bow-tie-businessman-fashion-man

Hangimiz eşyalara veya imajlara bakıp onun hakkında karar vermiyoruz ki? Bu eğlenceli bir oyun… Hadi siz de deneyin, önce imajlara bakıp onun hakkında bir senaryo yazın, sonra da onu iyice tanıdıktan sonra doğruluklarını kontrol edin. Bakalım gerçeğin ne kadarını yakaladınız?

Elele dergisinde yayınlanmıştır. Telif hakları DBR’ye aittir.”

Bisikleti varsa
Mutlu bir çocukluk geçirmiştir, kalabalık ailesi olması kuvvetle muhtemeldir. Sokaklarında rahatça bisiklet sürebileceği, bahçeli evleri olan, ağaçlıklı sokaklarda büyümüştür, belki bir taşra kasabasında, belki nezih bir sitede… Şehirde 60 metrekarelik küçücük bir daireye taşınsa bile bisikletini, espadrillerini ve keten pantolonlarını yanından eksik etmez. Muhtemelen minimalist bir ev dekorasyonuna yönelir. Bir yatak, bir komodin, salonunda ise bir koltuk takımı, sehpa, büyük bir televizyon ve bir Apple bilgisayar yeterlidir; niyeyse hep MAC kullanırlar… Belki parkelerin üzerinde 1-2 salon bitkisi… O kadar… Kitap okumaktan çok film izlemeyi sever, muhtemelen ses sistemine ve yerden aydınlatmaya mobilyalarından fazla para harcamıştır. Basit, keyifli, duygulu ve coşkulu yaşamayı sever. Sanatla, festivallerle ilgilenir. AB projelerinde, uluslararası şirketlerde imzasını görürseniz şaşırmayın!

Teknesi   varsa
Hayatın sıkıcılığından uzak, meraklı, heyecan verici, şaşırtıcı, sürprizli… Tatil tadında bir adamdır o… Her şeyden uzaklaşabilir, kopabilir, sadece denize ve kadına yoğunlaşabilir… Fırtınaları kolaylıkla atlatabilir. Bir akşam rüzgarı tatlılığında kadını peşinden sürüklemeyi bilir. Büyük bir beceriyle yoktan var edebilir. Kamarada minicik bir ahtapottan nefis bir salata çıkarır, şaşırırsın. Eh kadın da o ne isterse yapar, mutludur çünkü…

Pahalı saati varsa
Güçlü ve paralıdır. Hele de kalın bileklere sahipse bu kadına tüm zorlukları aşabileceğini gösterir. Yaşama karşı vakur bir duruşu olacağını, bir erkek olarak başını dik tutacağını, her  şeye eyvallah etmeyeceğini gösterir. Saatini sevişmeden önce çıkartıp yatağın yanına koyması, sert ve güçlü olduğu halde kadına sevgiyle yaklaşacağını ve onu incitmek istemediğini anlatır.

Eskimiş deri çanta kullanıyorsa
Köklü bir ailesi olma ihtimali yüksek, kazandıklarına ve var olanlara saygı duyar. İnsanlara da saygı ile yaklaşır, gelip geçici şeylerden hoşlanmaz. Teknolojiyi kullansa bile bu konuda savurganlık etmez, ihtiyacı olan şeyi ihtiyacı olduğu ölçüde alır. Bir bilgisayar seçerken en iyisi diye gidip en pahalısını almak yerine konfigürasyonunu inceler, ne yapmak istediğine bakar, bunları yapabilecek en doğru bilgisayara yönelir. Buradan tasarruf ettiği parayı ev almaya, güzel bir yemek yemeye ya da şarabına, viskisine harcamaktan çekinmez.

Kirli sakal  seviyorsa
Rahattır o. Pek bir şeyi kafasına takmaz, kendi bildiğini okumayı sever, kurallara-kaidelere gelemez. İstediği an canı istediği şeyin peşinden koşabilir, salaştır, evini temizlemeye düşkün değildir, önceliğini ruhunu doyurmaya verir. Yemek yapmaktan da pek hoşlanmayabilir, dışarıda yemek yer. Kafasını böyle gündelik şeylerle meşgul etmek istemez… Cana yakındır, kolayca gelebilir, canı sıkılırsa kolayca da gider, gidebilir. Hepsine haksızlık etmeyelim, duygusal olanları da mevcut.

Üst model otomobili varsa
Proje adamıdır ya da üst düzey yöneticidir. Mal alıp satarak ya da inşaat yaparak para kazanmayı sever. Hastane açar, arsa alır, yaptırdığı yazlığı eğer daha cazip bir yatırım aracı bulduysa satmaktan çekinmez. Evlidir, iki çocuğu vardır. Karısının kendisine iyi bakmasını, kendisini iyi temsil etmesini ister. Toplum önünde aile sahibi olmak önemlidir ama küçük kaçamakları da kendine hak görür. Onların aile yaşamına zarar vereceğini düşünmez. Karısının huzuru kaçmasın diye bunları gizler, gizleyemediyse de karısının bunu kabullenmesi gerektiğini düşünür, küçük kaçamaklar için aile düzeninin bozulmasına gerek yoktur. Onlar gelip geçicidir, aile ise olması gerekendir ve bu durumlar abartılmamalıdır.

1

Amblemli giysiler giyiyorsa
Çok parası olan ama aklını işinden başka şeylere yormak istemeyen, parayı verip, konuyu kapatmak isteyen erkeklerin tercihidir. Modanın geçiciliğine prim vermez, yatırımlarını akıllıca yapmayı sever, imajına önem verir ama değişkenlik karşısında  madara olmak da istemez. Kadınlara karşı mesafelidir. Akıllı ve köklü ailesi olan kadınları, birlikte olduğunda iş yaşamına doğrudan olmasa da dolaylı katkısı olan kadınları tercih eder. Bu yüzden zengin ve varlıklı ailelerin kızlarıyla evlenir, konuyu kapatır!

Sporda giyilecek kıyafetle geziyorsa
Bu yüzyılın insanıdır. Kurumsal işlerde çalışmayı sever. Patronlar, raporlar, evraklar, plazalar, orta sınıf bir araba, daha çok para ister ama çoğunlukla maaşının sadece yüzde 50 daha fazlasını hayal eder. Pahalı ev ve araba hayali kuramaz, zaten kurabileceği en büyük hayal budur. İnsanları sürekli kendisiyle kıyaslar ve kendisinden ne kadar üstün ya da ne kadar alt sınıftan olduğuna karar vermeye çalışır. İlişkilerini de buna göre düzenler… Bu yüzden kısa vadeli planlama yapabilir, uzun vadeli planlara giremez pek.

Uçağı varsa
Waaav yani… Arzu nesnesi… Bugünlerde en erotik romanların başkahramanı… Artık lüks olan birçok şeye ulaşıyoruz ama bir erkeğin bir kadını uçağa bindirmesi ve uçurması hala ‘fantezi’ olarak kalacak kadar uzak bizden. Hem pilotluk zeka gerektiriyor hem de karşısındakine ne kadar değer verdiğini ispatlıyor. Eh herkes ‘Grinin 50 Tonu’ndaki ana karakteri Ana Steele kadar şanslı olamıyor bu hayatta…

Islak tişört ile dolaşıyorsa
Gece sahilde yürürken ansızın denize atlamış ve yüzmüştür. Çılgınlığı, 20’li yaşları, amaçsız sevişmeleri, sabahı düşünmeden yapılan her şeyi çağrıştırır.

Spor arabada cool takılıyorsa                                                                        
Onunla uçup keyifli zaman da geçirebilirsiniz, bir karton karakter olarak da kalabilirsiniz. Bu tamamen kendinizi bu arabanın içinde nasıl konumlandıracağınıza bağlı. Malum kliplerde şarkı söyleyen adamın çevresinde bir sürü kadın vardır ama bu kadınlar her zaman figürandır. Esas kız olduğunuz durumlar ise sadece dondurma reklamlarında olur. Bir de babadan zenginseniz tabii…

Soğuk bira
O adam maç izleyecek, belli! Kadınlarla pek alakası olmaz. Daha doğrusu olsa bile doğru dürüst bir iletişim kurmayı beceremez, canım-cicim yüzeyselliğinde kalır. Sürekli uğraşmanız, adama bir şeyler anlatmaya çalışmanız, onun basit hayatını renklendirmek için çaba harcamanız gerekir. Tabii unutmayın bu sizin derdiniz, o kesinlikle hayatını renklendirin istemiyor ki! Tatil günlerini evde geçirmek, güzel havalarda eve kapanmak dert değil, keyif onun için… Gündüzleri uyuyabilir. Gece bara gider, arkadaşlarıyla eğlenir. En fazla dart oynar. Fazla bir şey beklemeyin yani… Bunun bir üst versiyonu gustosu olanıdır. Hafif bir serinlik için, nüanslarını hissettiği markalar arasında kendi damak tadına en uygun olanı buluyor ve onu yudumluyordur. Bir tarzı vardır yani… Fakat bu tiplerden bizde pek yok, bulmak için Avrupa’ya doğru uzanmanız gerekebilir.

Fine dining seviyorsa
Hayatını iyi yaşama eğiliminde, yeni denemelere -belli ölçüde- açık, muhtemelen iyi de kazanıyor. Ortadoğulu bir damak tadına değil de, fine dining’e ilgi duyması da yüzünü batıya döndüğünün en güzel ifadesi fakat bu her konuda olmayabilir, buna dikkat! Uzun bir akşam yemeğinde tartışılması gereken bir konu… Uzun, bayağı uzun yani…

Aile arabası varsa
Vasat bir hayat, orta halli bir koca ve iki çocuk. Sürekli yemeği sizin hazırlamanızı bekler, kayınvalidenizle mümkün olduğu kadar iyi anlaşmalı, onun ailesini el üstünde tutmalısınız. Börek yapma, kek pişirme performansınız iyi olmalı. Fedakarlık bekler. Sinirlendiğinde idare etmelisiniz. Görev kadınına dönüşürsünüz, çocuklara iyi bakmalı, fazla mızmızlanmamalı, kocanızla iyi geçinmelisiniz.

Son model cep telefonu
Bu bütün sınıf atlamaların, insanların kendini önemli hissetme isteklerinin buluştuğu nokta… Çağı yakalamaya çalışanlar, kendini zorunlu hissedenler, yaşam karşısında dik bir duruşu olmayanlar, kendini ‘yoğun’ olarak tanımlayıp aslında belirgin katma değer üretmeden yaşamın içinde sürüklenenler… Hepsinin mutlaka son model bir cep telefonu vardır. O pahalı telefonlarla sosyal medyada onu bunu takip etmekten, e-postalarına  bakmaktan ve oyun oynamaktan başka bir şey yapmasalar da olur. İlla en üst model olacak, yoksa çizilir o karizma!

Çarpıcı bir parfüm kullanıyorsa
Çapkınların en önemli silahı… Gecelere akmanın önemli argümanlarından… Parfüm kullanan erkek, kendini seksi hisseder. Birçok şeye karşı korunaklı bir pozisyon almıştır. Güçlüdür her şeyden önce… Yoğun kokusu birçok kadına bunu kendisine daha yaklaşırken hissettirir. Bir şeyler başarmıştır, “Daha da başarma potansiyelim var” vaadi taşır kadın için… Bir evlilik hayali olmasa bile, başlangıçta hoş geçirilecek bir gecenin vaadi mesela…

Kredi kartı bol olanlar
Çok olmasının esprisini hiç anlayamazsınız. Çok olmak dengeli olmak mı? Yani hepsini birden yönetebiliyor olmanın referansı mı? Etkin kullanım, çok para sahibi olmak ve hepsine birden ihtiyaç duymak mı?  Yoksa şöyle mi acaba ya? Kendini önemli göstermek istiyordur, para konusunda açılmış, saçılmıştır da kendini toplayamıyordur. Birinin limiti dolduğunda diğerine atlıyordur. O da olur ama ne kadar olur, tartışılır tabii…

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency