kanser1

Çocuklarımızın saçının bir teline zarar gelse en çok bizim canımız yanar. Oysa hastalıklar hayatın gerçeği ve büyükler kadar çocuklar da kansere yakalanıyor. Bu zor süreçte onların yanında olan bir vakıf var: Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

Bebeğimle Elele dergisinde yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.”

 

Kanser mücadelesi uzun, masraflı ve yıpratıcı bir süreç. Bu süreçte birçok aile zorluk yaşayabiliyor. Maddi sorunlar nedeniyle tedavilerinin aksama riski olan çocuklar için İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Servisi’nde çalışan doktorlar ve burada tedavi olan aileler bir araya gelmiş ve bir vakıf kurmuşlar. Vakfa da ‘Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’ adını vermişler. Bu vakıf 2000 yılından beri hem tedavi masraflarında zorlanan ailelerin tedavilerinin sürmesini sağlıyor hem de çocuklara psikolojik destek veriyor. Vakıf sayesinde yenilenen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisi çocukların tedavi ortamını onların psikolojisine uygun düzenlemiş. Sadece tıbbi ve temel ihtiyaçlar karşılanmamış serviste, aynı zamanda bilgisayar destekli modern bir oyun odası da kurulmuş. Çocukların resim yapabileceği ve satranç oynayabileceği alanlar var. Bu serviste çocuklara tedavileri süresince vakıf gönüllüleri eşliğinde oyun terapisi, müzik, sanat, bilim terapileri yapılıyor, hekimlerle grup terapileri gerçekleştiriliyor. Öğretmenler eşliğinde çalışmalar da var. Bu çalışmalarda aileler de unutulmuyor tabii… Aileler etkinliklere katılırken ‘Çocukluk Çağı Kanserleri Bilinçlendirme Seminerleri’ ile hastalıkla ilgili bilgilerini arttırıyor.

Aile Evi 
Vakfın bir de bir yıldır hizmet veren bir ‘Aile Evi’ var. Bu evde İstanbul’da tedavi olan ancak kalacak yeri olmayan hasta çocuklar ve aileleri konaklıyor. Aile Evi’nde kalan ailelere gönüllü uzman hekimler yine psikolojik destek sağlıyor. Vakıf yetkilileri, “Kanser hastası çocuk tedavideyken ailesinin hastane bahçesinde, kalorifer peteği yanında geceyi geçirmesini engelleyerek sıcak bir çorba içebileceği, duş alıp 5-6 saatlik uyku uyuyabileceği bir ev ortamı sağladık” diyorlar. Aile Evi açıldığı günden beri 35 aileyi, yani 265 kişiyi ağırlamış. Ailelere zaman zaman kıyafet ve gıda hizmeti de sağlanıyor. Aile Evi’nin giderleri bağışlarla karşılanıyor. Evde İstanbul’daki diğer devlet hastanelerinde tanısı konmuş çocukların aileleri de ağırlanıyor.

Gönüllü olmak mümkün!
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı gönüllülüğü çok önemsiyor. Hastane servislerindeki oyun odaları aktiviteleri ve diğer çalışmalar hep gönüllülerin desteği ile yapılıyor. Özellikle gönüllülerin uzun soluklu çalışabilmesi önemli çünkü çocuklar bu kişilerle bir bağ kuruyor ve ertesi hafta yine aynı kişinin gelmesini seviyorlar. Serviste olduğu kadar vakfın içinde de gönüllülere ihtiyaç var. Ofis çalışanı olmak da mümkün, stant gönüllüsü, Aile Evi gönüllüsü ya da vakfın sürdürülebilirliği için kaynak ve iletişim gönüllüsü de… Gönüllü olmanın yolu ise www.kacuv.org sitesine girip form doldurmaktan geçiyor.kanser2

Bağış Yöntemleri

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na destek olmak istiyorsanız, bunun birkaç yolu var.
www.kacuv.org web sitesinden online bağış yapabilir, bağış formunda düzenli ya da tek seferlik bağışçı olma seçeneklerini işaretleyebilirsiniz.
Vakıf ürünlerinden satın alarak dostlarınıza hediye edebilir, alacağınız her ürünle çocuklara destek verebilirsiniz.
5686’ya atacağınız bir mesajla Aile Evi’nin sürdürülebilirliğine katkı sağlayabilirsiniz.
Sosyal medyada vakfın sayfasını takip ederek vakfın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency