noelbaba2

Noel Baba adıyla tüm dünyada tanınan Aziz Nikolaos, Türk kültürü içerisinde kendine ne kadar yer bulamasa da topraklarımızda hayatını sürdürmüş ve Hristiyanlık dini için çok önemli bir figür haline gelmiştir. Demreli Noel Baba’yı yakından tanımak ve hakkındaki kehanetleri öğrenmek isteyenleri bu yazıyı okumaya davet ediyoruz.

M.S 300’e doğru bugün Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan ve o zamanlar Lykia bölgesinde bir kent olarak bilinen Patara’da doğdu. Varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen bu bebeğe, anne ve babası herkes tarafından sevilen anlamına gelen Nikolaos ismini koydu. Bu isim, Aziz Nikolaos’un doğduğu ilk andan itibaren, bir kurtarıcı olacağına işaret ediyordu. Daha bebekken diğer bebekler gibi her gün süt emmiyor, çarşamba ve cuma günleri oruç tutar gibi sadece güneş battıktan sonra bir kere emiyordu. Annesiyle birlikte geçirdiği kazada, annesi üzerine dökülen taş yığınlarının altında, yaralı bir halde inlerken, onun sapasağlam olarak yığınların arasından kurtulduğu rivayet edilir. Yaşadığı mucizevi olayları destekler şekilde Nikolaos, diğer çocuklardan farklı bir yapıya sahiptir. Genellikle onlarla oynamaz, büyüklerin yanında durmaktan daha çok keyif alırdı. Onların verdikleri öğütleri dinler, ahlaki anlamda ona zarar vereceğini düşündüğü her şeyden uzak durmaya çalışırdı. Büyüdüğünde erdemli davranışları, engin din bilgisiyle halk tarafından tanınan saygın bir kişiliğe dönüşmüştü. Bir kilisede başrahip olan amcası, ona papaz olması için teklifte bulununca, Nikolaos bu teklifi kabul etti ve böylece Aziz unvanını aldı.

Ailesini bu olaydan kısa bir süre önce kaybeden Aziz Nikolaos, büyük bir servetin de mirasçısı olmuştu. Bu serveti fakir insanlara yardım etmek için kullanıyor, zorda kalan herkese el uzatıyordu. Çocukları ve haksızlığa uğrayan herkesi özellikle gözetiyordu. Hacı olmak için gittiği Kudüs’ten dönerken yolculuk ettikleri gemiyi batmaktan kurtarır ve denize düşerek boğulan denizciyi dualarıyla dirilterek denizlerin koruyucusu unvanını alır. Bir kasap tarafından kaçırılıp öldürülen üç çocuğu bulup dirilterek, evlerine sapasağlam yollamış ve çocukların da koruyucusu haline gelmiştir. Haksızlığa uğrayan üç tane denizciyi son anda idamdan kurtardığı da Aziz Nikolaos hakkındaki rivayetlerden biridir.

Babaları öldükten sonra zor durumda kalan ve kendilerini satarak para kazanmayı düşünen üç tane kıza yardım etmek ister. Onları mahcup etmemek için de kızlar uyuduktan sonra bacalarından 3 kese altın atan Aziz Nikolaos’un, bacadan hediye dağıtan Noel Baba figürüne dönüşmesi bu olay nedeniyle olmuştur.

Yılı tam olarak bilinmese de Aziz Nikolaos’un ölüm tarihi 6 Aralık olarak gösteriliyor. Ölümünden sonra Bizanslılar tarafından yapılan Aziz Nikolaos Kilisesi, ülkemizde Noel Baba Kilisesi adıyla da biliniyor. Kilise Demre’de Myra Antik Kent’e çok yakın bir yerde bulunuyor. İtalyan gemiciler tarafından kemiklerinin bir bölümünün kaçırıldığı bilinen kilise, her yıl özellikle Ruslar tarafından büyük ilgi görüp, ziyaretçi akınına uğruyor.

Kasaba.works Digital Agency