editorlugun-hukuki-durumu

Youtube kanalında şirketler hukuku, edebiyat ve hukuk alanında yayın yapan Prof. Dr. Tekin Memiş, geliştirici editör ve yazar Mürsel Çavuş’un editörlüğün hukuki durumuyla ilgili sorularını yayınladı. Söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan ve hukuki faaliyetlerini kurucusu olduğu TLAWCO Hukuk ve Danışmanlık’ta sürdüren Prof. Dr. Tekin Memiş telif hakları alanında pek çok davada bilirkişi olarak da çalıştı.

Memiş, Editörlüğün Hukuki Durumu hakkında bir de makale kaleme aldı. Bu makale Yetkin Yayınları tarafından yayınlanan seri kitaplar arasında yer alan  Fikri Mülkiyet Hukuku Yıllığı- 2015 kitabında basıldı. Bu vesileyle Memiş, kendi Youtube kanalında Mürsel Çavuş’un editörlüğün hukuki durumu ile ilgili sorularını yanıtladı.  

Programda yanıt aranan sorular şöyle; Editörlük mesleği hangi kanunlarla düzenlemiş? Bir editör hukuki sorumluluklarını veya haklarını bilmek için hangi hukuki kaynaklara müracaat etmeli? Bağımsız editörlükte yazar-editör ilişkisini düzenlerken sözleşmenin önemi nedir? Yazar-editör-yayınevi sözleşme yaparken hangi maddelere yer vermeli? Yazar-editör-yayınevi itilafları ne şekilde çözülebilir? Editörün kitap üzerinde hak iddia edebilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir?

Editörün sahip olabileceği maddi-manevi hakları nelerdir? Yayınevinde çalışan editörün, yazarla çalışan editörün ismini çıkartması durumunda ne yapılabilir?

Yazar, editörün uyarılarını yerine getirmiyorsa ve editörün imzası yine de kullanılıyorsa ne yapılabilir? Yeni baskısında yeni bölüm eklendiğinde eski editörün ismi çıkarılmalı mıdır veya editörün manevi hakları nasıl korunmalı?

Editörler aynı zamanda kitaptaki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmekten sorumludur. Bu durumda yazarla editörün ters düştüğü durumlarda hangi tarafa hangi haklar ve yükümlülükler düşer?

Prof. Dr. Tekin Memiş kimdir?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını Selçuk Üniversitesi’nde 1993 yılında tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde 1998 yılında doktor oldu.  

1998-2004 yılları arasında Erzincan Hukuk Fakültesi’nde yardımcı doçent, 2004-2010 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi’nde doçent olarak görev yaptı. 2011-2016 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde profesörlük olarak çalıştı.

Halen Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak ders veriyor. TLAWCO Hukuk ve Danışmanlık’ın da kurucusu olan Memiş 10 yıldır Fikri Mülkiyet Hukuku Yıllığı hazırlıyor ve yayınlıyor.

Memiş’in hukuk kategorisinde yayımlanmış pek çok kitabı ve uluslararası dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi mevcut. Kendisiyle ilgili daha detaylı bilgiye kişisel web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Kasaba.works Digital Agency