goz

Düzensiz yaşam, uykusuzluk, alkol tüketimi, iş stresi, genetik etkenler gözaltı morluklarını tetikliyor ve yorgun görünmemize yol açıyor. Gözaltı morlukları ile nasıl mücadele edebiliriz?

Centaur Dergisi 7. sayısında yayımlanmıştır.

Göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması ya da yağ torbalanması nedeniyle bazı kişilerde gözaltı morlukları sıkça görülebiliyor. Yaşlanma sürecinde dokuları etkileyen erime, gevşeme ve sarkmalar da göz kapaklarında yaşanan diğer sorunlar… Günlük yaşamın yıpratıcı temposu gözaltı morluklarının çoğalmasını tetikliyor. Peki ama çözüm ne?

Kapatıcı hayat kurtarır
Açık tenlilerde olmakla beraber daha çok esmer tenlilerde görülen göz altı morlukları ile geçici bir sorun yaşıyorsanız kapatıcılar gerçek kurtarıcılarınızdır. İyi bir kapatıcıyı mutlaka makyaj çantanızda bulundurun. Kapatıcılar diğer lekelerinizi de ortadan kaldırır, daha duru bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kafeinden yardım alın
Kafein sadece ayıltır mı sanıyorsunuz? Hayır! Bu sihirli sıvı aynı zamanda yüzü canlandırmak ve koyu halkaları yok etmek için de bire bir! Yeşil veya siyah çay poşetini (içlerinde kafein var), sıcak suya batırıp çıkarın. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra, 10-15 dakika göz kapaklarınıza koyun. Çay poşeti yerine kafein içeren göz kremlerinden de faydalanabilirsiniz. Kahkaha atmak bire bir! Gülümsemek gözaltı morluklarınızı yok etmez ama daha az yorgun görünmenizi sağlar. Ne kadar çok kahkaha atarsanız o kadar az yorgun görünürsünüz.

Son çare operasyon!
Eğer genetik olarak gözaltı morluklarınız varsa ve bir türlü geçmiyorlarsa tek yol operasyon. Gözaltı morlukları burada torbalanmaya neden olan yağları besleyen damarların sıkışması sonucu “kan göllenmesi” sonucu oluşuyor. Ameliyatla bu yağların yeri düzeltiliyor. Blefaroplasti denilen göz kapağı cerrahisi ile alt ve üst göz kapağındaki sarkmalar da giderilebiliyor.

Bir diğer yöntem de lazer ile derinin üst tabakasının soyulması ve cildin yenilenerek daha düzgün bir görünümün sağlanması. Bu işlem ayda bir uygulanarak cilt problemine göre 2 – 4 seansta kayda değer bir sonuç alınıyor.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency