İstanbul’daki Ege; Tuzla Yat Kulübü

İstanbul’un eski sayfiyesi Tuzla’daki Yat Kulübü şimdilerde kendinizi Ege’de, Bozburun’da hissedebileceğiniz ve yelken yapabileceğiniz bir yer.

Geçen yıl açılan Tuzla Yat Kulübü özel bir konuma sahip. Kulübün bulunduğu Mercan koyu İstanbul’un ilk limanıymış. 19. yüzyıldan kalma kız manastırı ve sit alanına konumlanmış.  Kulübün ana binası ve restoranın bulunduğu taş ev ise döneminde kızların yatakhane binasıymış. Bahçe ve iskelede manastır döneminden kalma sütunlar hala göze çarpıyor. Anıtlar Kurulu da burayı tarihi eser bölgesi olarak tescillemiş. Buranın her şeyiyle ilgilenen Milli Yelkenci Beti Gül Şengül, “Bozburun Yat Kulübü ailesi olarak buraya Ege’deki kulübümüzün hissiyatını ve ruhunu vermek için geldik. Burada hayatın aslında gösterişli şeylerle değil de doğa ve denizle iç içe olduğumuzda daha güzel ve anlamlı olduğunu göstermek istedik” diyor.
Buraya daha çok iş adamları, siyasiler, sanat çevreleri ve yelken camiasından misafirler geliyor. Sabiha Gökçen 20 dakikalık mesafede olduğu için yabancı ziyaretçi de çok.
Hafta sonları açık büfe kahvaltı 09.30’da başlıyor. Zeytinler Bozburun’daki zeytin ağacından, reçeller ise Çanakkale’de yaşayan bir köylü hanımdan geliyor. Anne keki, yumurtalı ekmek ve poğaçalarla zenginleştirilmiş kahvaltı kişi başı 40 lira. Öğlen ve akşam yemek yemek isteyenler önceden aramak durumunda, çünkü siparişlerine göre alışveriş yapılıp hazırlanıyor. Belli bir menü yok ama karidesli börek, patlıcan karides sarma, vişneli pazı sarma, karnıkara börülce, fava gibi mezelerle et ve balıkta iddialılar. Osmanlı mutfağı spesiyali Kuzu Kapama yaklaşık dört saatte pişip fırınlanmış badem, kuru kayısılı, kuş üzümlü pilav ve vişne hoşafıyla servis ediliyor. Yemekler alkol dahil kişi başı ortalama 100 liraya çıkıyor.
Konaklamak isteyenler tekne kamarası yada köy evi şeklinde dekore edilmiş yazlık apart evlerde kalabiliyor. Apart evde kahvaltı dahil gecelik 150 Euro’ya kalabiliyorsunuz. Deniz yolundan gelmek isteyen teknelere tonoz servisi yapılıyor, iskele müsaitse teknelerini bağlayıp kulüpten diledikleri şekilde faydalanabiliyorlar.

Bu yazının telif hakları Doğan Burda Dergi grubuna aittir. Satın almak için lütfen e-posta ile irtibata geçin! 

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency