narenciye

Mersin uluslararası festivallerin yanında kent kent gezen bazı festivallerin de önemli duraklarından biri… Müzik festivallerinden narenciye festivallerine, tiyatro festivallerinden bisiklet festivaline kadar Mersin’de katılabileceğiniz pek çok organizasyon var.

Yer gök narenciye
Çok yeni bir organizasyon olmasına rağmen Rio Karnavalı kadar renkli görüntülere sahne olan ve yerin göğün portakallarla donatıldığı Uluslararası Mersin Narinciye Festivali’nin görüntüleri dimağımızda hala taze… İlki 2010 yılında yapılan festivalin altıncısı 7-8 Kasım 2015 tarihinde yapılacak. Festivali’nin amacı Türkiye narenciye üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu üreten Mersin’in ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması ve narenciye ürünlerinin tüketiminin özendirilmesi.
Festivalde 1500 metrekarelik alan 400 bin narenciye kullanılarak süsleniyor. Festival boyunca narenciye temalı kıyafetlerle defile yapılıyor, fotoğraf yarışması ve satranç turnuvaları düzenleniyor. 100’den fazla stantta ise çeşitli ürünler sergileniyor. Festival haftasında 20 bin öğrenciye de narenciye dağıtılıyor. Festivale yaklaşık 30 ülkeden 700 yabancı amatör gösteri sanatçısı katılıyor, festivalde 2000 kişi görev yapıyor. Gösteri, kortej ve etkinlikler iki gün sürüyor. Geçen yıl Narenciye Festivali’ni 250 bin kişi izledi.
narenciye
Narenciye Festivali
Tarih:
7-8 Kasım 2015
Yer: Side Sütunları, Kızkalesi, Galatasaray Meydanı, Saat Kulesi, Truva Kabartmaları, Hitit Kabartmaları, Uzuncaburç Sütunları
www.mersinnarenciyefestivali.com

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency