Brezilya Milli Takımı’nın unutulmaz oyuncusu ve ünlü futbolcularından olan Pele, 1363 maçta 1281 gol atarak dünyanın en iyi futbolcusu ilan edildi. Brezilya’da spordan sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı.

Brezilya’da 1940 yılında doğan ünlü futbolcu Pele’nin gerçek adı Edson Arantes De Nascimento’du. 23 Ekim 1940’ta Brezilya’da Tres Coraçöes’te doğdu. Dünyanın en ünlü ve en yüksek gelir elde eden futbolcusu olarak adını futbol tarihine altın harflerle yazdırdı.

Siyah inci önce beğenilmedi

Sâo Paulo eyaletinin önemli takımlarınca beğenilmediğinden önce Bauru’da küçük bir takımda oynadı. 1956’da Santos Futbol Kulübü’ne transfer olarak sol iç mevkiinde oynamaya başladı. Santos’lu Pele birkaç kez Güney Amerika Kulüpleri Kupası’nı, 1962’de de ilk kez Dünya Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazandı. Daha 17 yaşındayken 58 golle gol kralı oldu. 20 Kasım 1969’da 1. ligdeki 909. maçında bininci golünü attı. 110 milli maçta oynadı.

Topa vurmadaki gücünü ve ustalığını başka oyuncuların hareketlerini önceden sezmedeki büyük yeteneğiyle birleştirdi. Tüm bu başarılarıyla Brezilya’nın ulusal kahramanı durumuna geldi.

1974’te futbolu bıraktığını açıklamasına karşın, 1975’te Kuzey Amerika futbol Ligi’ndeki (NASL) New York Cosmos takımına üç yıl için 7 milyon ABD doları karşılığında transfer oldu ve futbolun ABD’de yaygınlaşmasına katkıda bulundu. 1977’de Cosmos’un lig şampiyonu olmasını sağladıktan sonra futbolu bıraktı.

Pele yüzyılın spor adamı

Pele 1978’de Uluslararası Barış Ödülü’nü aldı ve 1980’de Reuters Ajansı’nın, 54 spor editörü ile 35 ülkeden spor yazarları arasında düzenlediği anketin sonucunda yüzyılın spor adamı seçildi. Spor alanındaki başarılarının yanı sıra,

en çok satan kitaplar arasına giren otobiyografik türde birkaç yapıtı yayımlandı. Bazı başarılı belgesel ve yarı-belgesel filmlerde başrol oynadı, çok sayıda müzik parçası besteledi. Besteleri arasında Pele (1977) adlı filmin müziği de var.

Dünyanın ünlü futbolcularından Pele, Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzamı önleme programı kampanyalarında gönüllü ‘iyi niyet elçisi’ olarak görev yapıyor.

“Siyah İnci” lakabıyla anılan Pele, ikinci evliliğini 34 yaşındaki psikolog Assiria Semax Lemos ile yaptı. 53 yaşında gerçekleştirdiği bu evliliğinden iki yıl sonra biri kız, diğeri erkek ikiz çocuk babası oldu. 55 yaşındayken ikiz çocuklara sahip olan Pele, çok mutlu olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Kasaba.works Digital Agency