pancarlı somon Gravlax, ton tartar, spagetti vongole, siyez bulgurundan paella burada bulabilecekleriniz arasında. Tadım menüsünde çorba hariç her bir tabağa farklı bir şarap eşlik ediyor. Şarap listesi de göz dolduruyor. Her gün 12.00-02.00 saatleri arasında açık.
Yahya Kemal Cad. No.4 Rumeli Hisarı
Tel: 0212 287 73 20

Ma’Na
Genelde meyhanelerde mezeler çeşitli olur ancak rakılar bir elin parmakları kadardır. Ma’Na 20 çeşit rakı alternatifi ile şarap listeleri ile yarışıyor adeta. Üstelik her tarz için üç farklı rakı bardağı da rakı severlerin gönlünü çalıyor. Fonda çalan Müzeyyen Senar müzikleri de rakıya eşlik edince dingin ve keyifli bir akşam geçireceğiniz kesin. Mutebbel, fava, biberli atom, mücver, ot kavurması, yaprak ciğer, salata ve özellikle lakerdası çok beğeniliyor. Cuma ve Cumartesi 14.00-02.00 arasında, diğer günler ise 12.00-01.00 arasında açık.
Kemankeş Cad. Fransız Geçidi İş Merkezi No.53/8 Karaköy
Tel: 0212 293 09 93

Meze by Lemon Tree
Pera Palas otelinin karşısında konumlanan Meze by Lemon Tree gerek mezelerin lezzeti gerekse sunumuyla akıllarda yer ediyor. Deniz mahsullerinden ve taze sebzelerden 14 çeşit meze günlük olarak hazırlanıyor. Beş çeşit sıcak başlangıç, 4-5 çeşit et yemeği ve balık var. Menüde çeşit az ama lezzet fazla. Altı çeşit soğuk, iki çeşit sıcak başlangıç ve tatlıdan oluşan meze menüsü veya ana yemeği de dahil eden degüstasyon menüsü de fiks menü olarak epey tutuluyor. Her gün 18.00-23.30 saatleri arasında açık.
Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. No.83/B Beyoğlu
Tel: 0212 252 83 02

Mükellef
Arda Türkmen’in Karaköy’deki mekanı, Mükellef’te Galata kulesine karşı nefis manzarası ve kendine has mezeleriyle hizmet veriyor. Mezelerinizi tezgahtan seçebiliyorsunuz, özellikle pazı sarması, favası, ciğeri, humusu çok beğeniliyor. Pazar günü kahvaltısı ziyafet sofrası gibi… Şarküterileri, peynir çeşitleri ve omleti nefis. Menüler aylık olarak yenileniyor ve ambians da çok şık. Genelde yoğun olduğu için önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Cuma ve Cumartesi 09.00-02.00 arasında, diğer günler ise 09.00-12.00 arasında açık.
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Maliye Cad. No.8/A Karaköy
Tel: 0212 252 86 36

Rana Meyhane
Eski Topaz’ın yerine açılan Rana’nın muhteşem bir manzaraya sahip olduğunu söylemeye gerek yok, iç mekan da manzara kadar iç açıcı ve özenli. Modern meyhane konseptine sahip çıkan Rana’nın menüsünde Rana köfte, topik ve kuzu yaprak ciğer favorilerin başında geliyor. Lahana dolması, Girit kabak mücver, otlu, peynirli muska böreği, deniz ürünü orzo, zeytinyağlı Bombay pilaki de denenmeli. Genelde Türkçe pop çalıyor. Cuma ve Cumartesi günleri dokuz kişi ve üzerine fiks menü zorunlu tutuluyor. Her gün 18.30-02.00 saatleri arasında açık.
Ömer Avni Mah. İnönü Cad. No.50 Gümüşsuyu Beyoğlu
Tel: 0212 249 10 01

Refik
Beyoğlu’nun klasiklerinden Refik, İstanbul mutfağını yansıtan, yazarların, çevirmenlerin ve sanatçıların sık sık gittiği bir mekan. Zaten mekanın ruhunu duvarları süsleyen fotoğraflarda yakalıyorsunuz. Refik Bey sonrasında parıltılı günleri geride kalsa da hala belli bir kaliteyi koruyan ve ilk akla gelen yerlerden… Mevsiminde kuzu kokoreç sarma, beyin salata ve dana dili, tarama sevilen lezzetler arasında. Meze menüsü de, et ve balık menüsü de zengin. Rakıda çeşide gidilmemiş ancak şarap listesi alternatif olabilir. Haftanın her günü 13.00-02.00 arasında açık.
Asmalı Mescit Mah. Sofyalı Sok. No.6 Beyoğlu
Tel: 0212 243 28 34

Safa Meyhanesi
140 yıllık bir Osmanlı meyhanesi. Av Mevsimi filminde Cem Yılmaz’ın şarkı söylediği yer olarak hafızalara kazındı. Cerrahpaşa’dan Yedikule’ye giderken karşınıza çıkıyor ve yüksek tavanları, sakin ortamı, arkadaki sevimli bahçesi ile güzel bir akşam geçirmeyi vadediyor. Ermeni mutfağının güzel mezelerini burada tadabilirsiniz. Özellikle paçanga böreği, lakerdası, Arnavut ciğeri, favası ve patlıcan salatası favoriler arasında. Deniz mahsullerini de denemelisiniz. Mezelere hafif bir Türk Müziği eşlik ediyor. Haftanın her günü 12.00-00.00 arasında açık.
Yedikule Mah. İlyasbey Cad. No.121 Fatih
Tel: 0212 585 55 94

Sofyalı 9
Beyoğlu Asmalımescit’te adını aldığı Sofyalı Sokak’ta müdavimlerine kapılarını açan Sofyalı 9 sade, samimi ve şık bir meyhane. Fonda Türk ve Rum ezgilerini duyarken en az 25 çeşit taze ve günlük mezeyi tadabiliyorsunuz. Etli pazı sarma, fincan böreği, Arnavut ciğeri gibi klasik lezzetlerinin yanı sıra şarap soslu kum midyesi, ızgara karides, ızgara ahtapot ve kabuklu midye gibi deniz ürünleri de tavsiye edilenler arasında. Hafta içinde uğramak isterseniz zeytinyağlılar, tencere yemekleri ve çorbadan oluşan öğle yemeği servisi de var. Pazar hariç her gün 14.00-01.00 saatleri arasında açık.
Kuloğlu Mah. Asmalımescit Cad. Sofyalı Sok. No.9 Beyoğlu
Tel: 0533 258 16 52

Yakup
1977 yılında Yakup Arslan’la başlayan Yakup’un hikayesi 40 yıldır ilk günkü heyecanla devam ediyor.
Yakup Arslan, meyhane sanatının inceliklerini Rum ve Ermeni ustalardan devralmış ve bu sayede bir İstanbul klasiğine dönüşmüş. Yakup’u bu kadar özel kılan şey ise mezeleri. Aynı damak tadını yakalamak için otuz üç yıldır Cemal Usta ile çalışıyorlar. 150 kişi kapasiteli, zeytin, kiraz, limon ve mandalina ağaçlarıyla bezeli teras bahçesi ise Asmalımescit’in en büyüğü… Gruplara özel menü de hazırlayan mekanı şimdi Yakup Arslan’ın oğlu Yıldıray yaşatıyor. Haftanın her günü 11.00-03.00 arası açık.
Asmalımescit Cad. No.21 Beyoğlu
Tel: 0212 249 29 25

Kasaba.works Digital Agency