onlineegitim

Yeni bir kariyer oluşturmak veya yeteneklerimizi geliştirmek için online eğitimler bu konuda ihtiyacımız olan her şeyi, her zaman, her yerde ve istediğimiz her konuda size sunuyor. Bazılarına ücretsiz veya çok düşük ücretlerle erişebilmeniz mümkün.

Sanayi 4.0 ile birçok iş ve alet dijital platforma taşındı. Takvim, ajanda, hesap makinesi gibi fiziki araçlar cep telefonuna sığarken, aynı şekilde birçok işi de internet üzerinden kendimiz çözebilir hale geldik. Bir aplikasyonla İngilizce öğrenmek, hukuki tavsiye almak, sağlığımızı takip etmek, film izlemek, kitap dinlemek hatta bambaşka bir meslek edinmek mümkün.

Eskiden bir mesleği öğrendiğimizde bunu ömür boyu yapabiliyorken, şu anda uzayan yaşam sürelerini de hesaba katarsak, insanlar hayat boyu 2-3 farklı mesleğe geçiş yapabilecek. Zaten şu anda bile mesela mühendislik diploması aldığınızda kendinizi belli eğitimlerle güncellemiyorsanız dört yıl içinde büyük oranda bilgiler değiştiği için tercih edilmeyebiliyorsunuz. Bu yüzden yeni bir kavramla karşı karşıyayız; ömür boyu öğrenme.

Gerek kendi mesleğinizle ilgili güncel bilgileri takip etmek, gerek çağın yeni mesleklerine geçiş yapmak, gerekse fotoğraf çekmek, iyi yazı yazmak, sosyal medyamızı yönetmek gibi herkesin ihtiyacı olan eğitimleri almak için online eğitim platformlarından yararlanabilirsiniz. Üstelik bu eğitimlerin bir kısmı ücretsiz, bir kısmı ise çok düşük fiyatlara satışa sunuluyor.

Bu eğitimlerin en önemli özelliklerinden biri de, dünyanın en iyi üniversitelerin en donanımlı eğitmenlerinden ders dinleme imkanı sunması. Bazıları Türkçe destekli olan bu eğitim fırsatlarını değerlendirmeniz için işte en popüler online eğitim platformları;

Udemy
Yazılım geliştirme, tasarım, işletme, pazarlama, fotoğrafçılık ve daha birçok alanda 80 bin online kurs var. Udemy’de birçok eğitmen İngilizce eğitim veriyor, Türkçe videolar da mevcut. Udemy ihtisas sahibi kişilerin eğitim vermesini de destekliyor. Yani siz de bir konuda uzmansanız, uzmanlığınızı bu platforma taşıyabilir ve online eğitim vererek para da kazanabilirsiniz. Bu arada her eğitmen iyi olacak diye bir şey yok. Bu yüzden eğitimlerin içeriklerini iyi inceleyip, eğitmenin örnek videosunu izleyerek karar vermenizde fayda var. Ücretli bir platform olsa da indirimli dönemlerini yakaladığınızda çok makul rakamlara eğitimleri satın alabiliyorsunuz.

Google Dijital Atölye
Düzenli bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, e-ticaret dünyası, içerik pazarlama, web analizi gibi konularda sertifikalı eğitimler veren bu atölye, dijital ortamdaki becerilerinizi arttırmayı amaçlıyor. Bireysel işletmelerden büyük işletmelere, internet ortamında nasıl konumlanmaları gerektikleri konusunda eğitim vermeyi hedefleyen atölyede, günde ortalama yarım saatinizi ayırarak seçtiğiniz konuda uzmanlaşabilirsiniz. Dijital Atölye’ye, Gmail hesabınızla kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. Google Dijital Atölye tamamen ücretsiz.

Khan Academy
Salman Khan’ın kuzenlerine matematik anlatmak için çektiği videolarla başlayan tek öğretmenli Khan Academy platformu, Bill Gates’in dikkatini çekmesi ve platformu desteklemesiyle hızla yayıldı. Kar amacı gütmeyen platform, aritmetikten sanat tarihine oldukça zengin içeriklerini, ilkokul düzeyinden yetişkin düzeyine kadar 10 binin üzerinde ders videosundan oluşan bir kütüphane ile sunuyor. Videolar öğretmenler tarafından bazen ödev olarak veriliyor, çünkü çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini söylüyorlar. Bu yüzden siteye bir de öğretmen modu eklenmiş. Buradan öğrencilerin kaç saat çalıştıklarından hangi sorularda yanlış yaptığına kadar birçok bilgiyi görebiliyorlar. Bu sistem öğretmenlerin yoğunlaşmaları gereken konulara ve öğrencilere yönelmelerinde olanak sağlıyor. Gönüllü çevirmenler sitenin 27 farklı dilde hizmet vermesini sağlamış. Khan Academy eğitimleri ücretsiz.

Campus Online
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İTÜ, TOBB, ODTÜ gibi öncü eğitim kurumlarını bünyesinde barındıran Campus Online liderlik ve yöneticilik, bilişim teknolojileri, insan kaynakları, sanat, hukuk ve daha birçok eğitim veriyor. En önemlisi de, bu eğitimlerin sonunda yapılan sınavlarda başarı göstermeniz durumunda, sertifika sahibi olabilmeniz. Campus Online ücretli bir platform.

Code.org (ücretsiz)
Google, Microsoft, Amazon, Facebook gibi birçok büyük şirketin kurduğu Code.org, kodlamayı küçükten büyüğe herkese öğretmeyi hedefliyor. Bu hedefi sağlamlaştırabilecek eğlenceli konu başlıklarıyla, kodlamaya ilgisi olan herkesi bu alanda gelişmeye davet ediyor. Çocuklara özel hazırlanmış eğitim içerikleriyle de, evde ya da okulda kolayca erişebilecekleri uygulamalar da sunuyor.

Vidobu
Kişisel gelişim, mesleki gelişim, ofis programları, bilişim teknolojileri, fotoğrafçılık, grafik tasarım, web tasarım, programlama 3D animasyon, video düzenleme gibi konularda eğitimler veren Vidobu, kullanıcılarına yeteneklerini geliştirmek istedikleri alanlarda, sıfırdan başlayarak ileri düzeye taşıyabilecekleri kurslar sunuyor. Ayrıca sitede İngilizce dersleri ve ücretsiz olarak açılan, stil ve giyim, başarılı satış teknikleri, marka yönetimi ve diksiyon dersleri gibi daha birçok alanda dersler de mevcut. Vidobu’da hem ücretli hem ücretsiz eğitimler mevcut.

Türkçe destekli olmayan platformlar
Stanford Online
Stanford Üniversitesi’nin oluşturduğu bu online eğitim platformu sağlıktan mühendisliğe, görsel tasarımdan hukuka, birçok farklı alanda eğitimleri barındırıyor. Belli bir programa bağlı kalmadan alabileceğiniz ücretsiz derslerin yanı sıra, ikinci bir üniversite veya master olarak görülebilecek ücretli sertifika programlarına da katılabilirsiniz.

Creativelive
Tasarım, sanat, fotoğraf, video içerikleri üretme gibi konuların yanında, girişimcilere tavsiyeler, bir marka yaratma, sosyal medya içerikleri hakkında da eğitimler veren Creative Live, yaratıcı düşünce gücüne sahip olmak isteyen herkes için faydalı bir platform. Ücretli.

Masterclass
Anne Leibovitz, Margaret Atwood, Dan Brown, Spike Lee ve daha birçok dünyaca ünlü ismin eğitmen kadrosunda bulunduğu Masterclass görsel sanatlar, bilim ve teknoloji, aşçılık, toplum bilimleri gibi alanlarda eğitimler veriyor. Eğitimler ücretli ancak Black Friday (Kara Cuma) gibi indirim dönemlerinde fiyatlar düşüyor.

Coursera
Intel, Google, IBM, Yale, Michigan University gibi birçok önde gelen kurumların oluşturduğu, sertifikalı kursların yer aldığı Coursera, birçok konuda akademik eğitim düzeyinde dersler veriyor. Ayrıca Koç Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu Türkçe içerikli dersler de Coursera’da mevcut. İlk yedi gün ücretsiz, sonra ücretli.

Lynda
Linkedin tarafından satın alınan Lynda, her seviyedeki kullanıcının anlayabileceği şekilde düzenlenmiş eğitici videolarıyla, Microsoft Office, WordPress, Lightroom, Windows, AutoCAD, 2D Animation, Photoshop, Linkedin kullanıcılarına çeşitli öğrenme kolaylıkları sağlıyor. Digital Marketing alanında donanım kazanmak isteyenler için, marka yaratmak ve pazarlama stratejileri öğrenmek adına birçok ders de mevcut. Ayrıca sitede bir aylığına, yararlanabileceğiniz Linkedin dersleri ücretsiz olarak sunuluyor. Diğer eğitimler ise ücretli.

Kurumlara özel online eğitim platformu; Enocta
Kurumlara mesleki ve teknik gelişim, kişisel gelişim, yabancı dil, satış eğitimleri gibi konularda eğitim veren ENocta kurumların kendi personellerini eğitebilmeleri için güzel bir platform. Buradaki hazır avatarlar üzerinden kendi eğitim programlarınızı siteye yükleyebilir ve yeni işe başlayan personellerinize eğitim verebilirsiniz.

Kasaba.works Digital Agency