nehirsoylesi-duzen

Nehir Söyleşi

Sektörünüzün duayenisiniz, işinizi en iyi siz biliyorsunuz, bunu çok güzel ifade edebiliyorsunuz ama yazı yazmak hem çok zamanınızı alıyor hem de yazmaktan hoşlanmıyorsunuz.
Halbuki anlatacaklarınız var, beşeri sermayenizi bir şekilde yeni nesillere aktarmak istiyorsunuz. Sohbet ederek, röportaj vererek kitabınızın yazılmasını ister misiniz?

Eğer içeriğin ne olacağına tam karar veremiyorsanız, sizinle kitap konseptinin oluşturulması için bir görüşme yapıyoruz.

Konsepti, kariyerinizde kitabı nasıl konumlandırabileceğinizi konuşuyor ve kitabınızı birlikte inşa ediyoruz.

 

.Nehir soylesi 2

 

İçerik

Genellikle sözlü tarih çalışması, duayenlerin birikimlerini yeni nesillere aktarması, biyografiler, eğitim modülleri gibi kitaplar için nehir söyleşiyi öneriyoruz. İçerik orijinal olmalı, okur tarafından talep görebilecek, merak uyandırabilecek konuları kapsamalı.

Uygulama

Nehir söyleşi, ‘kitabı yapılacak kişi’ ile yapılan röportaj serilerini kapsıyor.
Kitabın hacmine göre 20-30 kez bir araya geliyoruz. Öncesinde ise kitabın yapılacağı konu araştırılıyor, kapsamı ve konsepti belirleniyor, soruları hazırlanıyor.
Röportajlar kaydedildikten sonra, deşifre ediliyor, kitabın amacına göre elden geçiriliyor ve tüm röportajlar sonlandığında tekrar kurguya oturtuluyor.
Kurgu çalışması bittikten sonra röportaj yapılan kişiye düzeltme yapılması için kitabı teslim ediyoruz. Editör gelen düzeltmeleri metne işliyor. Ardından görüşlerine güvendiğimiz en az 3 farklı disiplinden, farklı yaş ve cinsiyette kişiye kitap gönderiliyor, onların dönüşlerine göre ‘kör nokta’lar varsa düzeltiliyor.

Son olarak redaktör kitabı okuyor ve yayınevine teslim ediyoruz.

Süreç
Tanışma toplantısı, konsept toplantısı ve kitapla ilgili sizden yapmanızı istediğimiz şeyleri bize teslim ettiğiniz üçüncü toplantı sonrası akış şu şekilde ilerliyor;
1) Nehir söyleşi belli bir program dahilinde, örneğin her hafta 1-2 kez buluşularak yapılabiliyor. Bu durumda 30 kez bir araya gelindiğini düşünürsek, söyleşilerin tamamlanması 4-6 aylık zamanda gerçekleşiyor.

2) İkinci yöntem ise kitap kampı yapmak. Bu süreçte 1 hafta-10 gün boyunca bir yerde hem tatil hem de sabah-akşam 1-1,5 saatlik sürelerle röportaj yapılıyor. Kampın ardından kitabın toparlanması için 2 aylık süreye daha ihtiyaç oluyor.

Yani çalışma en az 3, en fazla 6 aylık süreyi kapsıyor.

Fiyatlandırma
Fiyatlandırma proje bazında yapılıyor. Yapılacak röportaj sayısı ve diğer aşamaların zaman maliyeti üzerinden fiyat çıkarıyoruz.
Mesela 1-1,5 saatlik röportajın zaman maliyeti ön hazırlığı, gidip-gelme, röportaj süresi, deşifresi ve toparlaması ile 1,5 iş gününe tekabül ediyor.

Sonrasında da kurgu süreci yine 1 aylık zaman gerektiriyor.
Projede 2 editör, 1 redaktör, bir de deşifre için asistanımız görev alıyor.

Kazanımları
Tabii ki bu kadar uğraşın kazanımları da çok güzel.
1- Röportajlar kişilere oldukça öğretici ve farkındalıklarla dolu bir süreç yaşatıyor. Mesleki anlamda bu süreçten insanlar çok şey öğrendiklerini söylüyor.
2- Ömür boyu ve hatta sonrasında bile kalıcı bir eser bırakıyorsunuz.
3- Konuşma formatında olduğu için 1-2 günde rahatlıkla okunuyor, okuru sıkmıyor, hikaye içerdiği için didaktik metinlere kıyasla okurların aklında daha iyi kalıyor.
4- Sosyal medya ve halkla ilişkiler çalışmalarıyla birlikte bilinirlik konusunda geri dönüşü yüksek. Gazetelere, televizyonlara röportajlar veriyorsunuz. Reklam olarak düşündüğünüzde kitap maliyetinin kat kat üstünde geri dönüşler söz konusu.
5- Bilinirlik doğrultusunda iş konusunda geri dönüşlerde de ciddi artış oluyor. Özellikle eğitimle ilgili kitaplar eğitim+kitap satışı kombinasyonu ile birbirini destekliyor.

 

nehir soylesi

Nehir Söyleşi için

iletişime geçin!